مردادماه آماده مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن در آسمان ایران باشید

0

طولانی‌ترین خسوف یا ماه‌گرفتگی قرن ۲۱ در مرداد ماه رخ داده و از آسمان ایران به خوبی قابل مشاهده است. این خسوف نزدیک به ۶ ساعت و ۱۴ دقیقه طول می‌کشد که در نوع خودش یکی از طولانی‌ترین خسوف‌های زمین خواهد بود.

مهدی اسحاقی، متخصص کیهان‌شناسی و مدیر مرکز آموزشی نجوم ادیب اصفهان با اعلام این خبر، تاریخ دقیق طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن را روزهای ۵ و ۶ مرداد ماه (۲۸ جولای) اعلام کرد و گفت خسوف از ساعت ۲۱:۴۳ پنجم مرداد ماه شروع و چهار بامداد روز ششم مرداد ماه به اتمام میرسد که این ماه گرفتگی بیش از شش ساعت به طول می‌انجامد.

ماه‌گرفتگی

اسحاقی خسوف یا ماه‌گرفتگی را این‌طور تعریف می‌کند:

«ماه گرفتگی یا خسوف زمانی اتفاق می‌افتد که ماه در شب چهاردهم سال قمری باشد که معمولا در این روز ماه قرص کامل خواهد بود. در چنین شبی زمین از بین ماه و خورشید رد می‌شود و در نتیجه مانع رسیدن نور خورشید به ماه شده که باعث گرفتگی ماه می‌شود

این دانشمند کیهان‌شناسی درباره خسوف مردادماه اظهار کرد: «در ابتدای ماه گرفتی مرحله نیم‌سایه را داریم که ماه به آرامی وارد سایه کامل زمین می‌شود، ماه یک ساعت در این وضعیت قرار گرفته و مجدد به حالت اولیه خود باز می‌گردد.»

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی در قرن ۲۱

به گفته اسحاقی، خسوف هر شش ماه یک بار در سراسر ایران رخ می‌دهد اما آخرین ماه‌گرفتگی که ماه کاملا ناپدید شده بود، در خرداد ماه سال ۹۰ اتفاق افتاده است که از آن رویداد حدود هفت سال می‌گذرد.

اسحاقی می‌گوید در این ماه‌گرفتگی، ماه حدود ۱۰۳ دقیقه در سایه کامل قرار دارد که طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی در قرن حاضر است. پیش‌بینی می‌شود در قرن‌ها بعدی شاهد ماه‌گرفتگی‌های طولانی‌تری باشیم.

امروزه ماه‌گرفتگی با بررسی حرکات فیزیکی ماه، خورشید و زمین به کمک تجهیزات و ابزارهای پیشرفته نجومی به سادگی میسر است. دانشمندان نجوم‌شناسی می‌توانند ماه‌گرفتگی در صد سال آینده را هم پیش‌بینی کنند.

در زمان قدیم، تمدن‌های بابلی، مصری و چینی از روی مشاهده ماه‌گرفتگی‌های مختلف و محاسبه‌های ریاضی، زمان خسوف بعدی را مشخص می‌کردند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.