آیا توپ فوتبالی که پوتین به ترامپ هدیه داده بود، حاوی تراشه‌های جاسوسی یا بدافزار بود؟

0

حرف و حدیث در مورد انتخابات گذشته آمریکا، نقش روسیه در انتخاب ترامپ با انتشار گسترده اخبار کاذب و جاسوسی و نیز اینکه روسیه از ترامپ مدارک بدنام‌کننده‌ای دارد و با اهرم این مدارک از او سوء استفاده می‌کند، بسیار زیاد است.

اما یک خبر ضد و نقیض دیگر هم به تازگی به مجموعه این اخبار افزوده شده است. در جریان نشست هلسینکی، ولادیمیر پوتین به ترامپ یک توپ فوتبال جام جهانی هدیه داد که نشانه‌ای از حسن نیت قلمداد شد.

اما حالا تعدادی از سایت‌ها از جمله Inquisitr این احتمال را مطرح کرده‌اند که ولادیمیر پوتین و دستگاه اطلاعاتی ممکن است از این فرصت برای جاسوسی از ترامپ استفاده کرده باشند.

توپ جام جهانی یک چیپ یا تراشه در درون خود دارد که می‌تواند اطلاعاتی در مورد عملکرد بازیکنان و نیز حرکت و موقعیت توپ را به موبایل‌های نزدیک خود ارسال کند. قیمت این توپ فوتبال ۱۶۵ دلار بود که البته از هفته گذشته به ۸۳ دلار رسیده است.

حالا سایت‌های مظنون این احتمال را معرفی کرده‌اند که ممکن است تراشه داخل توپ تعویض شده باشد یا یک بدافزار در داخل آن نصب شده باشد و از طریق آن ممکن است ترامپ مورد جاسوسی قرار گرفته باشد.

همه اینها فقط احتمال هستند، اما چیزی که به این مسئله دامن زده، بی‌مبالاتی ترامپ در مورد امنیت دیجیتال است. در شرایطی که باراک اوباما تا آخر دوران ریاست جمهوری خود در حسرت داشتن یک آیفون یا اسمارت فون سوخت و تنها می‌توانست از یک گوشی ایمن از نظر امنیتی استفاده کند، ترامپ خیلی راحت از یک دستگاه آی‌فون که ظاهرا اطلاعات آن روی رمزنگاری نشده استفاده می‌کند. گرچه احتمالا او از این گوشی فقط برای کارهایی مثل توییت کردن استفاده می‌کند، اما به هر حال این یک شکاف امنیتی قابل توجه است.

به هر حال ما نمی‌دانیم الان این توپ را ترامپ کجا گذاشته است!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.