هکرها گیم‌های محبوب را به رایگان ولی آلوده به بدافزار به گیمرها هدیه می‌دهند تا کامپیوتر قربانی‌ها بی سر و صدا برایشان رمزارز استخراج کند

بدافزار مخرب Crackonosh در نسخه‌های رایگان بازی‌ها پنهان شده و با قدرت پردازشی پی‌سی‌ها مشغول استخراج رمزارز است

0

براساس تحقیقات شرکت امنیتی Avast، هکرها کامپیوترهای رومیزی گیمرها را با بدافزارهای ماینینگ مورد هدف قرار می‌دهند و از این طریق مشغول استخراج رمزارز و کسب درآمدهای میلیونی هستند.

بدافزاری موسوم به «Crackonosh» در نسخه رایگان بازی‌هایی مانند NBA 2K19 و Grand Theft Auto V پنهان شده است. همچنین، در نسخه‌های رایگان بازی‌های Far Cry 5 و The Sims 4 و Jurassic World Evolution نیز این بدافزار مشاهده می‌شود. این بازی‌های رایگان در سایت‌های تورنت در دسترس هستند و گیمرها گول آن‌ها را می‌خورند.

پس از نصب، بدافزار Crackonosh بی‌سروصدا از قدرت پردازشی کامپیوتر گیمر برای استخراج رمزارزهای هکرها استفاده می‌کند. به گفته شرکت آواست، این بدافزار برای استخراج نزدیک به ۲ میلیون دلار رمزارز Moreno طراحی شده است که از سال ۲۰۱۸ وارد بازار شد.

«دانیل بنس»، محقق شرکت امنیتی آواست به سایت CNBC می‌گوید شاید کاربران قربانی متوجه شوند که کامپیوترشان در اثر استفاده بیش از حد از آن برای بازی کند شده و یا خراب می‌شود و حتی مشاهده می‌کنند که صورت‌حساب برق آن‌ها بسیار بالاتر از حد معمول است.

این محقق امنیتی می‌گوید بدافزار Crackonosh تمام منابع سخت‌افزاری کامپیوتر را به خدمت خود درمی‌آورد تا این کامپیوتر نتواند برای کارهای دیگری استفاده شود.

بازی‌های رایگان به شدت خطرناک هستند

به گفته بنس، حدود ۲۲۰ هزار کامپیوتر و کاربر در سراسر جهان به این بدافزار آلوده شدند و روزانه ۸۰۰ دستگاه جدید قربانی می‌شوند. آواست می‌گوید این آمار براساس کامپیوترهایی که نرم‌افزار ضدویروس این شرکت را نصب کردند؛ به دست آمده است و قطعا تعداد قابل توجهی کامپیوتر که آواست را نصب نکردند؛ به این بدافزار آلوده شده‌اند.

این بدافزار بیشتر در کشورهای برزیل، هند، فیلیپین و ایالات متحده مشاهده شده است.

بدافزار Crackonosh پس از نصب، در چندین مرحله سعی می‌کند از خود محافظت کرده و تنظیمات کامپیوتر از جمله Windows Updates را غیرفعال و نرم‌افزارهای دیواره آتش یا ضدویروس را حذف کند.

محققان آواست حدس می‌زنند نویسنده و سازنده این بدافزار یک هکر از کشور چک باشد؛ چون Crackonosh در فرهنگ عامیانه کشور چک به معنای «روح کوه» است. آواست این بدافزار را پس از دریافت گزارش‌های متعدد از مشتریان خود مبنی بر پاک و حذف شدن آنتی‌ویروس آواست از روی کامپیوترهای آن‌ها کشف کرد.

این بدافزار به شدت رفتاری مشابه با نرم‌افزارهای مخرب دارد و نشان می‌دهد سود سرشاری نصیب هکرها می‌کند.

بنس از آواست می‌گوید تا زمانی که مردم اقدام به دانلود و نصب نرم‌افزارهای کرک شده می‌کنند؛ حملات مشابه بدافزار Crackonosh وجود خواهند داشت. نکته مهم این است که شما نمی‌توانید چیزی را رایگان بدست بیاورید و هنگامی که سعی می‌کنید یک نرم‌افزار را بدزدید؛ احتمال دارد کسی هم دنبال سرقت از شما باشد.

اولین بار نیست که بازی‌های رایگان به یک نرم‌افزار مخرب آلوده هستند. محققان موسسه Cisco-Talos نیز در ماه مارس یک بدافزار مخرب و نرم‌افزار تقلبی را درون چند بازی رایگان کشف کردند. یک کمپین هک جدید هم ابتدای این ماه سعی داشت از طریق پلتفرم استیم، گیمرها را هدف قرار دهد.

این هفته موسسه تحقیقاتی Akamai Security Research گزارش داد، حملات سایبری به گیمرها با شیوع ویروس کرونا ۳۴۰ درصد افزایش یافته است.

منبع Cnbc

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.