بدافزاری که از طریق یک سیگار الکترونیک، کامپیوتر قربانی، را آلوده کرد!

13

این دو سه روزه، رسانه‌های مختلف اخباری در مورد کشف بدافزار رجین منتشر کرده‌اند. گفته می‌شود که این بدافزار یا جاسوس‌افزار، ماه‌ها یا سال‌ها در کامپیوترهای مراکز کلیدی یک کشور خاورمیانه‌ای فعال بوده است و در این مدت با دقت زیاد اسکرین شات می‌گرفته، فایلهای پاک شده را کپی می‌کرده، ارتباطات دیجیتال از جمله مکالمه با موبایل را زیر نظر می‌گرفنه و گذرواژه‌ها را سرقت می‌کرده است.

اما امروز خبر جالبی دیگری خواندن که نشان می‌دهد چطور علیرغم پیشبینی همه اقدامات امنیتی هیچ شرکت و نهادی از گزند بدافزارها در امان نیست و همیشه راه‌هایی برای نفوذ پیدا می‌شوند.

قضیه این است که به تازگی کامپیوتر مدیر یک شرکت بزرگ با بدافزار آلوده شده بود.

بررسی شیوه نفود بر عهده کارشناسان و خبرگانی گذاشته شد، آنها متوجه شدند که کامپیوتر مدیر به‌روز بوده و وصله‌های امنیتی لازم را داشته است و همین طور او مجهز به آنتی‌ویروس و نرم‌افزار ضدبدافزار هم بوده است، به علاوه همه لاگ‌های ایمن بوده‌اند.

مشخص نبود که راه نفوذ و آلودگی چه بوده اس. تا اینکه مسئولان امنیتی از این مدیر پرسیدند که به تازگی چه تغییری در زندگی او ایجاد شده است.

این مدیر گفت که از دو هفته پیش سیگار را ترک کرده و سیگار الکترونیک استفاده می‌کند.

همین امر، شک مسئولان امنیتی را برانگیخت، آنها متوجه شدند که سیگار الکترونیک با شارژ از طریق USB تغذیه می‌شده و بدافزار از این طریق انتقال پیدا کرده است.

11-26-2014 11-10-54 AM

سیگار الکترونیکی که مدیر استفاده می‌کرد، ساخت چین بود و از طریق سایت eBay با مبلغ ۵ دلار خریده شده بود.

منبع

 
13 نظرات
 1. ashkan می گوید

  :|||||||||| جل الخالق
  اینا دیگه کی هسن!!!

 2. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

  . . . تا اینکه مسئولان امنیتی از این مدیر پرسیدند که به تازگی چه تغییری در زندگی او ایجاد شده است. . . . / ,وقتی در حل یک مسله به بن بست می رسیم ، این پرسش مطرح می شود که اخیرا چه چیزهای دیگری اتفاق افتاده است. اگر در اینجا نیز ناکام بمانیم آیا باید دنبال ساختار حل مسله به شیوه ای دیگر باشیم؟ اصول فکر کردن برای پاسخ به یک پرسش چگونه است؟ آیا یک راه حل عمومی و کلی وجود دارد؟

  1. ساره می گوید

   مثل سریال دکتر هوس.وقتى نمیتونست بیمارى رو با روشها و اککانات پزشکى تشخیص بده میرفت تو خونه طرف ببینه چى پىدا میکنه!

 3. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

  در سایت ویکیپدیا درباره سیگار الکترونیکی نوشته شده : … بعضی دانشمندان، از جمله مسئولان اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا هشدار داده‌اند که در مورد ایمن بودن این محصول، هنوز سوال‌های فراوانی بی‌پاسخ مانده‌است.طبق آزمایش‌های انجام‌شده هیچکدام از ۴۰۰۰ مادهٔ شیمیایی مضر موجود در کاغذ، فیلتر و توتون سیگارهای معمولی در سیگارهای الکترونیکی وجود ندارد اما این سیگارها حاوی مواد شیمیایی مضر دیگری هستند که می‌توانند به اندازهٔ سیگارهای معمولی به مصرف‌کننده آسیب بزنند.

  فکر می کنم اگر من سیگاری بودن با خواندن همین جمله سیگار رو ترک می کردم. منظورم فقط اون ۴۰۰۰ ماده سمی نیست. اینکه دارم با خودم کنجار می روم که بجای ۴۰۰۰ ماده سمی مثلا ۱۰ ماده سمی رو وارد بدنم کنم که در خوشبینانه ترین حالت ضرر کمتری داشته باشد.

  1. علیرضا می گوید

   عزیز من معلومه سیگاری نبودی تا حالا و نمیدونی ترک سیگار چقدر سخته و یا فکر میکنی کسی که سیگار میکشه از ۴۰۰۰ ماده سمی داخل سیگار بیخبره. من داروسازم، پنج سال سیگاری بودم در حد روزی یک پاکت میکشیدم و از مضرات سیگار بهتر از هرکس دیگری خبر داشتم و همچنین بهتر از بقیه سیگاریها راههای ترک سیگار رو میدونستم. ولی ترک سیگار کار اسونی نبود و من فقط با کمک خانواده تونستم سیگار رو ترک کنم که الان حدود شش سال است ترک کرده ام ولی هنوز میل به سیگار کشیدن، میل به نیکوتین، میل به پک زدن وجود داره و میدونم که اگه فقط یه نخ سیگار دود کنم در عرض کمتر از یک هفته میرسم به روزی یه پاکت. ترک سیگار کار اسونی نیست و اینکه شما بدونی ۴۰۰۰ یا چهل هزار ماده سمی داره به انگیزه ترک کمک میکنه ولی کمک زیادی به فرایند ترک نمیکنه.

   1. اعتماد می گوید

    من عموی خودم یه دختر داره دخترش تو مهمونی اومد جلو هممون گفت بابا سیگار نکش وگرنه من قهرم اونجا بقدری ناراحت شد و خجالت کشید الان از سال پیش ترک کرده اصلا هم طرفش نرفته
    خودتونو با بقیه جمع نبندید سیگار اعتیاد نداره ( یعنی اگه بهت سیگار نرسونن نمیمیری ولی مثلا شیشه ای باشی اگه نزنی بعد ۲ روز کما میری و باید آروم آروم کمش کرد )
    بابا بزرگم هم پاش سیاه شد گفتن سیگار بکشی قطع میشه بلافاصله گذاشت کنار هیچ چی هم نشده الانم پاش خوب شده

    1. علیرضا می گوید

     برای اولین بار است که میشنوم که سیگار اعتیاد نداره! ولی سازمان بهداشت جهانی چیز دیگه ای میگه:
     Addiction to tobacco kills one person prematurely
     every six seconds که به وضوح نوشته اعتیاد به تنباکو. حالا شما چرا میگید سیگار اعتیاد نداره رو نمیدونم ولی تنباکو و توتون سیگار به خاطر وجود نیکوتین اعتیاد اور است هرچند نوع اعتیاد به نیکوتین با نوع اعتیاد به سایر مواد و داروها متفاوت است ولی طبق مقاله مجله معتبر The Lancet توتون و تنباکو از نظر پتانسیل اعتیاداوری بعد از هروئین و کوکائین در رتبه سوم قرار دارد، آمفتامین ها (شیشه) رتبه هفتم و اکستازی (قرص اکس) رتبه نهم را دارد. ضمن آنکه در کتاب مرجع بیماریهای اعصاب و روان آمریکا معروف به DSM-V اعتیاد به نیکوتین در فصل ۳۰۵.۱۰ مورد بحث قرار گرفته شده است. جهت اطلاعات بیشتر به منابع زیر مراجعه فرمایید.
     ۱- http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2807%2960464-4/fulltext
     ۲- http://en.wikipedia.org/wiki/Substance_dependence#cite_note-11
     ۳- http://www.who.int/tobacco/publications/gender/en_tfi_gender_women_addiction_nicotine.pdf

     1. HASAN1404 می گوید

      سلام
      اتفاقا ترک سیگار کار بسیار راحتیه دوست من سیگاریه و تا الان نزدیک ۱۰-۱۲ مرتبه سیگارو ترک کرده

   2. نیما می گوید

    در مورد ترک سیگار همه چی به اراده آدم بر می گرده
    ۹ سال سیگار می کشیدم همه نوعش رو کشیدم روز ی ۱۲ تا نخ تا یک پاکت می کشیدم
    ولی خب تصمیم گرفتم نکشم .
    درسته …
    کرمش هنوز در من هست هر موقع که خیلی اذیتم کنه یک نخ روشن میکنم و چند کام می گیرم و خاموش میکنم
    شاید ماهی یک نخ بکشم نه بیشتر
    ولی همین که تونستم از این دام بیرون بیام دیگه بهش بر نمی گردم
    همین که فکر کنی چقدر سخته نکشیدن و اینکه خودت رو عادت بدی به این کار باعث میشه که دیگه نخوای دوباره گرفتارش بشی
    ولی نمی ذارم خیلی شدید اذیتم کنه
    بخش بزرگی از سیگار کشیدن و لذتش به همون روشن کردن و چند کام اولش هست

   3. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

    توضیح شما را خواندم. حق یا شماست. چیزی که من گفتم کمک کننده هست و درباره هر کسی صادق نیست. وقتی ذهن خودمو به عنوان یه فرد سیگاری شبیه سازی می کنم
    ( متاسفم که نمی تونم اینو در سرایط واقعی آزمایش کنم. شاید فناوری بتونه روزی چنین احساسی رو حداقل به مدت ۲ ساعت بازسازی کنه تا واکنش های فرد مورد بررسی و محک واقع بشه ) :
    در لحظه ای قرار می گیرم که کشش به مصرف سیگار دارم. هر لحظه فشار بیشتر میشه و بیشتر رنج می کشم. با اینکه به عواقب کشیدن سیگار هم کاملا آشنا هستم. حالا در این وضعیت ممکنه با یه مشکل هم روبرو باشم و فشار اون هم ، فشار سیگار نکشیدن رو تحت شعاع خودش قرار بده.
    در اینجا آگاهانه یا غیر آگاهانه من در وضعیت تصمیم گیری و انتخاب قرار دارم. کاهش یا رفع رنج فعلی با کشیدن سیگار. یا اینکه رنج و درد و عواقبی که بعدا ممکنه به اون دچار بشم مانع این کار بشه. فکر می کنم در صورتی من دوباره به سیگار کشیدن ادامه می دهم که سرکوب رنج فعلی برام اهمیت بیشتری داره. این می نونه به دلیل شرایط خیلی بدی که اون لحطه خاص هم درش گیر افتادم باشه . مثلا فکر می کنم بهم ریخته هستم و می خوام با یکی بحث کنم. اگه نکشم ممکنه کنترل از دستم خارج بشه. همچنین تصور می کنم حالا یکی دوتا دونه کسی رو نکشته. هفته دیگه ترک می کنم. این تصور بدون تعیین ضرب العجل خاصی مدتها در روزمرگی من ادامه پیدا می کنه. خلاصه می خوام بگم گذشته از شرایط رنج آوری که هر فرد درش گرفتار هست ، تصوارتی چون از هفته یا ماه بعد می زارم کنار ، الان شرایطم ایجاب می کنه و … هر چند بصورت ناآگاهانه و مهمتر سرکوب رنج فعلی به جای رنجی که اغلب من احتمال اون رو می دم دخیل هست. خلاصه : با توجه با افکار و تصورات ما درباره موضوع و شرایط آزار دهنده اون لحظه باید ببینم – رنج سیگار نکشیدن – و – رنج عواقب سیگار- کدامیک انتخاب می شود. ( هر دو انتخاب رنج آور هست و اینجا ما با انتخاب رنج و رنج کمتر روبرو هستیم. حال باید دید هر فرد چه تصوری از رنج و رنج کمتر ، درباره ابن دو یعنی رنج سیکار نکشیدن و رنج عواقب سیگار داره؟ )

 4. مهیار می گوید

  سلام دکتر، ظاهرا مشکل فید حل شده . اومدم تشکر کنم اما دیشب اونقدر عصبانی بودین که نتونستم کامنت بزارم.به هر حال همیشه بابت اشتراک اطلاعات و گسترش آگاهی از شما ممنون هستم ، اما اگه برای مشکل فید ،کامنت گذاشتم ، فقط برای این بود که اطلاع داشته باشین و سایت بسیار خوب شما بدون مشکل به کارش ادامه بده.
  باز هم ممنون.

 5. علی احسان می گوید

  درگاه یو اس بی همان طور که در این چند وقت به آن توجه شد، به شدت نا امن و غیر مطمعن است .
  ———————
  به امید خدا مشکل پرش صفحه در پوسته جدید حل شده، چند روز امکان خواندن مطالب سایت را نداشتم 🙁

 6. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

  -شما سیگار می‌کشید؟
  -دوازده سال پیش ترک کردم
  -من هم باید ترک کنم. من هرروز فقط دو نخ سیگار می‌کشم. برای همین نباید زیاد سخت باشد. اما می دانی، رفتن به مغازه برای سیگار خریدن و آمدن به این جا برای سیگارکشیدن، خودش کمک می‌کند وقت من بگذرد. من را به تحرک وا می‌دارد و نمی‌گذارد زیاد فکر کنم
  – یعنی می‌گویید برای سلامتی تان سیگار می‌کشید
  – دقیق

  کجا ممکن است پیدایش کنم-هاراکی موراکامی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.