۵ فناوری نوظهور که ۵G آن‌ها را متحول خواهد کرد

0

شبکه‌ ۵G فناوری فراتر از یک نسل شبکه موبایل است. این شبکه سلولی سریع‌تر، پایدارتر و تطبیق‌پذیرتر از ۴G است و می‌تواند منشا تحول‌ها و بروز نوآوری‌های زیادی شود.

شبکه‌های ۵G می‌خواهد بیش از ۸.۴ میلیارد دستگاه اینترنت اشیا (IoT) را به یکدیگر متصل و بسیاری از حوزه‌های فناوری را دست‌خوش تغییر کند. برای مردم نیز تجربه کاربری جدیدی رقم خواهد خورد و یک محرکی برای دنیای دیجیتالی محسوب می‌شود.

انتظار داریم در چند سال آینده ۵G در بسیاری از حوزه‌ها تاثیرگذاری مثبتی را رقم بزند ولی در برخی فناوری‌ها و حوزه‌های نوظهور تحولات بیشتری رخ خواهد داد. ۵ فناوری و حوزه زیر با ورود ۵G دگرگونی‌های بزرگی را تجربه خواهند کرد:

۱- بازی‌های واقعیت مجازی

۵G یک مفهوم بزرگ در بازی است و هنگامی که با فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم ترکیب و ادغام می‌شود؛ می‌تواند به دلایل متعددی یک تحول بزرگ خلق کند.

به طور مثال، شبکه‌های ۵G می‌توانند باعث کاهش هزینه‌های استفاده از واقعیت مجازی شوند. هنگامی که بتوان به لطف دسترسی به اتصالات فوق سریع، بسیاری از سرویس‌ها و سیستم‌های محاسباتی سنگین را روی فضاهای ابری پیاده‌سازی کرد؛ کاربران خانگی هم به واقعیت مجازی دسترسی پیدا می‌کنند و قیمت‌ها به طور گسترده‌ای کاهش خواهند یافت.

همین‌طور، شبکه‌های ۵G می‌توانند تجربه کاربری متفاوتی روی واقعیت افزوده برای کاربران بسازند. سوژه‌های واقعیت افزوده مانند اشیا یا حیوانات و فضاسازی‌ها در بازی‌ها بهتر و با کیفیت دقیق‌تری انجام شده و تعامل بهتری با دنیای واقعی گیمرها برقرار می‌کند.

۲- رانندگی خودکار

تقریبا همه کارشناسان روی این موضوع اتفاق‌نظر دارند که شبکه‌های ۵G می‌تواند باعث بروز و شکوفایی صنعت خودروسازی و به طور ویژه انقلاب رانندگی خودران‌ها شود.

۵G باعث می‌شود یک خودران بتواند با خودروهای دیگر، زیرساخت‌های ارتباطی کنار جاده‌ها و شهرها، دستگاه‌های IoT نزدیک و کل شهر هوشمند ارتباط برقرار کند و تبادل داده داشته باشد.

۵G پهنای‌باند لازم برای اتصال این خودران‌ها را تامین و تاخیر را تقریبا برابر صفر می‌کند تا ایمنی و راحتی بیشتری داشته باشند. حتی خودران‌ها می‌توانند با عابرین پیاده هم ارتباط برقرار کنند. انتظار داریم با ورود ۵G به بازار؛ تحول عظیمی در صنعت خودروسازی و خودران‌ها اتفاق بیفتد و پردازش اطلاعات در خود این ماشین‌ها یا نزدیکی آن‌ها صورت گیرد.

۳- جراحی روبات‌ها از راه دور

سلامت حوزه دیگری است که ۵G می‌تواند تحت تاثیر خود قرار داده و وارد یک سطح جدیدتری کند.

روبات‌های جراح فقط یک مثال از نوآوری‌ها و تحول‌های صنعت پزشکی و بیمارستاتی است که تا سال ۲۰۲۰ عمومیت خواهد یافت. بازوهای روباتیک می‌توانند عمل‌های جراحی ساده تا پیشرفته و پیچیده را انجام دهند و برای ایمنی و قابلیت اطمینان بیشتر به ۵G نیاز دارند.

مراقبت‌های بهداشتی نیز به لینک‌ها و اتصالات پر سرعت با تاخیر ناچیز در حد صفر نیاز دارند. مفهوم پرستاری در دنیای جدید تغییر خواهد کرد و یک پرستار ممکن است از بیماری در ده‌ها مایل دورتر مراقبت کند.

۴- روبات‌های خط تولید

همان‌طور که انتظار داریم اینترنت اشیا صنعتی (Industrial IoT) با ظهور ۵G گسترش پیدا کند؛ روبات‌های خط تولید نیز دست‌خوش تاثیرات و تغییرات بزرگی خواهند شد.

در حال حاضر، این روبات‌ها بسیاری از کارها را به طور خودکار انجام می‌دهند ولی غالبا با محدودیت‌هایی از نظر ظرفیت و قابلیت اطمینان شبکه روبرو هستند. ۵G می‌تواند این محدودیت‌ها را برداشته و اطلاعات را در یک وضعیت بی‌درنگ و کاملا زنده منتقل کند.

این تغییر می‌تواند کل این صنعت را تحت تاثیر قرار دهد و چشم‌انداز بزرگی برای زنجیره تامین متصور بود.

۵- واقعیت افزوده

اجازه بدهید دوباره درباره AR صحبت کنیم. واقعیت مجازی به یک رویکرد و جریان اصلی در دنیای فناوری تبدیل شده است ولی ۵G می‌تواند حرکت آن را تسریع داده و به نقطه بزرگی در آینده برساند.

این روزها، اپلیکیشن‌های زیادی برای واقعیت مجازی در حوزه‌های مختلفی مانند بازی، سرگرمی، خودرو، تولید و نمایش محتوا و غیره توسعه داده شده است که ۵G می‌تواند تجربه کاربری بهتر و یکپارچه‌ای با گوشی‌های هوشمند فراهم کند.

موسسه MIT گزارش داده است که ۵G می‌تواند درآمدی ۱۲.۳ تریلیون دلاری در برخی صنایع ایجاد کند. لزوما ۵G تنها ۵ صنعت بالا را متحول نمی‌کند بلکه این ظرفیت را دارد که کل جهان را دگرگون کند.

شبکه‌های ۵G نزدیک به ۱۰۰ برابر سریع‌تر از LTE هستند و پایداری عملی بیشتری دارند. ۵ فناوری که در بالا ذکر کردیم؛ می‌توانند یک شروع و نمونه برای اثرات ۵G باشند و شما می‌توانید آن را به حوزه تولید محتوا، طراحی و گرافیک، محسبات در لبه، کسب‌وکارهای تجزیه و تحلیل اطلاعات در زمان واقعی و غیره گسترش دهید.

همان‌طور که گفتیم؛ ۵G فقط یک نسل جدید شبکه‌های موبایل نیست و گفتنی‌های زیادی برای آینده دارد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.