نقشه گرد و غبار و ذرات معلق ناسا، تصویری زیبا از خشم طبیعت در میان آتش و طوفان را نشان می‌دهد

0

از منظر ساکنان زمین، آتش‌فشان‌ها، آتش‌سوزی‌ها و انواع طوفان‌ها چهره وحشتناکی دارند و طبیعتی خشن و بی‌رحم را به تصویر می‌کشند. اما از منظر فضا و لنزهای کامپیوتری، همه‌چیز زیبا است.

روز جمعه، ناسا تصویری مجازی‌سازی‌شده از آئروسل‌های زمین را از منظر فضا و بالای جوی زمین منتشر کرد. این تصویر مربوط به روز ۲۳ آگوست است و کانون‌های طوفانی و آتش‌سوزی در نقاط مختلف کره زمین را نشان می‌دهد.

همان‌طور که در تصاویر می‌بینید؛ زمین خشمگین ولی زیبا است. در این تصویر چیزی برای وحشت یا تنفر از زمین وجود ندارد و برعکس دوست‌داشتنی‌ به نظر می‌رسد.

آئروسل‌ ذرات جامد و مایعی هستند که در فضا و توده‌های گازی معلق بوده و به این طرف و آن طرف جریان پیدا می‌کنند. اغلب اوقات این ذرات نامریی هستند و با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. تنها در اوقاتی که آتش‌سوزی رخ دهد و خاکستر آن به فضا برود یا طوفان‌های شنی در بیابان به راه بیفتند و البته در گردوغبارهای محلی آشکار می‌شوند.

روز مادر طبیعت

در این تصویر ناسا، آتش‌سوزی در مناطق صنعتی عمدتا شمال امریکا و افریقا، سرخ رنگ هستند و ذرات کربن سیاه رنگ منتشر شده در هوا اطراف‌شان را سیاه و تیره نشان می‌دهد.

طوفان‌های گرد و غبار در بخش‌های دیگری از افریقا و آسیا هم نقشه را نارنجی متمایل به بنفش کرده است.

در پایین نقشه هم شاهد آئروسل‌‌هایی از نمک دریایی هستیم که توسط اقیانوس آرام به هوا پرتاب می‌شوند و رنگی بسیار زیبا دارند. این مناطق با موج‌هایی از آبی شفاف و روشن در نقشه مشخص هستند.

روز ۲۳ آگوست یک روز پر حادثه و اصطلاحا «Mother Nature» برای زمین بوده است چون با انواع حوادث و آئروسل‌‌های در قاره‌ها و بخش‌های مختلف روبرو است. در طول سال، کمتر روزی اتفاق می‌افتد که چندین پدیده با هم رخ داده و چنین نقشه زیبایی از کره زمین به دست بیاید.

به گفته ناسا، این تصویر توسط ماهواره‌های فضایی از زمین تولید شده و نشان‌دهنده جریان‌های آئروسل‌ در این کره خاکی است.

این نوع تصویربرداری از زمین به نام Goddard Earth Observing System Forward Processing یا به طور مختصر GEOS FP نامیده می‌شود و می‌تواند رویدادهای مهم آب و هوایی در روزهای اخیر جو زمین را مشخص کند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.