چرا کاهش میزان رسیدن نور خورشید به زمین با رهاسازی ذرات معلق در جو فوقانی، راهکار عملی‌تری و ناگزیری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی است!

0

متاسفانه به نظر می‌رسد که سیاست‌های مبارزه با تغییرات اقلیمی هنوز هم از سوی سیاستمداران و صاحبان صنایع جدی گرفته نمی‌شود و هر کس به فکر دوره ریاست و رای و مال‌اندوزی خود است. در سال ۲۰۲۲ افزایش ۱.۲۶ درجه سانتیگراد ثبت شد و در اواسط دهه ۲۰۳۰ میزان افزایش دمای زمین ۱.۵ درجه سانتیگراد خواهد بود. حتی تحقیقات نشان می‌دهد که سیاست‌های فعلی اقلیمی منجر به افزایش بیش از ۲.۵ درجه سانتی‌گراد تا پایان این قرن خواهد شد.

گرمایش تا این حد، جوامع و اکوسیستم‌های آسیب‌پذیر در سراسر جهان را ویران می‌کند. وقت آن رسیده است که چیز کاملاً جدیدی را در نظر بگیریم که می‌تواند تغییرات آب و هوایی را در مسیر خود متوقف کند.

پس از فوران‌های آتشفشانی قدرتمند، مانند تامبورا (اندونزی) در سال ۱۸۱۵ و پیناتوبو (فیلیپین) در سال ۱۹۹۱، دمای جهانی برای چند سال کاهش یافت. فوران‌های بزرگ یک لایه شبیه مه از ذرات میکروسکوپی در لایه بالایی جو ایجاد می‌کند که چندین سال طول دوام پیدا می‌کند و رسیدن تابش خورشید را به طور موقت کم  می‌کند. ما می‌توانیم این اثر را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی کپی کنیم!

زمین توسط خورشید گرم می‌شود، اما توسط گاز‌های گلخانه‌ای گرم نگه داشته می‌شود که گرمای سیاره ما را به دام میاندازد. با اثر گرمایش انتشار CO۲ را می‌توان با ایجاد یک مه مصنوعی پایدار و مانند آنچه که پس از فوران‌های آتشفشانی بزرگ مشاهده می‌شود، مقابله کرد. تحقیقات نشان داده است که برای خنک کردن سیاره به میزان ۱ درجه سانتیگراد، فقط باید نور خورشید را حدود ۱ درصد کم کنیم.

این ممکن است بعید به نظر برسد. اما تمامی ارزیابی‌های مهندسی تا به امروز به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از ناوگانی از جت‌هایی که در ارتفاغ بالا پرواز کنند می‌توانند با رهاسازی ذرات انعکاسی در اتمسفر فوقانی این کار را بکنند و این کار امکان‌پذیر و نسبتاً ارزان است.

آیا می‌توانیم میزان رسیدن نور خورشید را کم کنیم و آیا این کار ضروری است؟

کم کردن نور خورشید به طور کامل تغییرات آب و هوایی را معکوس نمی‌کند. تأثیر گرمایش خورشید در طول روز، در تابستان و در مناطق استوایی قوی‌تر است، در حالی که گاز‌های گلخانه‌ای در همه جا و در همه زمان‌ها، زمین را گرم می‌کنند.

با این حال، می‌توانیم با تنظیم محل انتشار ذرات، یک اثر خنک‌کننده یکنواخت در سراسر جهان ایجاد کنیم. تحقیقات نشان می‌دهد که چنین رویکردی خطرات اقلیمی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

افزایش دما واقعاً مهم است. جانداران برای فرار از گرما در حال تغییر موقعیت و مهاجرت به سمت قطب‌ها هستند.  بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند با تغییر آب و هوا همگام شوند و دیگران جایی برای رفتن ندارند، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که انقراض‌ها افزایش یابد.

گرمای شدید  به محدودیت‌های فیزیولوژیک بدن انسان نزدیک‌تر می‌شود، زندگی را به خطر می‌اندازد و کار در فضای باز را محدود می‌کند.

با گرم شدن سیاره، هوای گرم‌تر رطوبت بیشتری را  از خاک می‌گیرد و در هنگام بارندگی، رطوبت بیشتری را به یکباره بیرون میریزد. این امر مناطق خشک را خشک‌تر و مناطق مرطوب را مرطوب‌تر می‌کند و هم خشکسالی و هم سیل را در سراسر جهان تشدید می‌کند.

کم نور کردن خورشید این اثر را خنثی می‌کند. اما همچنان الگو‌های باد و بارندگی جهانی را تغییر می‌دهد

با کم نور کردن فرضی خورشید، قسمت‌ها کوچکی از زمین شاهد تغییرات میزان بارندگی می‌شوند که البته به میزان تغییرات اقلیمی نیست و فعلا مدل‌های آب و هوالیی نمی‌توانند دقیق آن را پیشبینی کنند.

مسدود کردن مقداری از نور خورشید می‌تواند راه مؤثری برای حفظ کلاهک‌های یخی قطب‌های زمین باشد. افزایش دما در حال حاضر سبب شده که لایه‌های یخی قطب جنوب و گرینلند با سرعت فزاینده‌ای ذوب شوند و سطح دریا‌ها بالا برود. تغییرات اقلیی همچنین با آشکار کردن خاک منجمدی که میزان زیادی متان و CO۲ دارد، میزان این گازها را در جو بیشتر می‌کند.

اثرات جانبی

اگرچه کاهش رسیدن نور خورشید می‌تواند زمین را خنک نگه دارد، اما با ریشه مشکل آب و هوایی یعنی تجمع CO۲ و دیگر گاز‌های گلخانه‌ای در جو مقابله نمی‌کند. CO۲ نه تنها سیاره را گرم می‌کند، بلکه اقیانوس را اسیدی می‌کند و تشکیل پوسته مرجان‌ها و سایر موجودات را دشوارتر می‌کند. کم نور کردن خورشید این مشکل را نمی‌تواند حل کند.

در ضمن این راه حل فرضی، برخی از عوارض جانبی را نیز به همراه خواهد داشت. این لایه مه آلود ذرات، آسمان را کمی سفیدتر می‌کند. و اگر فوران‌های آتشفشانی را با آزاد کردن ذرات سولفات در جو فوقانی کپی کنیم، به مشکل باران اسیدی نیز می‌افزاییم.

این ذرات می‌توانند بر لایه اوزون نیز تأثیر بگذارند که از ما در برابر اشعه‌های مضر UV محافظت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که افزودن ذرات سولفات بیشتر به اتمسفر فوقانی، بازیابی سوراخ ازن را کند می‌کند.

این عوارض جانبی نگران‌کننده است. اما در مقایسه با تأثیرات تغییرات اقلیمی، عوارض کمتری محسوب می‌شوند. یک تحقیق اخیر نشان داده که مزایای کاهش گرمای شدید برای سلامت انسان می‌تواند به میزان بیش از ۵۰ به ۱ سود بیشتری نسبت به عوارض آن داشته باشد.

پل کروتزن، که در سال ۱۹۹۵ جایزه نوبل را برای حل شیمی سوراخ اوزون دریافت کرد، به خوبی از این عوارض جانبی آگاه بود، اما با این وجود استدلال کرد که باید‌ ایده کم نور کردن خورشید را جدی بگیریم. در مقاله‌ای از سال ۲۰۰۶، او تأکید کرد که بهتر است انتشار CO۲ را به سرعت کاهش دهیم تا اصلاً نیازی به کاهش نور خورشید نداشته باشیم. با این حال، او ابراز تأسف کرده که در حال حاضر، این یک آرزوی محال به نظر می‌رسد.

البته از سال ۲۰۰۶، انتشار CO۲ بیش از ۱۵٪ افزایش یافته است.ولی میزان کاهش گاز‌های گلخانه‌ای به اندازه کافی نیست تا از ایجاد آسیب‌های وحشتناک پیشگیری کند.

منبع: The Conversation


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

چگونه خاطرات بد را فراموش کنم – ۱۸ ترفند خوب

در جلوی جمعیت افتادن. یک جدایی بد - یک ارائه و سخنرانی بد جلوی جمعیت ... همه ما خاطرات بد و لحظات شرم آور داریم که ترجیح می دهیم فراموش کنیم. برخی به راحتی پشت سر گذاشته می شوند.رویدادهای دیگری مانند دلشکستگی ممکن است با شما همراه باشد.…

کودکی که از کتابخانه عمومی شهر می‌خواستند بیرون بیندازندش، اما فضانورد شد!

دو برادر به نام‌ها رونالد (چپ) و کارل مک نیر (راست) با 10 ماه اختلاف در جنوب جدا شده به دنیا آمدند. این دو در دوران کودکی تا بزرگسالی جدایی‌ناپذیر بودند.در سال 1959، رونالد مک نیر 9 ساله به یک کتابخانه عمومی در لیک سیتی در کارولینای…

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

تنهاترین درخت جهان در کجاست؟

در جزیره دورأفتاده کمپبل، واقع در بیش از ۶۰۰ کیلومتری جنوب  نیوزلند، صنوبر منفرد سیتکا روییده که به عنوان تنهاترین درخت روی زمین شناخته شده است.نزدیکترین درخت نزدیک به آن آن بیش از ۲۲۰ کیلومتر دورتر، در جزایر اوکلند است، در حالی که…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.