چگونه از خودمان در برابر حملات تعویض سیم‌کارت محافظت کنیم؟

0

بسیاری از حساب‌های کاربری اینستاگرام هک شده‌اند و یک دادخواهی ۲۲۰ میلیون دلاری بر ضد اپراتور مخابراتی AT&T به جریان افتاده است.

یک مشکل و ضعف قدیمی دوباره از سوی هکرها به کار گرفته شده و معضل جدیدی ساخته است. حملات تعویض سیم‌کارت (SIM SWAP) به هکرها اجازه می‌دهد هویت سیم‌کارت شما را سرقت و تمام زندگی‌تان را به مخاطره بیندازند.

یک حمله تعویض سیم‌کارت در ساده‌ترین شکل، اپراتور تلفن همراه شما را متقاعد می‌کند که شماره سیم‌کارت شما را به اپراتور جدید تغییر دهد. هکرها اطلاعات هویتی شما را از روی سایت‌های دیگر یافته و از آن برای سرقت و فریب اپراتور تلفن همراه استفاده می‌کنند.

وقتی اپراتور سیم‌کارت شما تغییر می‌کند؛ بسیاری از اطلاعات شما مانند پیامک‌ها و از جمله پیامک‌های احرازهویت دو مرحله‌ای به جای اینکه به دست شما برسد؛ برای تلفن همراه هکرها ارسال می‌شود و آن‌ها به راحتی می‌توانند وارد حساب‌های کاربری مالی و بانکی شما شده یا اطلاعات حساس دیگری را از روی ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی به دست بیاورند.

حملات تعویض سیم‌کارت یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای تغییر و سرقت رمزعبور حساب‌های کاربری هستند.

در هفته‌های اخیر، چندین سرقت مالی و هک گسترده در دنیا اتفاق افتاده که به نظر می‌رسد با حملات تعویض سیم‌کارت پیاده‌سازی شدند. از جمله هک گسترده حساب‌های کاربری اینستاگرام یا سرقت مبلغی نزدیک به ۲۳.۸ میلیون دلار از حساب شخصی یک فرد مشهور و ثروتمند.

در سال گذشته هم چندین سلبریتی مانند «جاستین بیبر» و «سلنا گومز» قربانی حملات تعویض سیم‌کارت شدند. سایت مادربورد طی گزارش می‌گوید با حملات تعویض سیم‌کارت در ماه‌های اخیر هزارن دلار از حساب‌های کاربری مردم سرقت شده است.

روش‌هایی برای مقابله با حملات تعویض سیم‌کارت و جلوگیری از سرقت هویت سیم‌کارت و اپراتور تلفن همراه شما وجود دارد. اگرچه این نوع حملات در ایران به خاطر ساختار اپراتورهای تلفن همراه و همین‌طور نبود برخی بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قابل پیاده‌سازی نیستند ولی باز هم بهتر است اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.

استفاده از پین‌کد سیم‌کارت

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند پین‌کدهای سیم‌کارت بی‌فایده هستند و آن‌ها را در هنگام دریافت سیم‌کارت جدید دور می‌اندازند یا قابلیت پین‌کد سیم‌کارت را غیرفعال می‌کنند.

یکی از روش‌های مقابله با حملات تعویض سیم‌کارت گذاشتن یپن‌کد روی سیم‌کارت است. بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه در خارج از ایران و همین‌طور اپراتورهای موبایل ایران اجازه استفاده از پین‌کد موقت و پین‌کد PUK را روی سیم‌کارت می‌دهند.

پین‌کد یک رمز ۴ الی ۸ رقمی است که می‌تواند یک لایه محافظتی به سیم‌کارت و هویت شماره تلفن همراه شما اضافه کند. برای بسیاری از کاربردهای سیم‌کارت نیاز به پین‌کد هست و هکرها اگر این پین‌کد را نداشته باشند؛ نمی‌توانند حملات تعویض سیم‌کارت را پیاده‌سازی کنند.

بهتر است طبق راهنماهای اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل برای سیم‌کارت‌های خود پین‌کدهای موقت و PUK بگیرید تا مطمئن شوید فردی دیگری نمی‌تواند به جای شما از خدمات سیم‌کارت استفاده کند.

احرازهویت دو عاملی بهتر

امروزه، یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود امنیت حساب‌های کاربری، استفاده از مکانیزم‌های احرازهویت دو عاملی (two-factor authentication) است.

معمولا در این مکانیزم‌ها از پیامک به عنوان فاکتور دوم تایید هویت استفاده می‌شود. این روش تا حدود زیادی امن است ولی اگر مورد حمله تعویض سیم‌کارت واقع شده باشید؛ پیامک‌های تایید دوم برای هکرها ارسال می‌شود.

بهتر است از مکانیزم‌های احرازهویت دو عاملی بهتری نسبت به SMS استفاده کنید. برخی از سیستم‌ها رمز دوم را برایتان ایمیل می‌کنند یا اپلیکیشن‌های تایید اعتبار دارند. برنامه‌هایی مانند Google Authenticato و Authy به شما امکان می‌دهند که لایه امنیتی بهتر از پیامک برای احرازهویت دو عاملی داشته باشید.

این برنامه بیشتر به سخت‌افزار و گوشی شما وابسته هستند تا شماره تلفن همراه شما و امکان دور زدن و فریب‌شان بسیار پایین است. این اپلیکیشن‌ها در هر ۳۰ ثانیه یک کد شش رقمی به شما نشان می‌دهند تا به عنوان رمز دوم استفاده کنید.

باز هم روش‌های بهتری برای احرازهویت دو عاملی مانند استفاده از کلیدهای سخت‌افزاری Yubikey وجود دارد. این کلید سخت‌افزاری به درگاه USB متصل شده و نقش SMS را در ورود به حساب‌های کاربری ایفا می‌کند.

اقدامات اضافی

افرادی که حساب‌های کاربری بسیار حساسی دارند یا احتمال می‌دهند شماره تلفن و اطلاعات هویتی‌شان در اختیار بسیاری از افراد است؛ می‌توانند اقدامات امنیتی بیشتری برای جلوگیری از حملات تعویض سیم‌کارت انجام دهند.

استفاده از یک شماره تلفن مخفی و کاملا امن برای احرازهویت دو عاملی حساب‌های کاربری یکی از اقداماتی است که می‌تواند مفید باشد.

مجزاسازی حساب‌های کاربری حساس از دیگر حساب‌ها و پنهان کردن این حساب کاربری با عدم استفاده از احرازهویت دو عاملی راه‌حل دیگری است که برخی افراد در پیش می‌گیرند.

برخی شرکت‌های امنیتی نیز خدماتی ارایه می‌دهند تا از شماره تلفن همراه و هویت موبایلی شما محافظت شود.

به هر حال، اگر متوجه شدید برای مدتی هیچ پیامکی به دست شما نمی‌رسد یا اینکه پیام‌های احرازهویت دو عاملی به دست شما نمی‌رسند؛ سریعا نسبت به محافظت از اطلاعات و حساب‌های کاربری خود اقدام و اپراتور تلفن همراه‌تان را مطلع کنید.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند.اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است.خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…

بیماری‌ها و مشکلات روانی می‌توانند به مانند همین غول‌های تصور شده توسط میدجرنی باشند، اما می‌توان…

تا وقتی کسی مبتلا به یک مشکل روانپزشکی نشده باشد یا آشنا و فامیلی نداشته باشد که مبتلا به شکل جدی آنها باشد، نمی‌داند که چقدر روی کیفیت زندگی تاثیرگذار هستند. کسی که افسردگی ندارد، تعجب می‌کند که مثلا چطور کسی از قدم زدن یا غذای خوب یا…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو / دوچرخه تاشو /حرف آخر /قرص لاغری /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5