پیشنهاد فیلم: اعتراف از کوستا گاوراس

0

اعتراف خودش نوعی شناخت درونی انسان از خودشه. تنها راهت برای نجات خودت اینه که حتی کامل تر از بقیه اعتراف کنی!

فیلم اعتراف L’AVEU با عنوان انگلیسی The Confession ساخته کنستانتین کوستا گاوراس، بر مبنای کتابی نوشته لیز لندن و آرتور لندن ساخته شده و بازیگران آن ایو مونتان، سیمون سینیوره، گابریله فرتستی، میشل ویتولد، ژان بوایز، لاسلو سابو و مونیک شومت هستند.

داستان این فیلم در پراگ، در سال ۱۹۵۱ روایت می‌شود:

«آرتور لندن» (مونتان)، معاون وزیر امور خارجه دولت کمونیستی چکسلواکی، زیر نظر است و سرانجام پلیس مخفی دستگیرش می‌کند. چشم های «آرتور» را می‌بندند و به یک سلول زیرزمینی منتقلش می‌کنند.

همسرش، لیز» (سینیوره) ابتدا توجیه مقامات در مورد دستگیری او را موجه و مستدل می‌یابد، اما سرانجام به مسئولان رده‌بالای او مراجعه و درخواست کمک می‌کند، که به جایی نمی‌رسد. خانه «آرتور» را تفتیش می‌کنند، خانواده‌اش مجبور به ترک محل زندگی خود می‌شوند و «لیز» به ناچار در یک کارخانه مشغول کار می‌شود.

طی این مدت، «آرتور» مقابل بازجویان مقاومت می‌کند و غذای نامناسب و ناکافی، سلول کثیف و بدبو و نگهبانان قلدر و خشن را تاب می‌آورد. چندین ماه مورد بازجویی قرار می‌گیرد و سرانجام به «کوهوتک» (فرتستی) سپرده می‌شود، که با شیوه‌ای تلطیف شده و هوشمندانه موفق می‌شود به تدریج او را وادار به اعتراف کند.

فیلم اعتراف از کوستا گاوراس

«آرتور» به مشارکت در جنایاتی ساختگی و بی اساس و از جمله تماس با یک شبکه جاسوسی آمریکایی، اعتراف می‌کند. «آرتور» – که همراه با نیروهای بریگاد بین‌المللی در اسپانیا جنگیده است، دچار سردرگمی شده، اما در عین حال، تقریبا معتقد است اعترافاتش به نوعی به سود حزب خواهد بود و می پذیرد که اعترافاتش را بار دیگر در دادگاهی نمایشی که در آن، سیزده تن از هم قطارانش نیز متهم به ارتکاب جنایت علیه دولت شده‌اند، تکرار کند…

مشهور است که ساختن اعتراف برای کوستا گاوراس (که پیش از این در فیلم «زی» راست‌ها را افشا کرده بود) کوششی بود برای حفظ تعادل، از طریق حمله به زیاده‌روی و جزم‌اندیشی چپ‌ها.

تصویری که گاوراس در اعتراف از کشوری متعلق به بلوک شرق به دست می‌دهد، مطلوب چپ‌گرایان نبود. حتی ژان لوک گدار بعد از تماشای اعتراف در اظهارنظری جالب توجه، گاوراس را مامور سیا نامید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.