فناوری Smart HDR آیفون ۱۰ اس شبیه به فناوری دوربین‌های پیکسل گوگل و شاید پیشرفته‌تر از آن‌ها است

0

شاید بتوان گفت مهم‌ترین ویژگی دوربین آیفون‌های ۱۰ اس و ۱۰ اس مکس اپل که دیشب معرفی شدند؛ قابلیت Smart HDR است.

این قابلیت پیشرفته هیچ ارتباطی به مشخصات سخت‌افزاری دوربین‌های آیفون ندارد و یک جهش بزرگ محاسباتی نرم‌افزاری در دنیای عکاسی است.

دقیقا همانند قابلیت نرم‌افزاری دوربین‌های اسمارت‌فون‌های پیکسل گوگل که سعی می‌کنند ویژگی‌های دوربین‌های DSLR را در یک دوربین اسمارت‌فون پیاده‌سازی کنند.

فناوری Smart HDR این‌گونه عمل می‌کند که کاربر با فشردن کلید شاتر دوربین؛ بی‌درنگ عکس اصلی ثبت شده و تاخیر شاتر به صفر می‌رسد. به علاوه، از هر سوژه ۴ عکس یا فریم همراه با جزییات و برخی سایه‌ها ثبت خواهد شد.

موتور پردازش گرافیکی روی آیفون XS به همراه موتور شبکه عصبی این گوشی‌ با ترکیب و بهینه‌سازی این فریم‌ها؛ عکس اصلی را در کیفیت HDR خواهد ساخت.

این رویکرد اپل در بهبود کیفیت تصاویر تا حدود زیادی مشابه همان سیستم دوربین‌های پیکسل گوگل است. البته، این دو سیستم تفاوت‌هایی با هم دارند.

دوربین‌هایی مشابه DSLR

گوگل سعی کرده است تمام عکس‌های با نوردهی متفاوت از سوژه اصلی را جمع‌آوری و با هم پردازش و ترکیب کند. اپل برخلاف گوگل سعی می‌کند چندین فریم با فشردن شاتر دوربین از سوژه گرفته و برای بهبود کیفیت تصویر استفاده کند.

ویژگی برجسته دیگر اپل در دوربین‌های سلفی آیفون ۱۰ اس و ۱۰ اس مکس که گوگل فاقد آن است؛ تنظیم عمق میدان تصویر پس از گرفتن عکس است.

یک نوار لغزنده پس از گرفتن عکس به شما اجازه می‌دهد یک دیافراگم دوربین DSLR را شبیه‌سازی تا پس‌زمینه نامناسب یا تاری‌های اطراف سوژه را حذف کنید.

این نوار لغزنده به شما اجازه می‌دهد خیلی خوب روی سوژه فوکوس کرده و همه‌چیز در تصویر مطابق انتظار شما باشد. شرکت سامسونگ در اسمارت‌فون گلکسی اس ۸ خود باز هم فناوری مشابهی را پیاده‌سازی کرده بود.

اپل با استفاده از پردازنده A12 که چهار هسته پردازشی و یک هسته شبکه عصبی در کنار شش هسته مرکزی دارد؛ قادر است پردازش‌ تصویر حرفه‌ای روی آیفون‌های جدید پیاده‌سازی کند و بسیاری از جزییات یک تصویر HDR مانند نوردهی، سایه‌ها، نقاط برجسته سوژه، رندر رنگ، فوکوس خودکار و نظایر این‌ها را به صورت نرم‌افزاری انجام دهد.

شاید باید به اپل حق داد که در مراسم رونمایی از آیفون‌های جدید مدعی شد عصر جدیدی در دوربین‌های اسمارت‌فون‌ها با عرضه آیفون‌های ۱۰ اس و ۱۰ اس مکس آغاز شده است.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.