بهترین راه خرید بلیط هواپیما برای انتخاب بهترین پرواز – راهنمای چارتر۱۲۳ برای مسافران هواپیما

0

رپورتاژ

خرید بلیط هواپیما با توجه به نوسانات نرخ بلیط هواپیما چارتری و تغییر نرخ بلیت های سیستمی هواپیما ، باعث سردرگمی مسافران برای انتخاب بهترین پرواز شده است.ما در چارتر۱۲۳ تصمیم گرفتیم تا راهنمایی جامع و کامل را برای انتخاب بهترین نرخ و پرواز مناسب برای شما هموطنان عزیز فراهم آوریم.

جستجو حرفه ای بلیط هواپیما

در اکثر وب سایت ها و اپلیکیشن های موفق فروش بلیت هواپیما در ایران امکانات جستجو و فیلتر مشخصات پروازها برای رسیدن به بهترین نتیجه وجود دارد پس همواره برای انتخاب پرواز خود به پارامترهای زیر دقت کنید

  • پشتیبانی ۲۴ ساعته : مهمترین عامل انتخاب بلیت هواپیما ارائه پشتیبانی ۲۴ ساعته توسط فروشنده حتی در ایام تعطیلات به مسافران می باشد. چارتر۱۲۳ با ارائه خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته و در اسرع وقت به این موضوع توجه ویژه ای دارد.
  • انتخاب تاریخ : مسافران حرفه ای هواپیما در ایران همواره علاوه بر روز مد نظر پرواز حداقل پرواز های یک روز قبل و یک روز بعد را مشاهده میکنند.
  • انتخاب ساعت : برای پروازهای داخلی طبق قوانین باید ۲ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید و برای پروازهای خارجی ۳ ساعت قبل از پرواز حضور در فرودگاه الزامیست. شاید با خود فکر کنید که این ساعتها فاصله اطمینان هستند و مهم نیستند و میشود نیم ساعت یا ۴۵ دقیقه قبل هم در فرودگاه حاضر شد اما اشتباه میکنید. قوانین و اموری در سیستم فرودگاه و کسب اجازه برای پرواز وجود دارد که علاوه بر تاخیر در پرواز ممکن است پرواز تعجیل داشته باشد و زودتر از ساعت مقرر پرواز کند. در هر صورت پشتیبانی فروشنده بلیط باید به شما اطلاع رسانی نماید.

  • پوشش تمامی پروازها: اینکه فروشنده مورد نظر تمامی پروازهای چارتری و سیستمی کل کشور را برای خرید به شما ارائه دهد مسئله مهمی است که نباید دست کم گرفته شود. گاهی اوقات برترین فروشندگان بلیط هواپیما هم تمامی پروازها را پوشش نمیدهند پس سعی کنید تمامی گزینه های پرواز خود را پیدا کنید.
  • ظرفیت پرواز : هنگام خرید به موجودی صندلی پرواز دقت کنید، تقریبا در تمامی موارد عددی که نمایش داده میشود ظرفیت باقیمانده از سهمیه فروشنده میباشد که این عدد برای تمامی نماینده های فروش ثابت است به عنوان مثال اگر ظرفیت پرواز تهران به مشهد ۳ صندلی را نمایش میدهد این ۳ صندلی برای تمامی فروشنده های این سهمیه از پرواز ثابت است و به محض رزرو یک بلیط از هر یک از فروشنده ها این عدد برای تمامی فروشنده به ۲ تغییر پیدا میکند.

ظرفیت پرواز بر اساس سهمیه فروشنده باز میشود، با صفر شدن ظرفیت پرواز ممکن است سهمیه بعدی باز شود تا تمامی سهمیه ها به فروش برسد. سهمیه های جدید پروازها بر اساس کلاس پروازی ممکن است نرخ بالاتر یا پایین تر داشته باشد. با تمام شدن سهمیه ها پرواز مورد نظر بسته می شود و یا از لیست انتخاب حذف می شود. در چنین شرایطی تنها راه استفاده از این پرواز مراجعه به فرودگاه و ثبت نام در لیست انتظار میباشد که در اصطلاح به آن “بلیط پای پرواز” گفته می شود. توجه کنید که بلیط لیست انتظار به نرخ سیستمی مصوب آن مسیر در فرودگاه فروخته می شود و نرخ چارتری نخواهد داشت.

  • کلاس پروازی بلیط : کلاس های پروازی بلیط هواپیما با یک کاراکتر از حروف انگلیسی مانند A, B , C و … نام گذاری میشوند و مستقیما با قوانین کنسل کردن و درخواست بازگشت وجه آن مرتبط هستند. برای هر کلاس پروازی برای هر ایرلاین مانند ایرلاین ماهان، معراج ، کیش ایر، قشم ایر، زاگرس و سایر ایرلاین ها قوانین خاص خود را دارند. وب سایت و یا اپلیکیشن فروشنده همواره باید قوانین بلیط چارتری و قوانین بلیط سیستمی را به صورت واضح و شفاف به مسافر ارائه نماید. برخی از کلاس های بلیط چارتری با توجه به تاریخ پرواز تا یک هفته قبل از پرواز کنسلی پرواز را با درصد جریمه ۳۰% و برخی از کلاس ها تا ۱۰۰% جریمه در نظر گرفته اند پس هنگام خرید بلیط هواپیما کاملا به کلاس پروازی دقت نمایید و قوانین مربوط به آن کلاس را مطالعه کنید.

  • قوانین بلیط چارتری و سیستمی هواپیما : این قوانین از طرف ایرلاین ها در بازه های زمانی تغییر میکنند و اکثرا به صورت سالیانه و یا فصلی به صورت اطلاعیه به فروشندگان ابلاغ میگردند. فروشندگان موظفند این تغییر را به اطلاع مسافرین خود برسانند در نتیجه فروشنده ای که از طریق اطلاعیه در وب سایت و ارسال آن در شبکه های اجتماعی اقدام اطلاع رسانی به مسافرین می نماید گزینه بهتری برای اطمینان به شمار می رود.
  • استفاده از فیلترهای جستجو : فیلترهای جستجو بر اساس مبدا و مقصد، تاریخ پرواز، ساعت پرواز، نوع هواپیما، ایرلاین، چارتری یا سیستمی، شماره پرواز و … میباشد. تنظیم کردن این پارامترها بر اساس نیاز شما و مشاهده نتایج جستجو میتواند زمان زیادی را در انتخاب پرواز مناسب برای شما صرفه جویی کند. در مورد رزرو بلیط لحظه آخری این مسئله بسیار حیاتی و مهم است.

خرید و رزرو بلیط هواپیما :

پس از انتخاب پرواز مورد نظر نوبت به مرحله ورود مشخصات می شود. بیشترین اشتباهات مسافران در هنگام خرید بلیط هواپیما در این مرحله اتفاق می افتد.

توجه: پرواز خریداری شده که بلیط آن صادر شده است، قابل تغییر نام، تغییر مسیر و یا تعویض با یک پرواز دیگر نیست! و این مسئله تنها با پرداخت جریمه در بعضی از پروازها قابل انجام است.

به همراه داشتن اصل کارت ملی در هنگام مراجعه به فرودگاه برای دریافت کارت پرواز ضروری است و در صورت عدم همراه داشتن کارت ملی طبق قوانین فرودگاههای کشور از ورود شما به پرواز جلوگیری میشود. پرینت بلیط خریداری شده را در تمامی سفرها به همراه داشته باشید. در بعضی پروازها با نشان دادن بلیط بر روی گوشی موبایل و همراه داشتن کارت ملی می توانید کارت پرواز را دریافت کنید.

تاخیر، تعجیل و کنسلی پرواز :

این موارد می تواند بر اساس تغییر در برنامه پروازی فرودگاه، شرایط آب و هوایی فرودگاه مبدا یا مقصد، تست فنی هواپیما در فرودگاه قبل از پرواز و … بوجود آید. پس همواره ممکن است تاخیر، تعجیل و یا کنسلی پرواز از هنگام خرید بلیط تا قبل از سوار شدن به هواپیما اتفاق بیافتد.

پشتبانی فروشنده موارد اعلامی فرودگاه و یا ایرلاین را در اسرع وقت باید به مسافر اطلاع دهد. پس وارد کردن مشخصات ارتباطی از قبیل شماره همراه و یا ایمیل در هنگام رزرو بلیط بسیار مهم است.

در مواردی که پروازی کنسل می شود معمولا از طرف ایرلاین مربوطه پرواز جایگزین اعلام میگردد. مسافر دو گزینه خواهد داشت: ۱. قبول و استفاده از پرواز جایگزین و ارسال تاییده به فروشنده ۲. عدم قبول پرواز جایگزین و ارسال درخواست بازگشت وجه به فروشنده

تاخیر بیش از ۲ ساعت پرواز :

در صورتیکه پرواز شما بیش از ۲ ساعت تاخیر داشته باشد، تنها در صورت عدم استفاده از آن پرواز، با همراه داشتن پرینت بلیط و مراجعه به دفتر ایرلاین مربوطه در فرودگاه میتوانید درخواست مُهر تاخیر بیش از ۲ ساعت داشته باشید که دفتر ایرلاین بلیط را برای شما مُهر میکند و شما با ارسال اصل بلیط مُهر شده به دفتر فروشنده میتوانید پس از طی مراحل اداری وجه بلیط استفاده نشده را دریافت کنید.

چارتر۱۲۳ حامی مسافرین آنلاین و پیشتاز در ارائه خدمات گردشگری آنلاین در کشور

   

پستهای اخیر

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.