مایکروسافت برخلاف گوگل می‌خواهد به پنتاگون فناوری‌های هوش مصنوعی و پیشرفته نظامی بفروشد

0

مایکروسافت روز جمعه طی اطلاعیه‌ای گفت هرگونه فناوری پیشرفته از جمله هوش مصنوعی را به سازمان‌های دفاعی ایالات متحده از جمله پنتاگون خواهد فروخت.

این بیانیه مایکروسافت فقط چند ماه پس از مخالفت شرکت گوگل با فروش فناوری‌های مربوط به ساخت پهپادهای دقیق یا رقابت با چین در توسعه تسلیحات نظامی رخ داده است.

شرکت‌های فناوری برجسته ساکن دره سیلیکون رقابت و مسابقه جدی با یکدیگر در تولید و توسعه نسل جدیدی از تسلیحات نظامی و سلاح‌های سایبری دارند ولی غالبا به طور علنی از همکاری با سازمان‌های نظامی دولتی ابا دارند یا اینکه فروش این فناوری‌های برای مقاصد غیر صلح‌آمیز را درست نمی‌دانند.

اما بیانیه روز جمعه مایکروسافت نشان می‌دهد دره سیلیکون وارد یک رقابت جدید در فروش فناوری‌های پیشرفته نظامی خواهد شد و شاید خیلی‌زود این فناوری‌ها جایگزین جنگ‌جویان امریکایی شوند.

در دو سال گذشته، دولت چنن در حوزه‌های مختلفی مانند هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی و غیره پیشرفت‌های بزرگی داشته و پیش‌بینی می‌شود تا یک دهه آینده، قدرت اول دنیا در این حوزه‌ها باشد.

به همین دلیل، پنتاگون و دیگر سازمان‌های نظامی دولتی ایالات متحده به تکاپو افتاده و درصدد هستند با روش‌های مختلفی خود را برای مقابله با چین مهیا کنند.

پنتاگون صریحا از شرکت‌های فناوری درخواست کرده کشور ایالات متحده را به فناوری‌های پیشرفته نظامی مجهز و از خودشان در برابر تهدیدات خارجی دفاع کنند.

چند صدایی در دره سیلیکون

اما شرکت‌های پیشرو فناوری دیدگاه‌ها و استراتژی‌های متفاوتی نسبت به این موضوع دارند. گوگل چند هفته پیش اعلام کرد نمی‌خواهد قرارداد چند میلیارد دلاری مشارکت در پروژه «Project Maven» را امضا کند. این پروژه مربوط به بهبود نحوه شناسایی و انتخاب هدف توسط پهپادهای نظامی است.

آمازون برای همکاری با سازمان‌های نظامی و ارایه خدمات ابری به شرکت‌های اطلاعاتی متمایل است و مایکروسافت هم رسما آماده فروش فناوری‌های مورد نیاز پنتاگون است.

برد اسمیت می‌گوید: «این تصمیم سختی نبود. مایکروسافت در ایالات متحده امریکا متولد شده است؛ در ایالات متحده مستقر است و در این مدت از تمام مزایای حضور در این کشور برای رشد خود استفاده کرده است.»

برخی از شرکت‌های فناوری مانند اوراکل و مدیرعامل‌اش، از سیاست‌های گوگل درباره منع فروش فناوری‌های پیشرفته به پنتاگون انتقاد کردند و این استراتژی را کمک به دولت چین و همکاری مستقیم با این کشور برای تجهیز شدن در برابر امریکا دانستند.

به هر حال، چند دستگی در میان دره سیلیکون در این زمینه وجود دارد. آمازون، مایکروسافت و اوراکل در حال همکاری با پنتاگون هستند و فناوری‌ها و سرویس‌های خود را به این مرکز نظامی می‌فروشند ولی گوگل با مخالفت خود سعی دارد وجه عمومی و اعتبار کسب کند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.