قدیمی‌ترین فایل تورنت ۱۵ ساله شد: فیلمی فانتزی که ۹ روزه با هزینه‌ای ۸۰۰ دلاری ساخته شد

0

بیش از دو دهه است که کاربران اینترنت از فایل‌های تورنت برای دانلود و اشتراک‌گذاری محتوا استفاده می‌کنند.

امروز، سایت TorrentFreak در گزارشی اعلام کرد قدیمی‌ترین فایل تورنت موجود در اینترنت وارد ۱۵ سالگی شده است. این فایل تورنت یک فیلم فانتزی الهام گرفته شده از فیلم ماتریکس به نام The Fanimatrix است.

چند دوست نیوزلندی در سال ۲۰۰۳ این فیلم را با هزینه‌ای ۸۰۰ دلار ساختند. آن‌ها کل پروژه را در ۹ روز انجام دادند و بعد تلاش کردند حجم فایل فیلم را کاهش داده و به مرز ۱۵۰ مگابایت برسانند.

اما برای انتشار آن روی اینترنت مشکل داشتند چون هزینه میزبانی وب در آن زمان بسیار بالا بوده و نمی‌توانستند پهنای‌باند و سرور خریداری کنند.

در سال ۲۰۰۳، کشور نیوزلند پهنای‌باند بسیار محدودی داشته و فقط چندین سرویس HTTP و FTP غیراقتصادی و همگانی برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها روی اینترنت در دسترس بود. به علاوه، کل پهنای‌باند داخل و خارج از این کشور کمتر از یک لینک وای‌فای در این روزها بوده است.

این تیم در تلاش‌های خود برای اشتراک‌گذاری فیلم The Fanimatrix با تمام کاربران اینترنت در سراسر جهان، متوجه سرویس تورنت BitTorrent می‌شوند.

تورنت در روزگاری که میزبانی وب گران بود

آن‌ها فایل فیلم را روی کامپیوتر لینوکسی خود ساخته و در تاریخ ۲۸ سپتامبر روی سرورهای تورنت آپلود می‌کنند. در یک هفته اول، بیش از ۷۰ هزار دانلود دارد که آماری بسیار خوب و حیرت‌انگیز است.

سرویس تورنت BitTorrent به این تیم نیوزلندی کمک می‌کند از پرداخت هزینه‌ای نزدیک به ۵۵۰ هزار دلار برای آپلود و اشتراک‌گذاری فیلم‌شان روی اینترنت رها شوند.

این تیم هنوز سعی می‌کند وب‌سایت اصلی Fanimatrix را به‌روز نگه دارد تا مردم بتوانند فایل تورنت فیلم را از روی آن دانلود کنند. او می‌خواهد فعلا این فایل در اینترنت باقی بماند و به دست آینده‌گان برسد.

فایل فیلم The Fanimatrix قدیمی‌ترین فایل تورنتی است که این روزها روی وب موجود است. از سوی دیگر، داستان انتشار این فیلم نشان می‌دهد سرویس‌های تورنت چه خدمت بزرگی به اشتراک‌گذاری محتوا و فایل در دنیای وب کردند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.