چرا ادعای اپل درباره قدرت پردازنده آیپد پروهای ۲۰۱۸ دروغ نیست؟

0

شرکت اپل در مراسم رونمایی iPad Pro جدید، سروصدای زیادی پیرامون پردازنده جدید این دستگاه به راه انداخت و مدعی شد قدرتی دو برابر آیپدهای سال گذشته دارد.

بسیاری از رسانه‌ها این ادعای اپل را جدی نگرفتند و آن را به حساب بازاریابی این شرکت گذاشتند چون خود آیپد‌های ۲۰۱۷ از نظر کارایی از بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، پی‌سی‌ها، تبلت‌ها و حتی مک‌های خود اپل عملکرد بهتری دارند.

سایت اپل اینسایدر سعی کرده این ادعای اپل را بررسی کند و با مقایسه واقعی آیپد پروهای ۲۰۱۸ با مدل‌های قدیمی؛ دروغ یا صحت آن را مشخص سازد.

محک‌زنی پردازنده‌ها و هسته‌ها

اپل اینسایدر برای شروع، سراغ نرم‌افزار محک‌زنی پردازنده Geekbench 4 رفته است. آیپد پرو ۱۱ اینچی جدید با تک پردازنده امتیاز ۵۰۲۸ را در این نرم‌افزار کسب کرده ولی آیپد پرو ۱۰.۵ اینچی سال ۲۰۱۷ تنها امتیاز ۳۹۷۶ را به دست آورده است.

در آزمایش چند پردازنده، باز هم آیپد پرو ۱۱ اینچی عملکرد بهتری داشته و امتیاز ۱۸۱۸۱ را ثبت می‌کند ولی مدل ۱۰.۵ اینچی بیشتر از ۹۵۵۵ امتیازی کسب نکرده است. یعنی تقریبا قدرت پردازنده آیپد پرو ۱۱ اینچی ۹۰ درصد بهتر از مدل ۱۰.۵ اینچی است.

توجه داشته باشید که اپل پردازنده‌های آیپد پرو را خودش تولید کرده و از پردازنده‌های اینتل یا مبتنی بر آرم استفاده نکرده است. در این شرایط، شاهد افزایش سرعت و قدرت سالیانه این پردازنده‌های اپل هستیم و به نوعی قانون مور توسط اپل رد شده است.

قدرت پردازنده آیپد پرو ۱۱ اینچی تنها کمی کمتر از پردازنده iMac 5K 2017 است. در نرم‌افزار Geekbench 4، امتیاز این آی‌مک ۱۹۳۲۷ است که در مقایسه با امتیاز ۱۸۱۸۱ آیپد پرو؛ به خوبی قدرت این دستگاه ۷۹۹ دلاری را نسبت به دستگاهی ۱۰۰۰ دلاری نشان می‌دهد.

محک‌زنی ویدیو

در مقایسه‌ای دیگر، امتیاز‌های Geekbench 4 برای آیپد پرو و مک‌بوک پرو ۱۵ اینچی قابل توجه است. امتیاز مک‌بوک پرو در آزمایش چند هسته‌ای برابر ۴۲۲۷۰ است در حالی‌که قیمت این دستگاه نیز به مرز  ۲۳۹۹ دلار می‌رسد.

سایت اپل اینسایدر در آزمایش‌های Antutu نیز شاهد ثبت رکوردهای جدیدی توسط آیپد پرو ۲۰۱۸ بوده است که تنها با آیفون ۱۰ اس مکس قابل مقایسه هستند.

این آزمایش‌ها نشان می‌دهند که امسال آیفون و آیپد اپل از نظر سرعت و قدرت پردازنده بسیار بهتر از سایر دستگاه‌ها بوده و در بازار از رقبا پیشی گرفتند.

در آزمایش انکدینگ ویدیو، آیپد پرو ۲۰۱۷ یک کلیپ ویدیویی یک دقیقه‌ای ۴K را در مدت زمان ۶:۱۰ دقیقه انجام داده ولی آیپد پرو ۱۱ اینچی این کار را در مدت زمان ۲:۵۶ دقیقه به پایان می‌رساند.

نتایج این آزمایش‌ها نشان می‌دهند که اپل درباره قدرت پردازنده A12X Bionic آیپد پروهای جدید اغراق نکرده است و این دستگاه‌ها واقعا برای کارهای حرفه‌ای و پردازش‌های سنگین آماده هستند.

برخی شایعات درباره نسخه‌های جدید iOS 12 می‌گویند اپل برخی ویژگی‌های جدید مبتنی بر پردازنده‌های A12X Bionic خود در کنفرانس WWDC سال آینده معرفی خواهد کرد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.