لاکهید مارتین ساخت هواپیمای X-59 با فناوری مافوق صوت بی‌صدا را آغاز کرد

1

هواپیمای پیشرفته و مافوق صوت X-59 تست‌های فناوری خود را با همکاری ناسا پشت سر گذاشته و وارد مرحله تولید می‌شود.

شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) با اعلام این خبر گفت ساخت هواپیمای X-59 با فناوری مافوق صوت بی‌صدا (QueSST) آغاز شده است و طبق برنامه‌ریزی اولین پرواز در سال ۲۰۲۱ انجام می‌شود.

تا کنون، شرکت لاکهید مارتین مشغول مدل‌سازی کامپیوتری، طراحی و ارزیابی تونل باد بوده است. افزون بر این، با همکاری شرکت ناسا فناوری QueSST این هواپیما مورد آزمایش قرار گرفت.

QueSST فناوری است که اجازه می‌دهد هواپیما سرعتی بسیار زیاد در حد مافوق صوت داشته ولی صدای آن بسیار کم باشد. این هواپیماها برای پرواز در مناطق شلوغ شهری مناسب هستند تا آزارهای صوتی برای مردم ایجاد نکنند.

جهش بزرگی در ساخت هواپیماهای بی‌صدا

ناسا می‌خواهد با اولین پرواز هواپیمای مجهز به فناوری QueSST، اطلاعاتی در سطح‌های مختلف از مهندسین تا مردم جمع‌آوری کند تا در نهایت هواپیمایی فوق سریع ولی کاملا بی‌صدا تولید شود.

همین‌طور، قرار است از این اطلاعات برای بازبینی در قوانین زیست محیطی فعلی هواپیماها و شرکت‌های سازنده این هواپیماها استفاده شود. قوانین زیست محیطی مرتبط با هواپیماها در دهه ۱۹۶۰ تدوین و تصویب شده است اما تا کنون بدون هیچ‌گونه بازبینی مورد استفاده و استناد قرار می‌گیرد. برخی از هواپیماسازها از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند.

هواپیمای X-59 QueSST می‌تواند در ارتفاع ۵۵ هزار پایی (۱۷ هزار متر) با سرعت ۹۴۰ مایل در ساعت (۱۵۱۲ کیلومتر بر ساعت) پرواز کند در حالی‌که صدای تولید شده توسط آن تنها ۷۵ پی‌ال دسی‌بل است یعنی در حدود بسته شدن آرام یک درب خودرو.

پیش‌بینی می‌شود ساخت هواپیمای X-59 QueSST یک جهش بزرگ در صنعت هواپیماهای تجاری کم صدا باشد. این صنعت می‌تواند یک گام دیگر به سوی ساخت هواپیماهای مسافربری بدون صدا بردارد و مسافران هوایی از سفرهای خود لذت بیشتری ببرند.

طراخی، فناوری‌ و فرآیند ساخت این هواپیما با گذشته متفاوت است. به همین دلیل، ناسا و شرکت‌های هواپیماسازی منتظر اولین پرواز X-59 QueSST هستند تا از داده‌های جمع‌آوری شده بتوانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند.

منبع

   
1 نظر
  1. مینا می گوید

    فقط کسی که ۱۴ ساعت بی وقفه تو هواپیما نشسته باشه قدر این هواپیما رو میدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.