نیروی دریایی آمریکا سلاح لیزری تاکتیکی لاکهید مارتین را تحویل گرفت: HELIOS و آغاز عملی عصر سلاح‌های پرتوی

0

عصر سلاح‌های پرتویی تقریباً در راه است. شاهد آغاز این عصر سلاح جدید نیروی دریایی آمریکا است. نیروی دریایی ایالات متحده یک سلاح لیزری تاکتیکی در سطح عملیاتی به نام لیزر انرژی بالا با سیستم یکپارچه نوری خیره‌کننده و نظارت (HELIOS) را از لاکهید مارتین تحویل گرفته که قابل نصب در کشتی‌های جنگی موجود است.

هنگامی که اولین لیزر توسط تئودور میمن در آزمایشگاه تحقیقاتی هیوز در مالیبو، کالیفرنیا، در سال ۱۹۶۰ اختراع شد، تقریباً بلافاصله به عنوان یک ابرسلاح بالقوه در نظر گرفته شد و به این ترتیب پرتو مرگ داستان‌های علمی تخیلی جان گرفت و ترجمانی در دانش پیدا کرد.

لیزر، این پرتو‌های نور منسجم، ابزار منحصر به فردی برای دانشمندان و مهندسان شد تا در طی شش دهه آینده بسیاری از زمینه‌های دانش و صنعت را متحول کنند.

اما در عمل تولید یک سلاح لیزری کاربردی دشوارتر از تصور اولیه بود. امروزه، توسعه لیزر‌های حالت جامد مبتنی بر سیم پیچ‌های کابل‌های فیبر نوری آغشته به عناصر عجیب و غریب مانند ایتریوم، در نهایت سلاح لیزری را از آزمایشگاه به میدان جنگ منتقل کرده.

سلاح لیزری چندمنظوره کلاس ۶۰ کیلووات پلاس HELIOS دیگر صرفا آزمایشی نیست، بلکه به عنوان یک سیستم تاکتیکی عملیاتی است.

با HELIOS می‌توان پرتوی را با سرعت نور به سمت چند هدف به قیمت حدود یک دلار برای شلیک پرتاب کند. البته مسلما هزینه اولیه خود سلاح بسیار بالاست. از سوی دیگر بر خلاف مهمات روتین، تا زمانی که ناو جنگی انرژی داشته باشد، از HELIOS  می‌تواند استفاده کند.

از HELIOS نه تنها می‌توان برای انهدام اهداف استفاده کرد، بلکه می‌تواند حسگر‌های نوری را نیز خیره کند و پرتو بازتابی می‌تواند داده‌های دوربرد را برای برنامه‌های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی (ISR) جمع‌آوری کند.

به گفته لاکهید، این امر HELIOS را به عنصری کلیدی در معماری دفاعی لایه‌ای برای محافظت از ناوگان دریایی تبدیل می‌کند.

ریک کوردارو، معاون راه‌حل‌های محصولات پیشرفته لاکهید مارتین، می‌گوید:

«لاکهید مارتین و نیروی دریایی ایالات متحده دیدگاه و اشتیاق مشترکی برای توسعه و ارائه سیستم‌های تسلیحات لیزری مخرب دارند. HELIOS کارآیی کلی سیستم رزمی کشتی را برای جلوگیری از تهدیدهای آینده و ایجاد حفاظت بیشتر برای ملوانان افزایش می‌دهد.»

منبع: لاکهید مارتین

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.