بوئینگ و لاکهید مارتین هلیکوپتری جایگزین بلک هاوک UH-60 نظامی برای ارتش ایالات متحده می‌سازند

بالگرد نظامی Defiant X به فناوری‌های پیشرفته شرکت سیکوراسکای مجهز است

0

دو شرکت بوئینگ و لاکهید مارتین از هلیکوپتر پیشنهادی خود به نام Defiant X برای برنامه FLRAA (سرنام Army’s Future Long Range Assault Aircraft) ارتش ایالات متحده رونمایی کردند.

هدف از این پروژه، ساختن یک هلیکوپتر جایگزین برای هلیکوپتر معروف و قدیمی بلک هاوک UH-60 ارتش امریکا است؛ به طوری که بتواند عملیات‌های گسترده و ویژه بیشتری را انجام دهد و در نهایت جایگزین سایر هواپیماهای ارتش ایالات متحده شود.

این شرکت‌های طی یک بیانیه مطبوعاتی در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱، از هلیکوپتر Defiant X رونمایی کردند و آن را یک هلیکوپتر مرکب پیشرفته از مدل SB>1 Defiant شرکت Sikorsky بیان کردند که اکنون در تملک شرکت لاکهید مارتین است. بوئینگ این هلیکوپتر را برای فناوری نظامی Joint Multi-Role ارتش توسعه داده است و شرکت بل نیز در این پروژه با مدل  V-280 Valor  شرکت کرده است.

هواپیمای Defiant X نه تنها تحول‌آفرین و دارای فناوری‌های پیشرفته‌ای است؛ بلکه هواپیمایی برای ماموریت‌های نظامی درگیرشونده؛ نابودگر و حمل کننده سلاح‌های کشنده است. در این هواپیما از پیشرفته‌ترین توانایی‌های و فناوری‌های دو شرکت بوئینگ و سیکوراسکای استفاده شده است.

این هلیکوپتر جدید همان اسکلت و پیکربندی اساسی هلیکوپتر مرکب SB>1 Defiant را دارد که اولین بار در سال ۲۰۱۹ به پرواز درآمد و دارای دو سیستم پره کواکسیال سخت و محکم به همراه یک پره پروانه‌ای هل دهنده (Pusher) به جلو روی دم است. هلیکوپترهای مرکب به طور طبیعی از سرعت بالاتری نسبت به مدل‌های سنتی برخوردار بوده و قدرت مانور بیشتری دارند.

هلیکوپتر SB>1 تا کنون موفق شده بل سرعت ۲۱۱ گره (معادل ۳۹۱ کیلومتر بر ساعت) در سطح بالای زمین و با سرعت ۲۳۲ گره (۴۳۰ کیلومتر بر ساعت) در سطح دریا پرواز کند.

تفاوت‌ها و تشابهات Defiant X و SB>1

هر دو هواپیمای پره‌ای Defiant X و SB>1 مدیون فناوری‌های زیادی هستند که در شرکت سیکوراسکای توسعه داده شده و اولین بار در هلیکوپتر X2 سال ۲۰۰۸ به نمایش درآمدند. همین‌طور، این فناوری‌ها را در طراحی بالگرد سبک S-97 Raider نیز شاهد بودیم.

لاکهید مارتیک در بیانیه مطبوعاتی خود می‌گوید بالگرد Defiant X با داشتن سیستم rigid coaxial rotor و pusher propeller و فناوری Sikorsky X2 می‌تواند در سرعت‌های بالا عملیات انجام دهد ولی در هلدینگ یک سرعت پایین و با کیفیت داشته باشد. این فناوری‌ها کمک می‌کنند از این بالگرد در محیط‌های پدافندی هوایی با تهدید بالا استفاده شود و بدون اینکه در تیررس دشمن باشند؛ عملیات‌های نطامی را انجام دهند.

اگرچه هر دو هواپیمای Defiant X و SB>1 شباهت‌های فناوری زیادی نسبت به یکدیگر دارند ولی هم از نظر ظاهری و هر برخی ویژگی‌ها و سیستم‌های ناوبری داخلی با هم تفاوت‌های بزرگی دارند. در بالگرد Defiant X یک سطح از خودمختاری و سیستم ماموریت یکپارچه با کنترلرهای پرواز بی‌سیم پیاده‌سازی شده است تا در عملیات‌های پیچیده نظامی، خدمه نتوانستند هواپیما را کنترل کنند یا باید بالگرد را ترک می‌کردند؛ هنوز امکان هدایت وسیله جنگی وجود داشته باشد.

سیستم دنده، چرخ‌های جلو و عقب و ترکیب‌های بدنه نیز در این دو بالگرد جنگی متفاوت است.

همان‌طور که اشاره شد؛ هواپیمای Defiant X برای بخش FLRAA ارتش توسعه داده شده است که عمده وظابف آن، شرکت در حملات هوایی دوربرد با قابلیت حمل نفر و سلاح‌های سبک و سنگین است. این بالگرد می‌تواند تجهیزاتی را هم در درون خود و هم در بیرون خود برای مسافت‌های طولانی حمل کند. مثلا، در طرح مفهومی بوئینگ و سیکوراسکای شاهد هستیم که این بالگرد کانتینرهای بزرگ بار یا توپخانه‌های ۱۵۵ میلی‌متری را جابه‌جا می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود این بالگرد در مسابقات رسمی FLRAA اواخر امسال شرکت کند و در همان ایام، درخواست رسمی ساخت آن به دست بوئینگ برسد.

منبع thedrive

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.