ارتش ایالات متحده در حال توسعه موشک‌های هوش مصنوعی است که می‌توانند خودشان هدف را انتخاب کنند

0

ارتش امریکا دارد برای آزمایش و استفاده از نوع جدید موشک هدایت شونده هوش مصنوعی آماده می‌شود. این موشک‌ها با استفاده از AI می‌توانند به طور هوشمندانه‌ای هدف را دنبال و مورد اضابت قرار دهند.

پیش از این، ارتش ایالات متحده موشک‌هایی هوشمند ساخته بود که با استفاده از اشعه مادون قرمز قادر بودند تانک‌ها را از فاصله ۲۰۰ متری شناسایی و مورد هدف قرار دهند.

اما موشک‌های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی ارتش امریکا برد تشخیص هدف بیشتری داشته و هوشمندتر عمل می‌کنند. چندین پیمانکار امیدوار هستند برنده پروژه C-DAEM شوند. قرار است نمونه‌های اولیه این موشک‌ها در سال ۲۰۲۱ نمایش داده شوند.

عمده تمرکز و زمان مورد نیاز برای ساخت چنین موشک‌هایی، نرم‌افزارهایی است که باید این موشک‌ها را هدایت و اهداف خاص را شناسایی کند.

اولویت مهم بعدی در ساخت این موشک‌ها، توانایی انهدام اهداف زرهی در حال حرکت است به‌طوری‌که موشک بتواند موقعیت دقیق آن را محاسبه و با درصد اطمینان بالایی مورد اصابت قرار دهد. هنوز سطح استقلال موشک‌های هوش مصنوعی ارتش امریکا مشخص نیست ولی باید درصدی خودمختاری در تشخیص هدف و اصابت داشته باشد.

جایگزین کلاهک‌های هسته‌ای

یکی از دانشمندان ارتش امریکا در تشریخ این موشک‌های AI می‌گوید: «برخلاف سلاح‌های هدایت شده با لیزر که یک هدف خاص تعیین شده توسط اپراتور انسانی را دنبال می‌کنند؛ موشک‌های نسل جدید تعریف شده در پروژه C-DAEM باید خوشان هدف را پیدا کنند.»

البته، سخنگوی ارتش امریکا بحث خودمختاری و انتخاب هدف توسط موشک‌های C-DAEM را انکار می‌کند و در بیانیه‌ای تاکید دارد دنبال ساخت موشک‌هایی هستند که یک هدف خاص از فاصله برد دورتری را مورد هدف قرار دهند و تجهیزات دیگر در منحرف کردن آن نقشی نداشته باشند.

در صورتی که ارتش امریکا موفق به ساخت موشک‌های C-DAEM شود؛ حایگزین کلاهک‌های خوشه‌ای خواهد شد که در نزدیکی یک هدف اصابت کرده و با چند تکه شدن و پرتاپ چند نارنجک سعی می‌کردند به طور حتمی هدف را از بین ببرند.

از آن‌جایی که قرار است این موشک‌ها در سال ۲۰۲۱ تازه رونمایی شوند؛ مشخص نیست اولین بار در کدام منطقه درگیری فیزیکی جدی مورد استفاده قرار گیرند.

موشک‌های هوش مصنوعی نمونه دیگر از کاربردهای خاص AI هستند. در سال‌های اخیر، هوش مصنوعی به طور گسترده‌ای وارد فاز نظامی شده است و انواع تجهیزات کشنده نظامی مبتنی بر AI ساخته شده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.