نیروی دریایی ایالات متحده در حال توسعه سلاحی است که مانع از صحبت کردن دشمن می‌شود

براساس فناوری پخش با تاخیر صدای افراد به منظور اختلال در مکالمه و ارتباطات

0

وقتی در حال صحبت کردن با اپلیکیشن زوم هستید؛ می‌دانید که آزاردهنده‌ترین و مخل‌ترین اتفاق، پژواک صدای شما و دیگران است. شنیدن صدای خودتان آن هم با کمی تاخیر می‌تواند خیلی وحشتناک باشد و عملا نتوانید روی افکار خود تمرکز کنید و منسجم سخن بگویید. سرانجام، پیش از اینکه کنترل همه‌چیز را از دست بدهید؛ فریاد می‌زنید که لطفا همه میکروفون‌های خود را خاموش کنند.

نیروی دریایی ایالات متحده به وضوح از این پدیده آگاه است و ظاهرا به دنبال استفاده از آن در یک سلاح جنگی غیرکشنده است تا صحبت کردن را تقریبا برای دیگران غیرممکن کند.

این دستگاه جدید که سیستم handheld acoustic hailing and disruption یا AHAD از یک میکروفون دوربرد برای ضبط صدای افراد استفاده می‌کند و بعد این صدا با اندکی تاخیر توسط بلندگوهای قدرتمندی پخش شده و دوباره به گوش فرد می‌رسد. این دستگاه می‌تواند برقراری تماس و مکالمه یا ادامه یافتن مکالمات و همین‌طور ارسال پیام‌ها را برای ارتش کشورهای مختلف بسیار سخت کند؛ چیزی که بسیار حیاتی و ضروری است!

نیروی دریایی ایالات متحده این دستگاه را در سال ۲۰۱۹ ثبت اختراع کرده و ظاهرا اکنون ساخته و آماده شده است. برخی گزارش‌ها، از تحویل نمونه اولیه آن به یکی از یگان‌های نیروی دریایی برای تست و ارزیابی خبر می‌دهند.

برای ایجاد مزاحمت بیشتر، مخترعین پیشنهاد دادند از بلندگوهای جهت‌دار استفاده شود که توانایی انتقال صدا به طور دقیق به یک منطقه کوچک را دارند و می‌توانند افراد را دقیقا هدف قرار دهند. در این صورت، هر فردی انگار در حال مکالمه با خود است و دیگر نخواهد توانست با دیگران صحبت کند.

واقعا یک کابوس بزرگ است که سعی کنید با افرادی از راه دور که اینترنت ضعیفی دارند و میکروفون آن‌ها هم روشن است و صدای شما بازتاب دارد؛ صحبت کنید.

درباره اینکه واقعا چرا نهادی مانند نیروی دریایی باید روی چنین پروژه‌ای تحقیقات سنگین و فشرده انجام دهد و بیش از سه سال دنبال توسعه فناوری‌های آن باشد؛ یک راز باقی مانده است.

اختلال در ارتباطات و شنود جنگی با فناوری DAF

فناوری این دستگاه براساس اصل تاخیر در بازخورد شنوایی (DAF) است. فناوری DAF قبلا برای افراد دارای لکنت زبان استفاده می‌شد چون برخی افراد در سیستم شنوایی خود تغییراتی دادند یا ذاتی این تغییرات را داشتند که باعث بروز لکنت زبان آن‌ها شده است و اکنون با شنیدن حلقه‌ای از صدای خود اما با کمی تاخیر می‌توانند این سیستم را بهبود و اصلاح دهند.

اما برای افرادی که لکنت زبان ندارند؛ این حلقه تکرار صدای خود می‌تواند بسیار مخرب باشد و آن‌ها را وادار به سکوت کند. البته، مانند هر پدیده و فناوری دیگری، هستند افرادی که می‌توانند در برابر این تاثیرات مقاومت کرده و به صحبت ادامه دهند؛ به ویژه افرادی که برای این مهارت آموزش دیده‌اند و می‌توانند در میان عموم مردم صحبت کنند.

بنابراین، در حالی‌که این سلاح نیروی دریایی ایالات متحده می‌تواند به طور کامل مانع از صحبت کردن گروهی از افراد شود؛ برخی دیگر شاید نسبت به آن مصون باشند و تحت تاثیر قرار نگیرند.

طبق گفت‌وگویی که نشریه New Scientist با یک عصب‌شناس داشته است؛ بازخورد تاخیری صدا مانع از کنترل صدای ما می‌شود. برخی افراد ممکن است به لکنت زبان بیفتند و برخی دیگر قادر به صحبت نخواهند بود. گروهی هم هستند که شروع به تغییر صحبت‌های خود می‌کنند که این مورد آخر در میانه نبردها بسیار مفید است.

به هر حال، این ابزار می‌تواند برای ارتباطات کلیدی در جنگ‌ها یا ترجمه‌ها و شنودها مزاحمت اساسی ایجاد کند.

منبع iflscience
بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.