نیروی هوایی ایالات متحده سلاح جدیدی برای مقابله با هجوم گروهی پهپادها به مناطق نظامی ساخته است

0

در سال‌های اخیر، پهپادها دردسرها و تهدیدات زیادی برای مناطق نظامی ایجاد کردند. پهپادها از هر سو به پرواز درمی‌آیند و نیروهای نظامی را هدف قرار می‌دهند یا وارد منطقه ممنوعه شده و پایگاه‌های نظامی را بمباران می‌کنند.

بهپادها به خاطر قابلیت‌های ذاتی خود برای همه نیروهای نظامی خطرناک هستند و هر کشور به دنبال ساخت سلاح‌های مبارزه با آن‌ها است.

اخیرا، نیروی هوایی ارتش امریکا از سلاح جدیدی به نام THOR رونمایی کرده است که قابلیت مقابله با چندین پهپاد به طور همزمان را دارد و از نزدیک شدنشان به مقرهای نظامی جلوگیری می‌کند.

سلاح THOR مخفف Tactical High Power Microwave Operational Responder است؛ یک سیستم مایکروویو بسیار قدرتمند که قرار است در پایگاه‌های نظامی برای مقابله با حملات پهپادها استقرار پیدا کند.

آزمایشگاه تحقیقات پایگاه نیروی هواویی کرتلند در آلبرکرک نیومکزیکو این سیستم را توسعه داده است تا با سیگنال‌های برد کوتاهی ولی بسیار قدرتمند مایکروویو بتواند پهپادهای به پرواز درآمده را غیرفعال کند.

براساس گزارشی که تلویزیون KRQE منتشر کرد؛ سیستم THOR با سرمایه‌ای ۱۵ میلیون دلاری و به مدت ۱۸ ماه توسعه پیدا کرده است. به صورت یک مولد امواج مایکروویو طراحی شده که در یک کانتینر قابل حمل جاسازی شده است. به این معنی که می‌توان این سیستم را در هر منطقه‌ای چند ساعته نصب و راه‌اندازی کرد.

ضدهوایی پهپادها

کاربری سیستم THOR در بردهای کوتاه است و برای اولین بار در بهار ۲۰۱۹ مورد آزمایش قرار گرفت. نیروی هواویی ارتش ایالات متحده دارای یک سیستم قدرتمند دفاعی در برابر پهپادها به نام CHIMERA است که در بردهای متوسط و بلند کارایی دارد. سیستم CHIMERA نیز به تازگی توسعه یافته و قرار است سال آینده به بهره‌برداری برسد.

پایگاه‌های نظامی با هدف قرار دادن یک یا دو پهپاد به طور همزمان می‌توانند حملاتشان را خنثی کنند. در همه پایگاه‌های نظامی سامانه‌های دفاعی ضد پهپاد نصب و استفاده می‌شود ولی مشکل اصلی اینجا است که اخیرا از لشگری پهپاد به طور همزمان برای حمله به یک هدف استفاده می‌شود.

هدف قرار دادن ده‌ها پهپاد به طور همزمان با سامانه‌های دفاعی کنونی امکان‌پذیر نیست ولی سلاح THOR می‌تواند همه آن‌ها را با استفاده از امواج رادیویی غیرفعال و از کار بیندازد. مدیر توسعه THOR می‌گوید این سیستم همانند یک چراغ قوه عمل می‌کند و هر چیزی در محدوده خود را سریعا شناسایی و غیرفعال خواهد کرد.

تا کنون ابزارهای زیادی برای هدف قرار دادن پهپادها ساخته شده است؛ از توری‌های پرتاب‌شونده تا تفنگ‌های لیزری و سلاح‌های ساچمه‌ای اما سیستم THOR با غیرفعال کردن گروهی پهپادها سعی می‌کند آن‌ها را با کمترین هزینه و تهدید روی زمین بنشاند.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.