گروهی از دختران قرقیزستانی می‌خواهند اولین ماهواره این کشور را به فضا پرتاب کنند

0

از میان ۱۹۵ کشور جهان، ۷۲ کشور از جمله بولیوی، نیجریه، بنگلادش و پرو عضو آژانس بین‌الملل فضایی هستند.

هنوز کشور قرقیزستان موفق نشده است به عضویت این آژانس دربیاید. به همین دلیل، گروهی از زنان جوان این کشور دست به کار شدند با همکاری یکدیگر اولین ماهواره را بسازند و به فضا پرتاب کنند.

گزارش سال گذشته رویترز از این کشور نشان می‌دهد، قرقیزستان کشوری آزاد برای فعالیت‌های زنان نیست و دختران جوان در آن با محدودیت‌های فراوانی روبرو هستند.

باورهای سنتی خانوادگی دختران را سریعا مجبور به ازدواج و تشکیل خانواده می‌کند و فرصت چندانی برای تحصیل در دانشگاه یا کارهای تحقیقاتی و پژوهشی ندارند.

اما این گروه مصمم از دختران قرقیزستانی در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی هستند و یک دوره رایگان رباتیک را گذرانده و هفته‌ای دو بار در دفاتر Kloop یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

Kloop یک مدرسه روزنامه‌نگاری مستقل در شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان است. این دختران با تعریف یک پروژه سرمایه‌گذاری مشترک می‌خواهند ماهواره‌ای مکعب مانند به نام  CubeSat با سرمایه‌ای نزدیک به ۱۵۰ هزار دلار بسازند.

هزینه ساخت این ماهواره به صورت مشارکتی جمع‌آوری می‌شود و تا کنون زنان فضانوردی از روسیه و امریکا در این پروژه سرمایه‌گذاری کردند. قرار است ماهواره CubeSat تا سال آینده میلادی آماده شود.

چیزی فراتر از ساخت یک ماهواره

در حال حاضر، ۱۰۳ نفر به طور مجموع ماهیانه ۸۴۸ دلار به پروژه فضایی کشور قرقیزستان کمک می‌کنند. این گروه از دختران نام خود را «Patreon» گذاشته و با تعریف یک پروژه crowdfunding سعی کردند هنرمندان و بازیگران معروف را تحت تاثیر قرار دهند تا سرمایه بیشتری جمع‌آوری کنند.

آن‌ها برای رفتن به مرحله بعدی پروژه خود باید ماهیانه ۱۵۲ دلار بیشتر جمع‌آوری کنند. آن‌ها در فاز اول سعی کردند یک چاپگر سه‌بعدی خریداری کرده و قطعات ماهواره را تولید کنند.

در فاز دوم، می‌خواهند نمونه‌های زمینی این ماهواره را تهیه و مورد آزمایش قرار دهند. در فازهای بعدی سراغ آموزش پرتاب ماهواره در کشورهای دیگر می‌روند و نهایتا اجزای مورد نیاز برای پرتاب ماهواره را خریداری و استقرار خواهند داد.

هدف نهایی ارسال ماهواره CubeSat به ایستگاه بین‌الملل فضایی است تا کشور قرقیزستان هم در فهرست دارندگان ماهواره قرار بگیرد. برای پرتاب ماهواره به سکوی پرتاب و راکت نیاز ندارند و آن‌ها می‌توانند از طریق امکانات ناسا و برنامه‌های اشتراکی این ماهواره را پرتاب کنند.

در این میان، دختران قرقیزستانی به ابتکارات و ایده‌های جالبی فکر می‌کنند. مثلا، آن‌ها دارند به ایده هدایت اشعه‌های خورشیدی به سوی زباله‌های فضایی مجاور ماهواره فکر می‌کنند تا بتوانند از تبخیر این زباله‌ها تامین انرژی کنند.

ماهواره CubeSat نمی‌خواهد فقط وظیفه ارسال و دریافت سیگنال‌ها را داشته باشد و کارهای پیشرفته‌ای برایش تعریف شده است که از همت بلند گروه Patreon خبر می‌دهد.

به عنوان نمونه، می‌خواهند با این ماهواره از فلات تبت عکس‌برداری کنند چون یکی از زیباترین و مرتفع‌ترین قله‌های جهان است ولی تصاویر زیادی از آن در دسترس نیست.

منبع: + و +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.