فَلاخَنی به سمت فضا! ناسا توانایی SpinLaunch را در پرتاب ماهواره‌ها به مدار آزمایش خواهد کرد

0

ناسا برای آزمایش فناوری پرتاب فضایی SpinLaunch در حال آماده شدن است. ناسا می‌خواهد ببیند که آیا می‌توان با یک سانتریفیوژ الکتریکی به جای موشک، پرتابه‌ها را به سرعت‌های مافوق صوت رساند و آن‌ها را مانند یک دیسک فضایی به سمت آسمان پرتاب کرد یا خیر.

ایده SpinLaunch فوق العاده به نظر می‌رسد و اگر عملی باشد، با محیط زیست سازگاری خواهد داشت و مقرون به صرفه خواهد بود.

البته مشخص است که با این شیوه نمی‌شود فضانورد به فضا فرستاد. اما محتمل است که بتوان ماهواره‌ها را بر روی بازوی فیبر کربنی کرد و با سرعت بیش از شش برابر سرعت صوت یا بیش از ۸ هزار کیلومتر در ساعت به فضا پرتاب کرد.

این شرکت می‌گوید که SpinLaunch برای پرتاب‌های کوچک‌تر با وزن تا حدود ۲۰۰ کیلوگرم، حامل ماهواره‌های فوق‌العاده مقاوم که این شتاب فوق العاده زیاد را می‌توانند تاب بیاورند، مناسب است.

توجه کنید که سیستم SpinLaunch فقط قسمت اول پرتاب را انجام می‌دهد و بعد رسیدن پرتابه به ارتفاع مناسب، یک موشک روشن می‌شود و ماهواره را به مدار مناسب می‌رساند.

بازوی فیبر کربنی در داخل یک محفظه خلاء فولادی به قطر ۹۰ متر قرار دارد. در داخل همین محفظه بازو با سرعت بسیار زیاد به دوران درمی‌آید.

حذف موشک مرحله اول، حدود ۷۰ درصد نیاز به سوخت را کاهش می‌دهد و انتظار می‌رود هزینه پرتا به یک دهم کاهش یابد.

در گام اول قرار است یک پرتاب زیرمداری انجام شود و پرتابه با سرعت ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت یا ۱.۳ ماخ پرتاب شود. محموله به گونه‌ای طراحی خواهد شد که طیف وسیعی از اندازه‌گیری‌ها را انجام دهد که هم ناسا و هم شرکت SpinLaunch آن را تحلیل خواهند کرد.  اولین پرتاب مداری برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده.

جاناتان یانی، بنیانگذار و مدیر اجرایی SpinLaunch، گفته است که توافق اخیر با ناسا نقطه عطف کلیدی است زیرا SpinLaunch تمرکز را از توسعه فناوری به مرحله تجاری تغییر می‌دهد

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.