عکاس چینی برنده جوایز بین‌المللی ناپدید شده است؛ عکس‌هایی از او که تلاش می‌شود دیده نشوند

  • توسط میثاق محمدی‌زاده
  • ۱۵ آذر ۱۳۹۷
  • ۱ دیدگاه

لو گوانگ (Lu Guang) یکی از معروف‌ترین عکاس‌های خبری در کشور چین است که به ادعای همسرش از روز ۲۳ نوامبر ناپدید شده است.

گوانگ عکاسی است که چندین جایزه معتبر بین‌المللی در حوزه فتوژورنالیسم دریافت کرده و سوژه‌های عکس‌های او بیشتر افراد معتاد، بیماران ایدز، مشکلات محیط زیست و نظایر این‌ها است.

این عکاس سعی کرده چهره‌ای از جهان و دردهای خفته مردمان‌اش را به همگان نشان دهد که غالبا دولت‌ها تمایل به رسانه‌ای شدن‌شان ندارند.

این عکاس مشهور در روز ۲۳ نوامبر به سوی شهر اورومچی، مرکز استان خودگردان سین یانگ چین برای حضور در یک برنامه عکاسی حرکت کرده و طبق برنامه قرار بوده از آن‌جا به سیچوان برای ملاقات با یک دوست برود و در مراسم یک خیریه هم شرکت کند.

اما دیگر هیچ‌کس از وضعیت گوانگ اطلاعی ندارد. برخی منابع محلی می‌گویند او و دوست‌اش توسط نیروهای پلیس و امنیتی شهر سیچوان بازداشت شده است ولی همسر وی می‌گوید هیچ‌گونه پیام بازداشتی دریافت نکرده است و پلیس چین هم جواب مشخصی نمی‌دهد.

گزارش مشکلات ممنوع

برخی رسانه‌ها هم گزارش دادند در همان شهر اورومچی بازداشت شده است. احتمال ناپدید شدن و دستگیری او در سین یانگ بیشتر است چون پلیس این منطقه به سخت‌گیری‌های امنیتی و بازداشت‌های زیاد مشهور است.

سال گذشته، لو گوانگ در گفت‌وگویی به قوانین نانوشته در چین اشاره کرده بود و گفت: «شما هیچ‌وقت در کشور چین نمی‌دانید چه اتفاقی می‌افتد اگر بخواهید سراغ یک مشکل بروید؛ چون قوانین نوشته نشده‌اند.»

گوانگ در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت جایزه World Press Photo شده بود. او عکس‌هایی تاثیرگذار از یک روستای مبتلا به ایدز گرفته و منتشر کرده بود. در آن روستا، ۶۷۸ نفر به خاطر فروش خون خود به ویروس HIV مبتلا شده بودند. از کل ۳ هزار نفر ساکن آن روستا، ۶۷۸ نفر به ویروس ایدز مبتلا شده و ۲۰۰ نفر فوت کردند.

در ادامه می‌توانید عکس‌هایی تاثیرگذار و بسیار دردناک از این عکاس مشاهده کنید:

منبع

نظرات

  1. تصور دنیایی که حکومت چین همه کاره ای اون هست ترسناکه…

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.