مدیر ارشد مالی هواوی در کانادا به درخواست امریکا بازداشت شد

0

منگ وانژو (Meng Wanzhou) نائب رییس شرکت هواوی و مدیر ارشد مالی این شرکت روز اول دسامبر در شهر ونکوور کانادا دستگیر شده است.

وزارت دادگستری کانادا این خبر را تایید و فقط به گفتن این موضوع بسنده کرد که این بازداشت به درخواست مقامات قضایی کشور ایالات متحده بوده است. امریکا درخواست استراداد این مدیر ارشد هواوی را دارد.

هنوز اطلاعات بیشتری از دلایل این بازداشت در رسانه‌ها منتشر نشده است اما منابع نزدیک به هواوی می‌گویند قرار است روز جمعه با قرار وثیقه آزاد شود.

وانژو منگ، دختر بنیان‌گذار شرکت هواوی است. از این رو، هم شرکت هواوی و هم دولت چین مصرانه پیگیر آزادی او هستند و اعتقاد دارند از وی هیچ‌گونه خطا یا جرمی رخ نداده است و همه قوانین و مقررات مربوط به کشور امریکا را رعایت کرده است.

تحریم‌های ایران یا پرونده‌های قضایی هواوی؟

گفته می‌شود خانم منگ در کانادا هنگام تغییر پروار خود دستگیر شده است. سفارت چین در کانادا، پیرامون دستگیری مدیر ارشد مالی شرکت هواوی بیانیه‌ای صادر کرده است و ضمن رد هرگونه اتهام علیه او، از دو کشور امریکا و کانادا درخواست کرده خطای خود را فورا تصحیح و خانم منگ وانژوا را آزاد کنند.

رسانه‌های امریکایی می‌گویند این فرد ارشد هواوی به خاطر نقض تحریم‌های ایران بازداشت شده است و قرار است مورد بازجویی و تحقیق قرار بگیرد. برخی رسانه‌های دیگر هم می‌گویند خانم منگ به خاطر پرونده‌های قضایی هواوی در دادگستری ایالات متحده دستگیر شده است.

امریکا بارها شرکت هواوی را به نقض قوانین بین‌المللی در زمینه‌های مختلفی از جمله ساخت، فروش و استفاده از تجهیزات نظامی، امنیتی و جاسوسی متهم کرده است و حتی در یک مقطع، ممنوعیت‌هایی را برای این شرکت وضع کرد که بعدا لغو و به جریمه نقدی تبدیل شدند.

یکی از اتهامات شرکت هواوی، نقض تحریم‌های امریکا برضد ایران است. مقامات امریکایی می‌گویند این شرکت قطعات ارتباطی به ایران فروخته است که ممنوع بودند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.