از هر 5 بیمار دچار بیماری خودایمنی، 4 نفر زن هستند: اما واقعا چرا؟

0

سیستم ایمنی برای محافظت از ما در برابر مهاجمان بیگانه مانند باکتری‌ها و انگل‌ها و  ویروس‌ها و جهش‌های سرطانی است.

اما همین سیستم ایمنی «خوب» در برخی ممکن است کمی بیش از حد واکنش نشان بدهد و آنقدر هوشیار شود که به بافت‌های بدن خود حمله کند. مثلا در بیماری‌هایمانند دیابت نوع 1، آرتریت روماتوئید، لوپوس و بیماری ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس.

بیماری‌های خودایمنی سومین بیماری‌های شایع دنیا هستند و فقط سرطان و بیماری قلبی از آن پیشی می‌گیرد.

چنین اختلالات سیستم ایمنی نیز به طور نامتناسبی بیشتر بر زنان تأثیر می‌گذارد. در ایالات متحده، از هر پنج بیمار خودایمنی، چهار نفر زن هستند.

تحقیقات جدید نشان داده که این ناربری ابتلای جنسیتی  می‌تواند در تعامل بین دو کروموزوم X در افرادی که دارای یک جفت هستند، عمدتاً زنان سیس جندر cisgender ، ردیابی شود.

وقتی دو کروموزوم X در دسترس باشد، یک سلول فقط می‌تواند از اطلاعات یک کروموزوم استفاده کند. برای اینکه 2 بار  ژن مرتبط با X، بیان نشود، یک کروموزوم X به طور تصادفی “خاموش” می‌شود. رشته‌های طولانی RNA به نام Xist و پروتئین‌های کمکی آن‌ها به دور کروموزوم خاموش می‌پیچند و از هرگونه فعالیت عمده آن پیشگیری می‌کنند. از سوی دیگر مردها از  آنجایی که سلول‌های دارای کروموزوم XY دارند، آن ماده ژنتیکی اضافی را ندارند، به هیچ وجه Xist تولید نمی‌کنند.

مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه استنفورد انجام شد، نشان می‌دهد که چندین پروتئین Xist که برای کمک به خاموش کردن کروموزوم به کار می‌گیرد، خودآنتی ژن هستند. در بیماری‌های خودایمنی، اتوآنتی‌ژن‌ها چیزی هستند که زنگ هشدار سیستم ایمنی را به صدا در می‌آورند و سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند تا به بدنی که قرار است از آن دفاع کند حمله کند.

محققان نشان دادند که این مجموعه مولکولی محرک اصلی خودایمنی استو همین ممکن است توجیه کند که چرا زنان بیشتر مستعد ابتلا به این نوع بیماری‌ها هستند.

هاوارد چانگ، متخصص ژنتیک و متخصص پوست استنفورد می‌گوید: «به‌عنوان یک پزشک متخصص، بسیاری از بیماران لوپوس و اسکلرودرمی را می‌بینم، زیرا این اختلالات خودایمنی در پوست ظاهر می‌شوند. اکثریت این بیماران زن هستند.»

اگرچه این تحقیق به دلیل آمار‌های مربوط به زنان انجام شد، اما این یافته‌ها ممکن است برای هر کسی که دارای دو کروموزوم X است، از جمله افراد ترنس و افرادی که دارای شرایط بین‌جنسی خاصی مانند سندرم کلاین فلتر هستند، که کروموزوم‌هایشان XXY است، هم صادق باشد.

محققان بررسی کردند که چگونه سیستم ایمنی به Xist زمانی که فقط یک کروموزوم X وجود دارد، پاسخ می‌دهد، در حالی که عوامل دیگری را که ممکن است مسئول نرخ بالای خودایمنی در بین زنان سیس باشد، مانند هورمون‌های زنانه یا تولید تصادفی پروتئین از کروموزوم X دوم، دیگر دلایل حاشیه‌ای ات.

معمولاً، موش‌های نر، با سرعت بسیار کمتری نسبت به همتایان ماده خود، علایم بیماری خودایمنی لوپوس مرا بروز می‌دهند. اما زمانی که با مهندسی ژنتیکی ترتیبی داده شده که Xist تولید کنند و این ماده فعال شد، بروز و شدت این بیماری در آنها بیشتر شد.

در میان موش‌های نر مقاوم به خود ایمنی، فعال کردن Xist برای ابتلا به بیماری خودایمنی کافی نبود. در این سویه، حتی ماده‌ها نیز به مراتب کمتر مستعد ابتلا هستند.

این نشان می‌دهد که در حالی که کروموزوم‌های X مضاعف افراد را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد خودایمنی قرار می‌دهند، باید استعداد ژنتیکی دیگری هم مطرح باشد.

پس پروتئین Xist به نظر می‌رسد خطر “روشن شدن” این بیماری را افزایش می‌دهد و همه چیز در داستان بیماری نیست. مسلم است که در غیر این صورت همه افرادی که دو کروموزوم X دارند مستعد بیماری خودایمنی می‌شدند.

این تحقیق در Cell منتشر شده.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهدکریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده.فقط به دقت نگاه کنیدآتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

انگار این شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای همین الان عکس گرفته‌اند! استفاده از هوش مصنوعی برای بازسازی…

ما بسیاری از شخصیت‌های تاریخی را تنها به صورت طراحی‌های محو و مجسمه‌ها و سردیس‌ها را دیده‌ایم. حالا تصور کنید که این شخصیت‌ها دوباره زنده می‌شدند و با آرایش صورت و مو و ریش امروزی و لباس‌های مدرن به عکاسخانه می‌رفتند.این کاری است که یک…
آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.