یک فایده عملی مطالعه زیاد: پیدا کردن خاطرخواهان زیاد یا حتی همسر!

0

چیزی که در عنوان نوشتیم البته چیزی است که سایت eHarmony بیان می‌کند. این سایت با مقایسه و تطبیق دادن ویژگی‌ها و علایق کاربران، برای آنها جفت‌های مناسب پیدا می‌کند.

حالا هراس من این است که از عنوان این مطلب دسته‌ای به اشتباه بیفتند و مثلا رو به مطالعه کتاب‌های کلاسیک بیاورند! اما یافته‌های eHarmony نشان داده است که مردانی که کتاب‌های محبوب موفیت و پولدار شدن، مانند کتاب‌های ریچارد برانسون را می‌خوانند، به مراتب برای جنس مخالف، جذاب‌تر بوده‌اند!

از سوی دیگر مردان هم بانوانی که کتاب‌های ماجرایی و احساسی مثل کتاب «دختری با خالکوبی اژدها» را می‌خوانند، بیشتر دوست خواهند داشت.

eHarmony متوجه شده که کلا داشتن یک فهرست کتاب در پروفایل، شخص را جالب‌تر نشان می‌دهد به طوری که مردان و زنانی که این طور هستند، به ترتیب ۱۹ درصد و ۳ درصد بیشتر پیام دریافت می‌کرده‌اند.

سال پیش هم مشخص شده بود که آن دسته از کاربرانی که تگ‌های مربوط به کتابخوانی استفاده می‌کنند، در پیدا کردن همسر موفق بوده‌اند.

خب، شاید در جامعه ما که بیش از حد انتفاعی شده و همه در پی پیدا کردن سود آنی برای هر چیزی هستند، این مطلب برای دسته‌ای از افراد سودمند باشد.

البته باید در نظر داشت که شرایط هر جامعه‌ای با جامعه دیگر متفاوت است و نباید بیش از حد روی سندیت این تحقیق در ایران هم حساب شود، مخصوصا با جوی که این روزها در تلگرام مشاهده می‌شود. شرایط خاص اقتصادی ایران احتمالا دسته‌ای از مردم را آنقدر حسابگر کرده است که متوجه می‌شوند دل بستن به خوره‌های کتاب، چندان منطقی نیست!

اما در انتها بیایید، مقداری از فواید دیگر کتابخوانی را با هم مرور کنیم:

  • سال ۲۰۰۵، دانشگاه تورنتو، مقاله‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد تحقیقات این دانشگاه نشان داده است که خوره‌های کتاب، آنهایی که مثلا با نام عده بیشتری از نویسنده‌ها آشنا هستند، نمرات بهتری در فعالیت‌های تعاملی و روابط میان‌فردی می‌گیرند و میزان یکدلی بیشتری با دیگران می‌توانند ابراز کنند. آنها می‌توانند با دیدن ظاهر و چشم افراد، پی به حال و هوای آنها ببرند.
    این مطلب این طور می‌تواند توجیه شود که وقتی شما با تعداد انبوهی از کاراکترهای ادبی در رمان‌ها، دنیاهای آنها و شیوه سخن گفتن و رفتار آنها با هم و نتایج هر نوع تعاملی آشنا می‌شوید، در دنیای وقاعی هم بهتر می‌توانید عمل کنید.
  • در سال ۲۰۱۵ هم یک بنیاد خیریه مطالعه، با تحلیل و تجمیع نتایج ۵۱ تحقیق نشان داد که کتابخوانی و مطالعه، میزان یکدلی و تعامل را بهتر می‌کند و علایم افسردگی و زوال عقلی را کم می‌کند و احساس خوشبختی را در طول عمر بیشتر می‌کند.

نتایج این تحقیق اخیر به نظرم برای دسته‌ای برانگیزاننده‌تر باشد: هدف غایی همه ما در زندگی خوشبختی است. خوشبختی هم برای همه به یک شکل به دست نمی‌آید، برخی‌ها فقط با کسب قدرت نامحدود و تسلط بر دیگران یا پول بی‌اندازه، احساس خوشبختی می‌کنند و دسته‌ای هم خوش‌شانس هستند و پی به خوشبختی‌های معنوی مانند لذت درک و مزه کردن سطر سطر و واژه به واژه رمان‌ها می‌برند!

منبع: گاردین

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.