اگر زیاد از تلفن هوشمند استفاده می‌کنید؛ احتمالا جمجمه شما تغییر شکل یافته و رشد استخوان پس‌سری شما زیاد می‌شود

0

بدن‌تان به استفاده زیاد از گوشی تلفن واکنش نشان می‌دهد و  با اضافه کردن لایه‌های جدیدی از استخوان به پس سر، سعی دارد تعادل سر روی بدن را حفظ کند.

اگر پشت جمجمه، درست قسمت بالای گردنتان یک برآمدگی احساس می‌کنید؛ احتمالا شما هم دچار افزایش رشد استخوان پس سری شده‌اید!

این پدیده که به «برجستگی پس‌سری خارجی» معروف است، در واقع رشد استخوان پس‌سری (اکسیپیتال) در پشت جمجمه بوده که با لمس پوست می‌توان آن را حس کرد.

دیوید شاهار، پژوهشگر حوزه سلامت در دانشگاه سان‌شاین کست استرالیا اعتقاد دارد این پدیده در یک دهه اخیر بیشتر بروز کرده است و اگر در گذشته فقط در میان پیرمردان و پیرزنان دیده می‌شد؛ اکنون متوجه میان‌سالان هم شده است.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

شاهار می‌گوید  در یک دهه گذشته، تعداد بیمارانی که این برآمدگی در پس سرشان ایجاد شده افزایش یافته و این در حالی است که چنین پدیده‌ای زمانی بسیار نادر و به‌ندرت قابل تشخیص و مشاهده بود.

شاهار و همکارانش پژوهش‌های زیادی در این ارتباط انجام داده‌اند که نتایج آن در نشریه پزشکی «آناتومی» سال ۲۰۱۶ منتشر شده است. آن‌ها از ستون فقرات گردن ۲۱۸ جوان ۱۸ تا ۳۰ ساله پرتونگاری کرده و به مطالعه این تصاویر پرداختند.

نتایج تحقیق شاهار و همکارانش نشان می‌دهد ۴۱ درصد بیمارانی که مورد بررسی قرار گرفتند؛ حداقل ۵ میلی‌متر رشد استخوان پس‌سری دارند. حداکثر رشد استخوان پس جمجمه هم ۲۰ میلی‌متر برآورده شده است که در ۱۰ درصد بیماران شرکت‌کننده در این تحقیق مشاهده شده است.

این تحقیق نشان می‌دهد رشد استخوان پس‌سری در مردان به مراتب شایع‌تر از زنان است. یک مرد با ۳۵.۷ میلی‌متر و یک زن با ۲۵.۵ میلی‌متر برآمدگی جمجمه در قسمت بالای گردن، دو مورد نادر این تحقیق هستند.

واکنش بدن به استفاده زیاد از گوشی هوشمند

تحقیق شاهار نشان می‌دهد پدیده استخوان پس‌سری در یک دهه اخیر به شدت افزایش یافته است و بروز آن در جوان‌ها کم‌سابفه و سوال‌برانگیز است.

در گذشته، غالبا افراد سالخورده چند میلی‌متر استخوان پس‌سری داشتند. مثلا، در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۲، روی ۴۰ جمجمه انجام گرفت، نادرترین برآمدگی استخوان پشت جمجمه فقط ۹ میلی‌متر بود.

اما دکتر شاهار می‌گوید طی فعالیت ۲۰ ساله‌ حرفه‌ای خود متوجه روند تغییر استخوان پس‌سری مراجعانش شده است و این پدیده در یک دهه اخیر شدت یافته است.

به گفته شاهار و همکارش، استفاده روزافزون از فناوری‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند از سنین پایین می‌تواند توضیح یافته‌های این تحقیق باشد.

استفاده زیاد از صفحه‌نمایش‌هایی مانند اسمارت‌فون و تبلت (به‌ویژه از سنین پایین) که ما را مجبور می‌کنند مدام سرمان پایین باشد؛ استخوان‌های متصل به گردن را تغییر شکل داده و باعث رشد استخوان پس‌سری می‌شوند.

رشد برآمدگی استخوان پشت جمجمه اتفاق خوش‌آیندی نیست و باید از بروز آن جلوگیری شود و از سوی دیگر این عارضه درمان شود.

البته، هنوز راه‌حلی برای درمان استخوان پس‌سری ارایه نشده است. شاید تغییر سبک زندگی و استفاده کمتر از گوشی هوشمند؛ آن هم به شکلی که بدنمان را وادار به واکنش می‌کند؛ یک روش پیشگیرانه باشد.

منبع

   

پستهای اخیر

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.