مدیر اجرایی هواوی اعتراف کرد بدون پشتیبانی گوگل به مشکل برمی‌خورند

0

پس از مدت‌ها بحث و جدل بر سر تحریم‌های ایالت متحده بر ضد هواوی و پیوستن گوگل به این تحریم‌ها و حذف اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های این شرکت از روی گوشی‌های هواوی، یک مدیر اجرایی این غول چینی به فایننشال تایمز گفته است عدم دسترسی به برنامه‌های گوگل یک مشکل بزرگ برای هواوی است.

این مدیر اجرایی اعتراف کرده است سال‌ها طول می‌کشد تا شرکت هواوی بتواند اپلیکیشن‌های جایگزین خود را توسعه دهد.

این اعتراف از سوی یک مدیر اجرایی هواوی از این جهت اهمیت دارد که تا کنون مقامات ارشد هواوی اظهار کردند تحریم‌های گوگل هیچ تاثیری بر کسب‌وکار این شرکت و از جمله بازار گوشی‌های هوشمند آن‌ها نخواهد داشت.

جوی تان، معاون روابط عمومی هواوی در امور سرویس‌های ایالات متحده می‌گوید «چالش‌برانگیزترین قسمت» بدون سرویس‌های گوگلی مانند پلی استور یا اپلیکیشن‌هایی مانند کروم و گوگل مپس است.

البته، تان تاکید دارد هواوی از سال‌های پیش روی سیستم‌عامل هارمونی او اس (HarmonyOS) کار کرده و می‌تواند جانشینی برای اندروید با سرویس‌های گوگل باشد. هواوی در ماه آگوست به طور رسمی از هارمونی او اس برای تجهیزات جانبی و اینترنت اشیا رونمایی کرد ولی هنوز تصمیم بر جایگزین کردن آن به جای اندروید در گوشی‌های هوشمند ندارد.

گوشی‌های اندرویدی بدون گوگل

هواوی در ماه می و به دنبال دستورالعمل‌ رییس جمهور امریکا، دونالد ترامپ، برای تحریم همه جانبه این شرکت به دلایل امنیتی، پشتیبانی کامل اندروید و سرویس‌های گوگل را از دست داد.

آلفابت، شرکت مادر گوگل مجوز استفاده از اندروید هواوی را لغو کرد و این شرکت از سری گوشی‌های میت ۳۰ اقدام به استفاده از نسخه منبع باز اندروید کرد. در این اندروید، امکان نصب و استفاده از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های گوگل وجود ندارد. البته، بعد ترفندهای دستی برای راه‌اندازی آن‌ها به کاربران آموزش داده شد.

هفته گذشته، هواوی اعلام کرد با وجود اینکه ایالات متحده این شرکت را تحریم کرده و در فهرست سیاه قرار داده است؛ ۱۸۵ میلیون گوشی در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ فروخته است که افزایشی ۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

اما همه این گوشی‌ها با سرویس‌ها و برنامه‌های گوگل بودند و باید دید در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ میزان فروش هواوی چه وضعیتی پیدا خواهد کرد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.