موسس Midjourney اعتراف کرد که از ۱۰۰ میلیون عکس بدون کسب اجازه استفاده کرده است

0

دیوید هولز، بنیانگذار Midjourney، اعتراف کرده که شرکت او برای صدها میلیون تصویر استفاده شده برای آموزش تولید کننده تصویر هوش مصنوعی خود، رضایت عکاسان و هنرمندان را دریافت نکرده است.

کاربران توییتر مصاحبه‌ای را به اشتراک گذاشته‌اند که هولز در ماه سپتامبر با فوربس انجام داد و در آن او به راحتی اعتراف کرد که از تصاویری استفاده کرده که اجازه آن را نداشته است.

وقتی از او پرسیدند: «آیا از هنرمندان زنده درخواست رضایت دادید یا هنوز تحت حق چاپ کار می کنید؟»

هولز پاسخ می دهد: «نه. واقعاً راهی برای دریافت صد میلیون تصویر و دانستن اینکه از کجا آمده‌اند، وجود ندارد.»

«خیلی جالب خواهد بود اگر تصاویر متادیتا در مورد مالک حق چاپ یا چیز دیگری در آنها تعبیه شده باشد. اما این طور نیست. رجیستری وجود ندارد.

به عبارتی راهی آسان برای پیدا کردن مالک میلیون‌های عکس و کسب اجازه تک تک آنها وجود ندارد. فرایندی که برای مرحله آموزش هوش مصنوعی لازم است.

برخی از کاربران توییتر و نیز برخی از هنرمندان از این اظهار نظر خشمگین شده‌اند.

کایل چایکا می‌گوید: «ما فقط تمام آثار هنری دارای کپی رایت را دزدیدیم، آن‌ها را از طریق یک هوش مصنوعی به هم ریختیم، آن‌ها را بی‌نهایت تکثیر کردیم و از آن درآمد کسب کردیم».

برخی در مورد ادعای هولز مبنی بر اینکه تصاویر فاقد ابرداده در آنها هستند تردید می‌کنند.

یکی از هنرمندان می‌گوید: «هر اثر هنری که در فتوشاپ پردازش می‌کنم دارای ابرداده‌هایی است که آن را به‌عنوان دارای حق نسخه‌برداری علامت‌گذاری می‌کند و شامل اطلاعات تماس است». «حق نسخه‌برداری تعبیه‌شده در فراداده تصویر سال‌هاست که وجود دارد».

در حالی که اکثر سروصداها در روزهای اخیر از سوی هنرمندان دیجیتال بوده، حالا عکاسان هم درگیر داستان شده‌اند.

محتواسازان در حال حاضر نمی‌توانند از قرار گرفتن در یک مدل آموزشی انصراف دهند و همچنین نمی‌توانند نامشان را در درخواست‌ها انصراف دهند.

وب‌سایتی به نام Have I Been Trained راه‌اندازی شده تا عکاسان بتوانند بفهمند که آیا عکس‌هایشان برای آموزش تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی استفاده شده است یا خیر.

کاربران مولدهای تصویر هوش مصنوعی می‌توانند نام یک عکاس را تایپ کنند تا تصویری به سبک آن عکاس دریافت کنند. به عنوان مثال، تصویر زیر با این دستور ایجاد شده: «عکاسی انسل آدامز، آخرالزمانی، جشنواره، پرچم آمریکا».

یعنی هوش مصنوعی عمالا با عکس‌های دارای کپی رایت انسل آدامز آموزش دیده است و واضح است که این شرکت مجوزی از دارندگان او دریافت نکرده.

از آنجایی که هیچ چارچوب قانونی پیرامون تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی وجود ندارد، این داستان احتمالاً تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.