واژه سال ۲۰۱۸ دیکشنری کمبریج: Nomophobia یا ترس از عدم برقراری تماس، گم کردن و همراه نداشتن گوشی موبایل

0

دیکشنری کمبریج واژه «Nomophobia» را به عنوان واژه برتر سال ۲۰۱۸ با نظر و رای مردم انتخاب کرد.

این موسسه چهار واژه پرکاربرد جدید در سال ۲۰۱۸ را در مردم به رای گذاشت که ناگهان واژه «Nomophobia» انتخاب شد.

Nomophobia به استرس، احساس و ترس حاصل از عدم امکان استفاده از تلفن همراه به خاطر گم کردن‌اش، خراب شدن، آنتن ندادن و موارد دیگر اشاره می‌کند.

مثلا، اگر باتری گوشی تمام شود یا اینکه در جلسه و کلاس درسی نتوانید از گوشی موبایل خود استفاده کنید؛ به ترس و احساس متعاقب آن Nomophobia گفته می‌شود.

این نوع احساس و ترس فقط در موارد و موقعیت‌های ویژه پیش نمی‌آید. شب هنگام در خانه روی مبل نشسته‌اید و دارید تلویزیون تماشا می‌کنید؛ به یک باره یاد اسمارت‌فون خود می‌افتید ولی با یک نگاه او را پیدا نمی‌کنید.

غالب ما تلویزیون را رها کرده و سریعا شروع به جست‌وجو برای گوشی می‌کنیم و آخر سر در لابه‌لای کوسن‌های مبل پیدا می‌شود.

یاد اینکه از خانه بیرون زده و سوار تاکسی، اتوبوس و مترو شدیم و پس از اندک زمانی، یاد گوشی می‌افتیم و این ترس بر ما غلبه می‌کند که آن را در خانه جا گذاشتیم.

تقریبا می‌توان گفت تمام مردم این روزها Nomophobia را تجربه کردند و در برخی افراد کمتر و در برخی دیگر شدت بیشتری دارد.

موسسه کمبریج هم این موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید انتخاب Nomophobia به عنوان واژه سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد غالب مردم این نوع ترس و اضطراب را تجربه کردند و با آن آشنا هستند. پس، دنبال یک نام و واژه برای بیان آن بودند.

مانند بسیاری از واژه‌های جدیدی که ساخته شده و به فرهنگ لغت کشورها افزوده می‌شود؛ واژه Nomophobia هم یک کلمه ترکیبی از چند واژه ساده و اولیه است.

Nomophobia از سرکلمه‌های عبارت «no mobile phone phobia» ساخته شده است.

اضطرابی که حالا همه‌گیر شده است

Nomophobia یک واژه کاملا جدید و ساخته شده در سال ۲۰۱۸ نیست. این واژه اولین بار در سال ۲۰۰۸ استفاده شد و آن هم نه توسط روان‌شناسان بلکه در یک گزارش محققان برای دفاتر پستی. در دورانی که وابستگی به گوشی‌های تلفن همراه کم‌کم در حال شکل‌گیری بود.

به تدریج و با افزایش استفاده از اسمارت‌فون‌ها در امور روزانه، این واژه به روزنامه‌ها و رسانه‌ها آمد و در سراسر جهان پخش شد و مورد استفاده قرار گرفت. حالا، به طور رسمی به فرهنگ لغت کمبریج افزوده خواهد شد.

گزارش‌های منتشر شده توسط روان‌شناسان نشان می‌دهد امروزه ۵۸ درصد مردان و ۴۷ درصد زنان به Nomophobia دچار هستند.

این تحقیقات می‌گویند ۶۵ درصد مردم با تلفن همراه خود وارد رخت‌خواب می‌شوند و باید آن را کنار خود داشته باشند تا به خواب بروند. بیش از نیمی از مردم هرگز تلفن همراه خود را خاموش نمی‌کنند و یک پنچم آن‌ها اعتقاد دارند بدون گوشی نمی‌توانند یک هفته زندگی کنند.

تحقیقات دیگری نشان می‌دهد خاموش کردن اسمارت‌فون‌ها توسط دانش‌آموزان و دانش‌جویان موجب کاهش قدرت و ظرفیت مغزی آن‌ها می‌شود.

این‌ها همه نشانه‌هایی از Nomophobia است که دیگر باید به طور رسمی پذیرفته شود و ارتباط ما با فناوری و شبکه‌های اجتماعی یا وابستگی به گوشی تلفن همراه را نشان می‌دهد.

دیگر واژه‌های کاندیدای سال ۲۰۱۸ عبارت‌اند از gender gap (تفاوت‌های رفتاری میان زنان و مردان)، ecocide ( تخریب یک محیط طبیعی) و no-platforming (نداشتن فرصت صحبت کردن و به اشتراک‌گذاری دیدگاه‌ها و نظرات شخصی).

منبع

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.