میچیو کاکو: ایده پیشقدم شدن در تماس با فرازمینی‌ها، ایده افتضاحی است!

0

گاردین به خاطر انتشار کتابی از میچیو کاکو، دانشمند فیزیک نظری و نویسنده کتاب‌های عامه‌فهم در مورد دانش، مصاحبه‌ای با او داشته.

نام تازه‌ترین کتاب او «معادله خدا» یا The God Equation است که کتاب عامه‌فهمی است که می‌خواهد نشان بدهد چگونه با آمیختن نسبیت عام اینشتین و تئوری کوانتوم می‌شود به «تئوری همه چیز» رسید.

(نشر مازیار با ترجمه دکتر جمیل آریایی در حال ترجمه این کتاب است و احتمالا بسیاری از انتشاراتی‌های دیگر)

او چیزهای جالبی در این مصاحبه گفته. مثلا در بخشی از مصاحبه تعبیر شاعرانه و فلسفی از تلاش انسان‌ها برای درک قوانین جهان داشته و گفته که دنیا شبیه بازی شطرنجی می‌ماند. ما به مدت دو هزار مشغول این بوده‌ایم که حرکت مهره‌هایش را درک کنیم و حالا ما در آغاز فهم حرکت مهره وزیر و شناخت این هستیم که چطور می‌توان کیش و مات کرد! ترجمه اینها در هستی می‌شود فهم سفر زمانی، ابعاد دیگر، سیاهچاله‌ها، دنیا قبل بیگ بنگ و سمت دیگر سیاهچاله‌ها.

در بخش دیگری از او سوال شد که آیا ایزاک نیوتون می‌توانست کتاب او را بفهمد. کاکو در پاسخ گفته که نیوتون کتاب او را تحسین می‌کرد. در سال ۱۶۶۶، طاعون همه‌گیر شده بود، دانشگاه کمبریج بسته شده بود و نیوتون جوان ۲۳ ساله خانه‌نشین شده بود. اینجا بود که افتادن سیبی او را به این فکر انداخت که شاید آنچه سیب را کنترل می‌کند، همانی باشد که ماه را کنترل می‌کند. در زمان نیوتون دانش ریاضیات پیشرفته وجود نداشت و او مجبور بود که خودش بخشی از آن را برای حل مسائلش ایجاد کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

حالا ما با طاعون دیگر (کرونا) روبرو هستیم و در خانه‌هایمان پشت میزها محبوس شده‌ایم و باز مشغول آفرینش ریاضیات هستیم.

اما در بخش دیگری از او سوال جالب دیگری شد:

شما معتقد هستید که در عرض یک قرن، ما با تمدن فرازمینی تماس خواهیم گرفت، آیا نگرانی از این بابت ندارید؟

میچیو کاکو گفت که ما به زودی تلسکوپ جیمز وب را در مدار زمین خواهیم داشت که به هزاران سیاره ورای منظومه شمسی نگاه می کند و احتمال اینکه در تماس با تمدن فرازمینی قرار بگیریم، بالاست.

برخی از همکارانم بر این باورند که ما باید در تماس با آنها پیشقدم شویم. اما من فکر می‌کنم که این ایده بدی است. به یاد بیاورید که چندصد سال پیش، چه بر سر پادشاه آزتک‌ها یعنی مونتزوما، آمد وقتی در مکزیک با کورتس تماس گرفت.

گرچه شخصا تصور می‌کنم که بیگانه‌ها رفتاری مهربانانه خواهند داشت، اما ما نمی‌توانیم بر سر این مسئله قمار کنیم. بنابراین تصور می‌کنم که برای تماس با آنها باید محتاط باشیم و دقت کنیم.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.