فرانک دریک، اخترشناس مشهور رادیویی در ۹۲ سالگی درگذشت: کسی که معادله دریک برای تخمین تعداد تمدن‌های فرازمینی با قابلیت تماس با ما را ابداع کرده بود

0

فرانک دریک اخترشناس مشهور رادیویی در ۹۲ سالگی درگذشت. او پیشگام ابراز نظریه در مورد جستجوی برای فرازمینی‌ها بود. او  در خانه‌اش در آپتوس، کالیفرنیا در آرامش درگذشت.

فرانک دریک، در برنامه  جستجوی هوش فرازمینی (SETI) شرکت داشت.

دختر او، نادیا دریک، این خبر رسمی را در وب سایت خود به اشتراک گذاشت و نوشت که پدرش «مورد علاقه بسیاری از افراد و به دلایل بسیاری بود، اما مهمتر از همه، امروز من انسانیت، لطافت و روحیه لطیف او را گرامی می‌دارم. فقدان پدر یک غیبت بزرگ در زندگی است.»

این ستاره‌شناس تا حد زیادی به دلیل «معادله دریک» که در سال ۱۹۶۱ برای تخمین تعداد تمدن‌های فرازمینی ارتباطی که ممکن است در کهکشان ما قابل تشخیص باشند، فرموله کرد، شناخته شده است.

معادله دریک  Drake equation معادله‌ای است که از آن به منظور برآورد تعداد تمدن‌های فرازمینی قابل تشخیص در کهکشان راه شیری استفاده می‌شود.

متغیرهای معادله دریک عبارت است از:

R* = نرخ متوسط تشکیل ستاره‌ها در کهکشان ما.
fp = نسبتی از این ستاره‌ها را که دارای سیاره می‌باشند.
ne = تعداد متوسط سیاراتی که احتمال شکل‌گیری حیات در آنها وجود دارد و به دور هر ستاره دارای سیاره می‌چرخند.
fℓ = نسبت سیاراتی که در طول عمرشان عملاً حیات در آن شکل می‌گیرد به تعداد سیاراتی که احتمال شکل‌گیری حیات در آنها وجود دارد.
fi = نسبت سیارات دارای حیات که می‌توانند حیات هوشمند (تمدن) را دارا می‌باشند.
fc = نسبت تمدن‌های دارای فناوری با علایمی قابل دریافت در کهکشان باشند.
L = مدت زمانی که در آن تمدن‌ها قابلیت برقراری تماس را دارا می‌باشند. (طول عمر تمدن)

با وارد کردن پارامتر‌های معادله برای کهکشان راه شیری، تعداد تمدن‌های فرا زمینی برای این کهکشان حدود ۱۰۰ می‌باشد.

دریک همچنین در سال ۱۹۷۴ با ایجاد اولین پیام بین ستاره‌ای که به طور عمدی از زمین به فضا مخابره شده بود، معروف به «پیام آرسیبو» که از طریق امواج رادیویی رصدخانه آرسیبو پورتوریکو که اکنون از کار افتاده بود و در سال ۲۰۲۰ سقوط کرد، به شهرت رسید.

از دریک همسرش اماهل شاخشیری دریک ۴۰ ساله و پنج فرزندش به یادگار مانده است.

شوهرم فرانک انسان بزرگی بود – من واقعاً می‌توانستم صفحاتی درباره او بنویسم، اما شاید این کار برا باید برای بعد بگذارم.

وقتی با او ازدواج کردم، متوجه عظمت او در مقیاسی بسیار کوچکتر شدم – اینکه چگونه با خانواده‌اش رفتار می‌کند، مهربانی‌اش، مهربانی‌اش، شوخ طبعی‌اش، مهربانی‌اش، و مهمتر از همه، عشق پسرانه‌اش به زندگی و اینکه چطور هیجان را به همه اطرافیان خود ابزار می‌دارد.

دریک در ۲۸ می‌۱۹۳۰ در شیکاگو در ایلینویز به دنیا آمد، در هشت سالگی، او شروع به این باور کرد که تمدن بشری تصادفی به وجود آمده است و باید زندگی دیگری در جایی در جهان وجود داشته باشد.

سال ۱۹۶۲ است.

از آنجا شروع به یادگیری هرچه بیشتر کرد، بازدید از موزه‌های علم، تکمیل آزمایشات شیمی و ساخت رادیو.

او در سن ۱۷ سالگی بورسیه نیروی دریایی دریافت کرد که به او اجازه داد تا در دانشگاه کورنل در ایتاکا نیویورک تحصیل کند و در آنجا در رشته فیزیک مهندسی تحصیل کرد.

با این حال، دریک به عنوان دانش‌آموز دوم در کلاس نجوم شرکت کرد و وقتی از طریق یک تلسکوپ ۱۵ اینچی به مشتری نگاه کرد، از شگفتی‌های لحظه زیبا شگفت‌زده شد، بسیاری از نزدیکان او می‌گویند این لحظه تغییر زندگی بود.

دریک پس از فارغ التحصیلی با درجه ممتاز در فیزیک مهندسی، تصمیم گرفت ستاره‌شناس شود.

با این حال، او ابتدا باید خدمت در نیروی دریایی به عنوان بخشی از شرایط بورس تحصیلی خود را به پایان می‌رساند، جایی که او وظیفه مدیریت الکترونیک در کشتی آلبانی، گل سرسبد ناوگان ششم را بر عهده داشت.

پس از پایان دوران نظامی، دریک به دانشگاه هاروارد رفت و عاشق نجوم رادیویی شد، زیرا احساس می‌کرد این فناوری است که برای اولین بار یک تمدن بیگانه را شناسایی می‌کند یا با آن تماس برقرار می‌کند.

پس از فارغ التحصیلی، دریک اولین شغل خود را در رصدخانه ملی رادیو نجوم در گرین بنک، ویرجینیای غربی در‌آوریل ۱۹۵۸ به دست آورد و دو سال بعد پروژه اوزما را راه‌اندازی کرد، که اولین تلاش برای استفاده از انتقال رادیویی برای شکار بیگانگان بود. اگرچه هیچ کدام شناسایی نشدند.

دریک همچنین دریافت که گیرنده گرین بانک می‌تواند تلسکوپ رادیویی معادلی را در فاصله ۱۲ سال نوری از زمین شناسایی کند که می‌تواند سیگنال‌های ۳۰ منظومه ستاره‌ای را دریافت کند، از جمله برخی با ستاره‌هایی شبیه به خورشید ما.

دریک در طول زندگی حرفه‌ای خود تلاش کرد تا روش‌های تشخیص سیگنال‌های هوش فرازمینی را اصلاح کند. او همیشه امیدوار بود که در طول زندگی خود نشانه‌هایی از زندگی پیدا کند.

دریک به دنبال علاقه خود به کشف حیات فرازمینی و بررسی طرح‌های تلسکوپ رادیویی که شانس موفقیت SETI را بهینه می‌کند، ادامه داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.