شهری در آمریکا که توفیق اجباری سکوت کامل رادیویی و نبود شبکه تلفن همراه و اینترنت در آن به خاطر یک رصدخانه رادیویی برقرار شده

1

«گرین بانک»، شهر کوچکی است در آمریکا که به پناهگاه افرادی که از عصر دیجیتال فرار کرده‌اند، تبدیل شده.

این شهر در ویرجینیای غربی، محل رصدخانه Green Bank با شش دهه قدمت است که نیاز به سکوت کامل رادیویی دارد تا بتواند به در ژرفای فضا کاوش کند. در نتیجه، خدمات تلفن همراه در بانک سبز تقریباً به طور کامل ممنوع است!

ایوان والچ، ۵۹ ساله صاحب مغازه فروش کادو هدیه که به این مکان نقل مکان کرده، می‌گوید: «با آمدن به اینجا و دور شدن از اینترنت، زمانی برای پاکسازی ذهن پیدا می‌کنید.»

دولت آمریکا برای محافظت از عملکرد رصدخانه در سال ۱۹۵۸ منطقه سکوت رادیویی ملی را اینجا ایجاد کرد. البته در همین نزدیکی یک تاسیسات جاسوسی رادیویی هم وجود دارد.

طبق مقررات در این منطقه، برای امواج رادیویی ساخته شده توسط انسان در ۱۳۰۰۰ مایل مربع که‌گرین بانک را احاطه کرده است، محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند. این محدودیت‌ها شامل سیگنال‌های تلفن همراه و روتر‌های WiFi هم می‌شود.

منطقه‌ای آرام‌

مقامات گردشگری ایالت ویرجینیای غربی، این منطقه را ساکنان بومی‌اش صرفا ۲۰۰ نفر هستند، به عنوان محل سم زدایی دیجیتال معرفی کرده‌اند.

چلسی روبی – مسئول گردشگری ایالت- می‌گوید: «در دنیایی امروز که نمی‌توانیم بیش از یک یا دو دقیقه بدون شنیدن بیپ یا وزوز یک وسیله فناوری بمانیم، اینجا مکانی برای رهایی از همه اینهاست.»

این امر در کشوری مانند آمریکا خیلی شاخص و برجسته است، جایی که ۸۵ درصد از بزرگسالان گوشی هوشمند دارند و تقریباً یک سوم آن‌ها تقریباً دائماً آنلاین هستند.

اما همه موافق این سکوت فراگیر نیستند:

پاتریک کلمن، ۶۹ ساله، ساکن‌گرین بانک استدلال می‌کند که نبود خدمات تلفن همراه خطرناک است و باید پایان یابد. او با اشاره به تصادف‌های رانندگی در مناطق دور افتاده که «می‌تواند مردم را در تنگنا قرار دهد»، نگران ایمنی در چنین شرایطی است.

خدمات همراه در حال حاضر در پیست اسکی Snowshoe در همسایگی این منطقه برقرار است که هزاران گردشگر را در طول ماه‌های زمستان به خود جذب می‌کند. در نتیجه، ارزش املاک در اطراف شهر پوکاهونتاس طی دهه گذشته سه برابر نرخ ملی شده است.

اما بسیاری از ساکنان جدید گرین بانک به این شهر آمده‌اند تا منطقه آرام و بدون وای فای را تجربه کنند.

منبع: euronews

   
1 نظر
  1. حسین می گوید

    عالی… کاش در هر منطقه جغرافیایی یک شهرک توریستی اینگونه فراهم شود. من گاهی برای رهایی از دنیای امواچ رادیویی به یکی از روستاهای کلاردشت پناه می برم. نه آنتنی هست و نه سیگنالی … پاک پاک. اینترنت کندی روی تلفن خانگی هست و نیازهای ضروری را کفاف می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.