همه این تصاویر پرتره ساخته هوش مصنوعی انویدیا هستند و هیچ‌ کدام از آنها انسان واقعی نیستند

2

تمام پرتره‌هایی که در این مقاله مشاهده می‌کنید؛ جعلی و غیرواقعی هستند. با فتوشاپ درست نشدند بلکه هوش مصنوعی آن‌ها را ساخته است. پس، هیچ‌یک از چهره‌هایی که می‌بینید؛ در دنیای واقعی وجود ندارند.

محققان انویدیا یک مقاله علمی جدید منتشر کردند که نشان می‌دهد چگونه می‌توان چهره‌هایی سفارشی و بسیار واقعی با شبکه عصبی GAN طراحی کرد.

شبکه عصبی GAN حدود ۴ سال پیش (۲۰۱۴) معرفی شد و اکنون یکی از قدی‌ترین شاخه‌های هوش مصنوعی است. هر روز اخباری درباره استفاده از این نوع شبکه عصبی می‌شنویم.

شبکه عصبی GAN منشا ساخت ماسک‌های افریقایی، ترمیم عکس‌های پرتره در فیسبوک و باز کردن چشم‌ها، تولید صفحات کمیک از فیلم‌ها و ده‌ها کاربرد دیگر شده است.

در کمتر از نیم دهه این فناوری به نقطه‌ای رسیده است که دیگر تشخیص یک عکس پرتره واقعی از نمونه‌های جعلی آن برای مردم غیرممکن شده است.

اختلال در صنعت عکاسی

در حال حاضر، محققان انویدیا می‌توانند استایل هر چهره‌ای در دنیای واقعی را روی یک چهره دیگر کپی کنند. این پرتره‌ها یک کار ترکیبی هستند ولی آن‌قدر واقعی به نظر می‌رسند که همه تصور خواهند کرد واقعا یک فرد با چنین چهره‌ای در دنیا زندگی می‌کند.

این چهره‌ها کاملا جدید و طبیعی هستند. از تنوع بسیار بالایی سود می‌برند و هیچ تکرار یا ردی از کپی‌برداری در آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

محققان انویدیا برای ساخت این چهره‌ها، حدود یک هفته با استفاده از هشت پردازنده گرافیکی (GPU) بسیار قدرتمند مشغول آموزش‌دهی به هوش مصنوعی بودند.

و حالا، این هوش مصنوعی می‌تواند هر نوع چهره و پرتره جعلی را تولید کند. قدرت و توانایی این ابزار فقط در تولید پرتره‌های انسانی نیست؛ بلکه طیف بسیار وسیعی از اجسام و اشیا یا موجودات زنده را تولید خواهد کرد.

هوش مصنوعی انویدیا در آینده هر عکس جعلی از خودرو و خانه گرفته تا وسایل داخل آن‌ها و البته گربه‌ها، سگ‌ها و دیگر حیوانات بخواهید؛ برای شما تولید می‌کند و این می‌تواند صنعت عکاسی را دگرگون کند.

شاید در آینده؛ دیگر هیچ راهی برای تشخیص یک عکس واقعی و طبیعی از نمونه‌های جعلی وجود نداشته باشد. شاید هم دیگر نیازی نباشد برای گرفتن عکس‌های پرتره جدید به آتلیه بروید یا اگر عکاس حرفه‌ای هستید؛ چندین روز در دامن طبیعت چادر بزنید.

منبع

   
2 نظرات
  1. مریم می گوید

    اصلا خوب نیست این زندگی جدید..

  2. محمد می گوید

    فوق العاده بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.