این وب‌سایت با هوش مصنوعی و یک پردازنده گرافیکی انویدیا چهره‌هایی جعلی و خیالی می‌سازد

0

تا به امروز می‌دانستیم که هوش مصنوعی قادر به ساخت چهره‌های جعلی و پردازش شده از روی یک چهره واقعی است.

اما امروز باید بدانیم هوش مصنوعی در یک گام جلوتر، می‌تواند چهره‌هایی جعلی بسازد که هیچ نمونه واقعی مشابهی برای آن‌ها در دنیا وجود ندارد.

توسعه‌دهنده‌‌ای به نام فیلیپ وانگ (Phillip Wang) یک سایت به نام ThisPersonDoesNotExist طراحی کرده است که از هوش مصنوعی برای ساخت چهره‌های جعلی اما بسیار واقعی‌نما و معتبر استفاده می‌کند.

در تولید این چهره‌ها هیچ محدودیت یا حد و مرزی وجود ندارد و شما هر چهره‌ای که بخواهید را برایتان می‌سازد.

این وب‌سایت از فناوری و شبکه‌های انویدیا برای ساخت چهره‌های جعلی استفاده می‌کند. شبکه‌ای موسوم به generative adversarial که در آن الگوریتم‌های یادگیری ماشین بر ضد یکدیگر به کار گرفته می‌شوند تا بهترین کیفیت و بهبود اتفاق بیفتد.

این فناوری از یک مجموعه عکس به عنوان مواد خام آموزشی استفاده می‌کند.

قدرت بی‌نهایت هوش مصنوعی در دستکاری تصاویر

بعضی اوقات نتایج کار اشکال‌هایی دارند و برخی المان‌های صورت در تناقض با یکدیگر هستند ولی وقتی این تصاویر در سراسر وب پخش شوند و در وب‌سایت‌ها مورد استفاده قرار گیرند؛ بعید است بتوانید تشخیص بدهید جعلی بوده و هیچ فرد زنده‌ای در دنیا چنین چهره‌ای ندارد.

وانگ می‌گوید استفاده از این تکنیک نیاز به قدرت محاسباتی چندان زیادی ندارد. او از یک پردازنده گرافیکی انویدیا (NVIDIA GPU) در یک سرور اجاره‌ای استفاده کرده است تا چهره‌هایی خیالی در دو ثانیه بسازد.

وانگ می‌گوید این یک پیشرفت فناورانه نیست بلکه یک پیشنهاد برای بالا بردن سطح آگاهی‌های ما از توانایی AI در حوزه دستکاری تصاویر است.

قدرت هوش مصنوعی تنها محدود به چهره انسان‌ها نیست و می‌تواند انواع خودروها، گربه‌ها، اتاق خواب‌ها و اشیا دیگر را هم مدل‌سازی و تصویرسازی خیالی کند.

پروژه وب‌سایت ThisPersonDoesNotExist رویه و سطح این فناوری را نشان می‌دهد و کاربردهای عمیق بسیار زیادی برای آن قابل تصور است.

فرض کنید برای تصویرسازی یک داستان نیاز به چهره‌هایی خیالی دارید. همین‌طور، در ابعاد منفی، هکرها می‌توانند چهره‌هایی دروغین و جعلی برای کلاه‌برداری‌های خود بسازند.

در اینجا، یک مسئله مهم دیگر هم مطرح می‌شود و آن بحث‌های اخلاقی دستکاری تصاویر توسط هوش مصنوعی است.

اینکه چگونه ما یک تصویر واقعی را از تصویر خیالی تشخیص دهیم یا اگر از تصویر ما برای ساختن تصاویر خیالی دیگر استفاده شود؛ چگونه متوجه شده و به کجا شکایت کنیم؟

شاید به‌زودی خیل عظیمی از وب‌سایت‌ها از این فناوری برای ساخت تصاویر چهره جعلی استفاده کنند و دیگر نتوان نهایتی برای آن تصور کرد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.