فایرفاکس ۶۵ منتشر شد: پشتیبانی از WebP و AV1 به همراه بهبود ابزار مسدودسازی محتوای سایت‌ها

0

بنیاد موزیلا مرورگر فایرفاکس ۶۵ را برای پلتفرم‌های ویندوز، مک، لینوکس و اندروید منتشر کرد.

فایرفاکس جدید با دو ویژگی برجسته عرضه شده ولی مطابق انتظار بهبودهایی هم در بخش‌های مختلف یافته و برخی ویژگی‌ها کامل‌تر و مفیدتر شدند.

ویژگی‌های جدید فایرفاکس ۶۵، پشتیبانی از فرمت تصویری WebP و کدک ویدیویی AV1 است. این دو ویژگی اجازه می‌دهند تصاویر و ویدیوهای با کیفیت بالا در صفحات وب استفاده شود ولی با فناوری‌های فشرده‌سازی، باعث سنگینی صفحه نشوند.

استفاده از این ویژگی‌ها و فرمت‌ها باعث می‌شود پهنای‌باند کمتری مصرف شده و بارگذرای صفحه بهبود پیدا کند. موزیلا سال‌ها است دارد روی این دو فناوری کار می‌کند ولی پس از مرورگرهای وب دیگر در بازار، آن‌ها را به فایرفاکس افزود.

افزون بر این دو ویژگی، موزیلا دو ویژگی دیگر عرضه شده در نسخه‌های ۶۳ و ۶۴ فایرفاکس را هم بهبود بخشیده است.

حریم خصوصی بهتر برای همه

ویژگی «Tracking Protection» که بیشتر به نام «Content Blocking» می‌شناسیم؛ در فایرفاکس ۶۳ عرضه شد و اکنون چهره بهتری در تنظیمات فایرفاکس ۶۵ یافته است.

اکنون، کاربران بهتر می‌توانند این ویژگی را تنظیم کنند و با زدن هر سه تیک آن، به مسدودسازی محتوای هر سایتی مبادرت ورزند.

ویژگی دیگر بهبود یافته در فایرفاکس جدید، «Task Manager» این مرورگر است که به شما اطلاعاتی درباره وضعیت مصرف حافظه رم هر صفحه و افزونه فعال روی این مرورگر می‌دهد.

این ویژگی، ماه گذشته همراه با فایرفاکس ۶۴ معرفی شد و باعث می‌شود کاربر طوری فایرفاکس را مدیریت کند که کارایی بهتری داشته باشد.

موزیلا در هسته فایرفاکس هم تمهیداتی برای مواجه و مقابله با حملات «stack smashing» فراهم کرده است؛ یکی از گسترده‌ترین و خطرناک‌ترین حملات اینترنتی که هکرها سعی می‌کنند بافر پشته نرم‌افزار را پر و سرریز کنند تا بتوانند از آسیب‌پذیری‌های برنامه سود ببرند.

ظاهرا کاربران ویندوز نمی‌توانند از ابزار مقابله با حملات سرریز بافر پشته سود ببرند و فقط روی پلتفرم‌های اندروید، لینوکس و مک او اس قابل استفاده است.

بخش مسدودسازی پاپ‌آپ‌های فایرفاکس هم به‌روزرسانی شده است تا از باز شدن چندین پاپ‌آپ توسط یک سایت جلوگیری کند.

بنا به درخواست سازمان‌ها، برای اولین بار موزیلا نصب‌کننده ۳۲ و ۶۴ بیتی MSI فایرفاکس برای ویندوز را منتشر کرد تا بتوانند به طور خودکار آخرین نسخه این مرورگر و به‌روزرسانی‌های آینده را روی سیستم‌های کلاینت خود نصب کنند.

إرای دانلود نسخه‌های مختلف فایرفاکس ۶۵ به بخش دانلود سایت موزیلا مراجعه کنید.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.