چقدر توانایی شناسایی ایمیل‌های فیشینگ را دارید؟ با این مسابقه گوگل خودتان را بسنجید

0

پروژه Jigsaw گوگل مسابقه‌ای طراحی و منتشر کرده است که قدرت شناسایی کاربران در ایمیل‌های فیشینگ را ارزیابی می‌کند.

در این مسابقه، مجموعه‌ای از ایمیل‌ها به فرد نشان داده می‌شوند که احتمال دارد فیشینگ یا واقعی باشند. کاربران باید از روی علایمی که در ایمیل است؛ بتوانند فیشینگ بودن آن را تشخیص دهند.

فیشینگ رایج‌ترین حمله سایبری در سراسر جهان است. امروزه، نزدیک به ۱ درصد ایمیل‌های ارسالی از نوع فیشینگ بوده و در پی فریب کاربر هستند.

پروژه Jigsaw این مسابقه را با همکاری بیش از ۱۰ هزار ژورنالیست، فعال فضای مجازی و رهبران شرکت‌ها طراحی کرده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در مجموع، گوگل هشت نمونه ایمیل به کاربران شرکت کننده در این مسابقه نشان می‌دهد. برخی از این ایمیل‌ها عادی و قانونی بوده و هیچ مشکلی ندارند ولی برخی دیگر از ایمیل‌ها یک کلاه‌برداری اینترنتی در قالب حمله فیشینگ هستند.

نمونه ایمیل‌های فیشینگ براساس نمونه‌های واقعی رخ داده در وب طی سال‌های پیش طراحی شدند. مثلا، فیشینگ معروف گوگل داک در سال ۲۰۱۷ یا ایمیل‌هایی که هکرهای روسی برای مدیر کمپین‌های هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ ارسال کردند.

پس از اینکه تشخیص دادید یک ایمیل از نوع عادی یا فیشینگ است؛ گوگل توضیحاتی به شما نشان می‌دهد و علایم فیشینگ بودن ایمیل را می‌گوید تا سطح شناخت و شناسایی شما بالا برود.

علایم یک ایمیل فیشینگ

عمدتا، یک ایمیل فیشینگ را می‌توان از روی آدرس URL طولانی آن، لینک‌های درون ایمیل که به سرورهایی جعلی متصل می‌شوند و غلط‌های املایی برخی کلمات و نام‌های معروف شناسایی کرد.

هکرها سعی می‌کنند ایمیل‌هایی با نام شرکت‌های معروفی مانند گوگل یا دراپ‌باکس ارسال کنند. کاربران تصور می‌کنند ایمیل مهمی از گوگل یا شرکت‌های معتبر دیگر دریافت کردند ولی غافل‌اند یک ایمیل فیشینگ با لینک‌های آلوده، مخرب یا جعلی است.

پروژه Jigsaw یک انکوباتور تعاملی است که برای حل مسایل پایه‌ای و اساسی در دنیای فناوری طراحی و توسعه داده شده است و هنوز در مراحل آزمایشی است.

تا کنون این پروژه چندین خروجی از جمله طراحی ابزارهای منبع باز و هوش مصنوعی برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران داشته است. این ابزارها کمک می‌کنند اخبار و اطلاعات را بهتر فیلتر کرده یا شبکه‌های خصوصی مجازی برای دسترسی به اطلاعات صحیح داشته باشند.

برای شرکت در مسابقه ایمیل‌های فیشینگ گوگل اینجا کلیک کنید.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.