ویژگی «تشخیص افتادن» ساعت اپل جان مردی بیهوش و خونی را نجات داد

0

آخرین نجات یافته به دست اپل واچ، مرد ۶۷ ساله نروژی است که توسط پلیس نروژ یافت شد. این مرد روی زمین افتاده و بی‌هوش بود در حالی‌که بدن‌اش خون‌ریزی هم کرده بود.

طبق گزارش‌های سایت‌ها، این مرد نروژی در حمام خانه‌اش پیدا شده و انتقال سریع و اورژانسی او به بیمارستان باعث نجات جان‌اش شد.

ویژگی تشخیص سقوط و افتادن اپل واچ به کمک این مرد آمده و در تماس اضطراری با اورژانس، آن‌ها را در بالای سر این مرد می‌آورد.

ساعت‌های اپل به ویژگی مجهز شدند که به طور خودکار سقوط یا افتادن و نشستن ناگهانی فرد روی زمین را تشخیص داده و اگر صاحب ساعت تا یک دقیقه به هشدار ساعت پاسخ ندهد؛ با شماره خدمات اورژانس تماس گرفته و موقعیت فرد را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارد.

دختر مرد ۶۷ ساله به رسانه‌ها گفته است پدرش در نیمه شب از خواب بیدار شده و ناگهان کف حمام افتاده است. صورت او از سه بخش پاره شده و خون‌ریزی داشته است.

اگر اپل واچ، پلیس و اورژانس را خبر نمی‌کرد؛ معلوم نبود چه اتفاقی برای پدرش می‌افتاد. اورژانس به موقع بالای سر پدرش رسیده و کمک‌های اولیه و انتقال به بیمارستان را انجام دادند.

ویژگی تشخیص افتادن به طور خودکار برای افراد بالای ۶۵ سال فعال می‌شود ولی کاربرانی که تمایل به فعال کردن این ویژگی را دارند؛ باید وارد اپلیکیشن Watch در آیفون شده و بعد گزینه Emergency SOS را انتخاب کنند و نوار لغزنده fall detection را تغییر دهند.

اپل واچ ابزار پزشکی نیست

بارها اپل هشدار داده است که نباید از اپل واچ به عنوان یک دستگاه پزشکی استفاده کرد ولی ویژگی‌هایی مانند fall detection یا ECG می‌توانند جان کاربران را نجات دهند. اپل این دو ویژگی را در ماه دسامبر و همراه با اپل واچ سری ۴ معرفی کرد.

برای استفاده از قابلیت ECG یا ارزیابی وضعیت ضربان قلب، کاربران اپل واچ باید اپلیکیشن مربوطه را باز کرده و انگشت خود را روی Digital Crown قرار دهند تا آزمایش کامل شود.

ECG می‌تواند ضربان قلب نامنظم یا فیبریلاسیون دهلیزی را در افراد تشخیص داده و هشدار دهد. چندی پیش، یکی از کاربران اپل واچ با مراجعه به پزشکان از مشکلات قلبی شکایت کرده بود ولی آزمایش‌ها چیزی نشان ندادند.

این فرد پس از مدتی و با استفاده از ویژگی ECG اپل واچ متوجه می‌شود به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا است و دوباره به اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.