به‌زودی ویژگی لینک به کلمات و عبارت‌های خاص به گوگل کروم افزوده می‌شود

0

همه ما از لینک‌ها برای ارجاع‌ها و فرستادن یک فرد به صفحه وب خاصی برای خواندن مطلب یا موضوعی استفاده می‌کنیم.

اما مرورگر کروم به‌زودی قابلیتی فراهم می‌کند تا بتوانیم افراد را به کلمه یا عبارت خاصی در صفحه وب ارجاع دهیم. یعنی به جای لینک به صفحه، روی لینک به کلمه یا جمله‌ای در صفحه وب تمرکز بیشتری صورت می‌گیرد.

تصور کنید می‌خواهید به کاربران وب‌سایت‌تان بگویید تعریف «کامپیوتر کوانتومی» در فلان مقاله را بخوانند. به جای اینکه به صفحه وبی لینک دهید؛ می‌توانید دقیقا به پاراگراف تعریف «کامپیوتر کوانتومی» در آن صفحه لینک دهید.

در این وضعیت، کاربر نیازی به اسکرول صفحه و پیدا کردن پاراگراف یا عبارت تعریف «کامپیوتر کوانتومی» ندارد و مستقیما سراغ چیزی می‌رود که دنبال‌اش است.

همان‌طور که Chrome Story گزارش داده است؛ این ویژگی جدید «Scroll to Text» نامیده می‌شود و یک پروژه موجود روی سایت GitHub است که توسط David Bokan از مهندسان پروژه کرومیوم طراحی شده است.

تیم توسعه‌دهنده مرورگر کروم به راحتی می‌توانند این ویژگی را به نسخه جدید این مرورگر وب منتقل کنند تا در دسترس کاربران قرار گیرد.

صفحه GitHub این پروژه توضیح می‌دهد:

«ما می‌خواهیم کاربران را قادر سازیم به بخشی از یک صفحه یا سند لینک دهند. ایجاد پیوند مستقیم به یک بخش از سند با حفظ منبع و ناشر صورت می‌گیرد.«

این ویژگی دقیقا چگونه کار می‌کند؟

ویژگی «Scroll to Text» بسیار شبیه به روشی است که برای نمایش بخشی از فیلم‌های یوتیوب استفاده می‌شود.

اگر شما بخواهید یک ویدیوی یوتیوب را به اشتراک بگذارید ولی شروع نمایش از زمان خاصی باشد؛ باید آن زمان به بخشی از آدرس URL اضافه کنید.

همین روند برای لینک به کلمات هم رخ می‌دهد. اگر باید جمله یا عبارت خاصی در صفحه وب لینک داده شود؛ باید برچسب targetText# در بخشی از URL استفاده کنید.

برای مثال، اگر می‌خواهید به کلمه «Hello» لینک دهید؛ برچسب targetText=Hello# به لینک صفحه وب افزوده می‌شود.

بدیهی است گوگل باید روش‌های دیگر پیاده‌سازی این ویژگی را ابداع کند. مثلا، بتوانید به کلمه‌ای در یک متن لینک دهید تا کاربر با کلیک روی آن کلمه بتواند وارد صفحه وب دیگری شده و همان کلمه را اسکرول کند.

همین‌طور کاربران باید بتوانند با راست کلیک روی یک کلمه، موقعیت آن در صفحه‌نمایش را لینک دهند.

انتظار داریم این ویژگی جدید مرورگر گوگل کروم طی چند هفته آینده در کانال Google Canary ظاهر شده و بعد در نسخه اصلی مرورگر کروم اعمال شود.

به تدریج تمام مرورگر های وب سراغ ویژگی «Scroll to Text» خواهند رفت؛ چون ویژگی مفید به نظر می‌رسد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.