شهرهای بزرگ دنیا باید از یک شهر کوچک در سوئیس و اتوبوس خودران آن درس بگیرند

0

شهر شاف‌هاوزن (Schaffhausen) تنها ۳۰ دقیقه با شهر زوریخ، پایتخت کشور سوئیس فاصله دارد.

جمعیت این شهر حدود ۸۱ هزار نفر است که کمتر از یک درصد جمعیت کل کشور سوئیس را تشکیل می‌دهد. شاف‌هاوزن شهری زیبا و تاریخی است با خانه‌های بزرگ و ویلایی، مکان‌های گردشگری و جاذبه‌های توریستی.

اما هیچ‌کس تصور نمی‌کرد این شهر پتانسیل کسب‌وکاری هم داشته باشد و بتواند مولد اقتصادی باشد.

مدیران شهری شاف‌هاوزن تصمیم می‌گیرند این فرضیه و ذهنیت را تغییر دهند و از مارس ۲۰۱۸ شروع به مطالعه و برنامه‌ریزی برای ساخت یک اتوبوس خودران کاملا بومی به نام Route 12 می‌کنند.

این اتوبوس باید در مسیری بین یک منطقه مسکونی تا مرکز شهر رفت و آمد کند. Route 12 در ۳۶۵ روز سال و از ظهر تا ۴ بعد از ظهر خدمت‌رسانی می‌کند. هر ده دقیقه یک اتوبوس خودران Route 12 از ایستگاه‌های مشخص شده عبور خواهد کرد.

این اتوبوس نمونه کاملی از یک وسیله حمل و نقل عمومی مدرن و مفید برای مردم یک شهر است. اتوبوس Route 12 خودمختار و خودکنترلی است. می‌تواند در بین خودروها، دوچرخه‌ها و مردم حرکت کند و ظرفیت آن ۱۱ مسافر است.

البته، همیشه یک سرپرست انسانی در خودرو وجود دارد تا در صورت بروز مشکل، بتواند سریعا اقدام کند.

از اسلحه‌سازی تا اتوبوس خودران

تاریخ می‌گوید شهر شاف‌هاوزن در گذشته مرکز ساخت سلاح بوده است. حتی اکنون هم کارخانه‌های فرسوده و بی‌استفاده اسلحه‌سازی این شهر در حومه آن دیده می‌شوند.

اما این شهر کوچک توانست با مقتضیات زمان خودش کنار بیاید و اگرچه نیاز مبرمی به حمل و نقل هوشمند نداشت؛ اما یک اتوبوس خودران توسط کسب‌وکارهای محلی خود تولید و به مردم خدمت‌رسانی کند.

Route 12 چیزی فراتر از یک اتوبوس است. یک اکوسیستم شهری که می‌تواند مزایای بی‌شماری برای شهروندان داشته باشد و شاید در آینده کار به تولید و صادرات این اتوبوس بکشد.

قرار است این پروژه توسعه پیدا کند و اتوبوس خودران Route 12 مسیرهای بیشتری را طی کند تا گردشگران بتوانند از آن استفاده کنند و در چندین نقطه پر بازدید شهر پیاده و سوار شوند.

در تصویر بالا، مسیر بنفش رنگ، طرح توسعه این پروژه است که در نهایت اتوبوس Route 12 را کنار Rhine Falls، بزرگ‌ترین آبشار اروپا می‌کشاند.

مدیران شهر شاف‌هاوزن منتظر کمک و حمایت شهر زوریخ نماندند و با اجرای یک طرح مقرون‌به‌صرفه و مدرن، چهره شهر را تغییر دادند و زندگی راحت‌تری برای شهروندان رقم زدند.

دقیقا آن چیزی که باید کلان‌شهرها از شفوزان یاد بگیرند و با راه‌اندازی کسب‌وکارهای محلی و طرح‌ریزی پروژه‌های بومی مبتنی بر فناوری، آینده شهری روشن‌تری را ترسیم کنند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.