کتابخانه کنگره آمریکا، مجموعه بی‌نظیری از کتاب‌های خطی نفیس فارسی را برای دانلود و استفاده کاربران، روی سایت خود قرار داد

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • ۲ دیدگاه

یکی از مشکلات مزمن ما در داخل ایران، نداشتن توانایی و عزم استفاده از فناوری برای ترویج فرهنگ غنی کشورمان است.

اگر جز این بود ما و دیگر کاربران اینترنت در دنیا، می‌توانستیم از تورهای مجازی موزه‌ها استفاده کنیم و دسترسی آنلاین به کتاب‌های مهم آرشیوهای کتابخانه‌های مهم داشته باشیم.

اما متاسفانه گرچه گاه تلاش‌هایی حداقلی برای این کار در داخل ایران شده، هیچگاه این تلاش‌های فراگیر نشده‌اند.

اما خبر هیجان‌انگیزی که امروز منتشر شده، این است که کتابخانه کنگره آمریکا، مجموعه بسیار جالبی از کتاب‌های خطی نفیس فارسی را برای مشاهده آنلاین و دانلود، در وب‌سایت خود قرار داده است.

بیشتر ما، هرگز این امکان را نداشته‌ایم که یک کتاب خطی باارزش با آن نگارگری‌ها و تذهیب‌ها و صحافی‌ها را ورق بزنیم. اما حالا می‌توانیم PDF تعداد قابل توجهی از آنها را دانلود کنیم و در خطاطی و معانی و رنگ‌ها و شکل‌های آن غرق شویم  و لذت ببریم.

سه سال طول کشیده تا این مجموعه فراهم شود و در گام نخست ۱۷۰ اثر، دیجیتال شده‌اند و «در مراحل بعدی حداقل ۶۰۰ جلد کتاب چاپ سنگی و بعد کتاب های چاپ سربی از جمله انجیل های نفیسی که در اروپا به فارسی چاپ شده اند به طور مجازی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.»

قرآن نفیس، مثنوی معنوی مولوی، خمسه نظامی گنجوی و شاهنامه فردوسی در میان این کتاب‌ها جلوه‌گری می‌کنند. از دیگر کتاب‌های مهم این مجموعه می‌توان به کتاب یوسف و زلیخا و کلیات سعدی اشاره کرد.

مجموعه آنلاین کتاب‌های فارسی کتابخانه کنگره آمریکا

نظرات

  1. کتابخانه ملی خودمان بیش از ۳۵۰۰۰ نسخه خطی آن لاین دارد.

  2. چنین که فرمودید، مخاطبان گمان می‌برند که در ممالک دیگر وضعیت انتشار نسخ خطی روی اینترنت، خیلی بهتر از ایران است. حال آنکه در این زمینه ایران از بسیاری از ممالک راقیه جلوتر است. هم کتابخانه ملی ایران و هم کتابخانه مجلس در ایران، چند سال است که حجم بالایی از نسخ خطی خود را روی اینترنت در دسترس گذاشته‌اند. بماند کتابخانه‌های کوچکتر دیگر ما. این در حالی است که کتابخانه‌های خطی بسیاری از کشورهای اروپایی و دانشگاهی آمریکا و کشورهای عربی, یا هنوز در اینترنت چیزی منتشر نکرده‌اند یا حجمی بسیار اندک را در دسترس گذاشته‌اند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.