سایت کنگره جهانی موبایل اجازه ثبت‌نام ایرانیان را نمی‌دهد؛ خبرنگاران باید از خانه‌ خود اخبار را پوشش بدهند

0

خبرنگاران ایرانی برای رجیستری و ثبت‌نام وارد سایت کنگره جهانی موبایل بارسلونا (MWC 2018) شدند ولی طی پیغامی اعلام می‌شود «ایرانی‌ها نمی‌توانند از MWC 2018 بازدید کنند.»

در این پیغام دلیل ممنوعیت ثبت‌نام و حضور ایرانیان در این کنگره را تحریم موسسه GSMA عنوان کرده است. حدود یک ماه پیش بود که خبر رسید انجمن جهانی موبایل (GSMA) ایران را تحریم کرده است.

موسسه GSMA نهادی بالاسر و نظارتی در حوزه موبایل و هماهنگ‌کننده برنامه‌ها و ارتباطات این حوزه در دنیا است. GSMA یک موسسه امریکایی است و مطابق قوانین و سیاست‌های این کشور عمل می‌کند.

دردسرهای تحریم‌های GSMA

محمدجواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات پس تحریم ایران توسط GSMA، ابراز امیدواری کرده بود با تمدید مجوز عضویت شرکت‌های ایرانی در این نهاد؛ تحریم ایران نیز برداشته شود ولی اکنون و با گذشته بیش از یک ماه از این ماجرا؛ خبرنگاران و مدیران شرکت‌ها اجازه حضور در بزرگ‌ترین گردهمایی و کنگره موبایل دنیا را ندارند.

MWC رویدادی است که هر ساله در یک تاریخ مشخص در شهر بارسلونای اسپانیا برگزار شده و شرکت‌های سازنده موبایل؛ اپراتورهای مخابراتی؛ فعالان و متولیان این صنعت شرکت می‌کنند. شرکت‌ها از محصولات و گوشی‌های جدید خود رونمایی کرده و ده‌ها نشست فنی یا کارگاه آموزشی پیرامون فناوری‌های آینده برگزار می‌شود.

هر ساله؛ شرکت‌های صاحب نامی مانند سامسونگ، ال‌جی، سونی، هواوی، اچ‌تی‌سی و غیره پرچم‌دارهای نیمه اول سال میلادی خود را در MWC رونمایی می‌کنند. در سال‌های گذشته؛ تعداد بسیار زیادی از خبرنگاران رسانه‌های ایرانی در MWC ثبت‌نام کرده و از نزدیک اخبار و برنامه‌های این رویداد را پوشش خبری دادند. پارسال؛ به طور رسمی از وزیر ارتباطات ایران برای حضور در این مراسم دعوت شده بود و حتا شرکتی مانند کافه‌بازار نیز فرصت حضور پیدا کرد.

اما امسال به نظر می‌رسد خبرنگاران و اصحاب رسانه باید از ایران پیگیر اخبار MWC باشد. در ماه‌های گذشته؛ محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های زیادی برای حضور خبرنگاران ایرانی در رویدادهای فناوری اروپایی اعمال می‌شود. در رویداد IFA امسال نیز بسیاری از خبرنگاران رسانه‌های آنلاین ایرانی دیپورت شدند و اجازه حضور در این نمایشگاه را نیافتند.

علاوه بر اصحاب رسانه؛ به نظر می‌رسد فعالان صنعت موبایل و آی‌تی در کنار بازدیدکنندگان ایرانی نیز نمی‌توانند در چنین رویداد مهمی حضور داشته باشند. هنوز از سوی مسئولان موضع‌گیری یا توضیحاتی درباره ممنوعیت ثبت‌نام ایرانیان در MWC ارایه نشده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.