فناوری در خدمت چشم‌چرانی! وب‌سایت کره‌ای که به صورت زنده و در قابل دریافت پول، ویدئوهای زنده ۱۶۰۰ مهمان متل را فروخته بود

0

فناوری به عنوان یک ابزار، می‌تواند جنبه‌های مثبت و منفی ما را تقویت کند و ابعادی نو به آنها ببخشد.

تمایل ساده و بی‌آلایش برای دیدن مناظر شهری و رفت و آمد مردم از طریق دوربین‌های عمومی و مجاز نصب شده در شهرهای مختلف در یک سر طیف قرار دارد و در سوی دیگر، میل برای دید زدن آدم‌های بی‌خبر و چشم‌چرانی قرار دارد.

همین چند وقت پیش بود که خبرگزاری ABC خبر داد که یک زوج که از طریق Airbnb اتاقی در فلوریدا گرفته بودند متوجه شدند که دوربینی در هشداردهنده دود اتاق پنهان شده که مستقیم به سمت تختخواب هدف‌گیری شده است. چند ماه پیش‌تر هم شخص دیگری اطلاع داده بود که چند دوربین را در اتاقی که با Airbnb  در میامی گرفته بود، کشف کرده است.

اما خبر جدید، ابعاد تازه‌ای به این قضیه می‌دهد:

در کره جنوبی ۴ نفر که متوجه شده بودند که در پشت این تمایل پنهان قوی در ذهن آدم‌ها، می‌توان چه پولسازی‌ای انجام داد، در ۴۲ متل این کشور دوربین‌های با لنزهای کوچک یک میلیمتری در پنهان کردند. آنها سپس وب‌سایتی درست کردند که در آن در ازای دریافت پول از کاربران، ویدئوهای زنده این دوربین‌ها به آنها نشان داده می‌شد!

بین ۲۴ نوامبر تا ۲ مارس سایت آنها فعال بود و در این مدت ۹۷ کاربر پیدا کرد که با پرداخت ۶۲۰۰ دلار، تعداد زیادی ویدئوی غیرقانونی تماشا کردند.

در صورت اثبات جرم این افراد می‌توانند با محکومیت تا ۵ سال زندان مواجه شوند.

خبر را که می‌خواندم، دو مسئله به ذهنم رسید:

۱-مسلما چنین تلاش‌هایی محدود به آمریکا و کره جنوبی نیست و ما پیش از این در اخبار ستون حوادث روزنامه‌های ایرانی، هم تلاش برای نصب دوربین مخفی در اتاق‌های مستاجران را خوانده بودیم. در ایام نوروزی یا تابستان که اجاره ویلا به اوج می‌رسد، بالقوه احتمال مواجه شدن با چنین چیزی ممکن است وجود داشته باشد و متاسفانه ذهن‌های پلید ممکن است از ویدئوها تنها برای کنجکاوی شخصی خود و کسب لذت استفاده نکنند.

حالا سوال این است که از نظر فنی چطور می‌توان متوجه نصب دوربین‌های مخفی شد؟!

۲-اما جنبه دیگر و عجیب این قضیه می‌تواند در آینده رخ بدهد. چه بسا متل‌ها و اماکن اقامتی ایجاد شود که در آنها در ازای دادن اجازه پخش زنده ویدئوهای مسافران، هزینه‌ای از آنها دریافت نشود. کمی عجیب است، اما این چیزی است که امکان رخ دادنش در دنیای عجیب و بی سر و سامان ما وجود دارد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.