۴۲ درصد هارددیسک‌های دست دوم فروخته شده در سایت ای‌بی هنوز حاوی اطلاعات حتی حساسی هستند؛ فرمت‌بندی و پاک‌سازی دستی کافی نیست!

0

اگر قصد فروش هارددیسک یا SSD کامپیوترتان را دارید؛ مطمئن شوید تمام اطلاعات ذخیره شده روی آن پاک شده و قابل بازیابی نیستند.

مطالعه جدیدی توسط شرکت Blannco صورت گرفته که نشان می‌دهد بسیاری از درایوهای کار کرده فروشی در سایت eBay هنوز حاوی اطلاعاتی از مالک قبلی هستند. از جمله این اطلاعات می‌توان به شناسه‌ها و اطلاعات شخصی اشاره کرد.

شرکت Blannco در حوزه پاک‌سازی اطلاعات فعالیت می‌کند. این شرکت ۱۵۹ هارددیسک و SSD را از سایت ای‌بی خریداری کرده است و مشغول تحلیل آن‌ها برای بازیابی اطلاعات و تشخیص جنس اطلاعات قابل بازیابی از روی این درایوها شده است.

این درایوهای ذخیره‌سازی از کشورهایی مانند آلمان، انگلیس، امریکا و فلاند خریداری شدند و از برندهای مختلفی مانند سامسونگ، دل، سیگیت و غیره هستند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

نتایج این مطالعه جالب نشان می‌دهد تمام درایوهای خریداری شده به طور کامل پاک‌سازی اطلاعات نشدند و ۶۶ درایو یا حدودا ۴۲ درصد آن‌ها حاوی برخی اطلاعات بعضا مهم شناسایی شخصی هستند.

نزدیک به ۲۵ درایو حاوی عکس‌ها، ویدیوها، اطلاعات شناسایی مانند تاریخ تولد، شناسه ID در سرویس‌های مختلف، نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل بودند.

به این معنی که بیش از ۱۵ درصد درایوهای خریداری شده توسط شرکت Blannco علاوه بر اینکه پاک‌سازی اطلاعاتی نشده‌اند؛ بلکه حاوی اطلاعات بسیار حساسی هم هستند. این اطلاعات حساس می‌تواند در اختیار هکرها، تیم‌های خرابکاری جمع‌آوری اطلاعات کاربران و بعد فروش آن‌ها در وب تاریک یا سازمان‌های جاسوسی بیفتد.

شرکت بلانکو می‌گوید تقریبا از هر ۲۰ هارددیسک یا SSD خریداری شده؛ حداقل سه درایو دارای اطلاعات حساس شخصی است.

فرمت‌بندی و پاک‌سازی دستی اطلاعات کافی نیست

به طور خاص، یک درایو متعلق به توسعه‌دهنده نرم‌افزاری بوده که مجوزهای امنیتی دولتی در اختیار داشته است. در این درایو گواهی‌نامه تاریخ تولد، کپی و اسکن پاسپورت و رکوردهای مالی بازیابی شده است.

درایو دیگری شامل هزاران عکس از یک زن دانمارکی به همراه نام خودش و دوستان‌اش بوده است.

شرکت بلانکو می‌گوید درایوها را از فروشنده‌هایی خریداری کردند که اصرار داشتند عملیات‌های پاک‌سازی اطلاعات را به طور کامل روی درایوها پیاده‌سازی کردند. به تصورشان این اطلاعات به طور دایمی پاک شدند ولی این‌طور نبوده و از روش‌هایی کاملا موثر برای پاک‌سازی اطلاعات استفاده نکردند.

فروشنده‌ها به طور ساده‌ای، سعی می‌کنند با یک فرمت‌بندی هارددیسک یا SSD، اطلاعات روی آن را پاک کنند ولی این روش تنها مسیرهای دسترسی به فایل‌ها و اطلاعات ذخیره شده روی درایوها را پاک می‌کند و هنوز اطلاعات پابرجا هستند.

از سوی دیگر عملیات فرمت‌بندی همیشه منجر به پاک‌سازی اطلاعات نمی‌شود و هیچ تضمینی وجود ندارد همه اطلاعات پاک شوند.

به همین دلیل، بهتر است هر کاربری که قصد فروش یک درایو SSD یا هارددیسک دارد؛ به روش‌های موثرتری و با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص پاک‌سازی عمقی اطلاعات، اطمینان حاصل کند هیچ‌ روشی برای بازیابی اطلاعات وجود ندارد.

نرم‌افزارهای پاک‌کننده اطلاعات بدون بازگشت و بازیابی؛ از روش‌های پاک‌سازی چندین باره و نوشتن چندین باره روی اطلاعات استفاده می‌کنند تا هیچ نرم‌افزار بازیابی قادر به برگرداندن آن‌ها نباشد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.