با این ۳ گام اطلاعات پاک شده در یک هارددیسک فرمت شده را بازیابی کنید

در بیشتر اوقات بازیابی اطلاعات از روی یک هارددیسک فرمت شده امکان‌پذیر است

0

تقریبا هر فردی که با هارددیسک و هارد درایو سروکار دارد؛ حداقل یک بار تجربه از دست دادن اطلاعات را دارد و به دنبال روش‌هایی برای بازیابی آن‌ها رفته است.

بسیاری از اوقات، این اطلاعات در اثر فرمت یک هارددیسک از بین رفتند و پاک شدند. برخلاف تصور عمومی، با فرمت یک هارددیسک، همه اطلاعات از بین نمی‌روند و بخش‌هایی از آن‌ها تحت شرایطی قابل بازیابی است.

در این مقاله سه گام برای بازیابی اطلاعات از روی یک هارددیسک فرمت شده را خواهیم گفت و البته کمی درباره شرایط مختلف امکان بازیابی اطلاعات صحبت می‌کنیم.

بخش نخست: چه زمانی بازیابی اطلاعات امکان‌پذیر است؟

همیشه بازیابی اطلاعات میسر نیست. کامپیوترها اطلاعات را به صورت اعداد باینری و همراه با اشاره‌گرهایی روی هارددیسک می‌نویسد تا قابل مشاهده باشند. اشاره‌گرها به ردیابی اطلاعات ذخیره شده روی هارددیسک کمک می‌کنند. هنگامی که هر پرونده‌ای در کامپیوتر شما حذف می‌شود؛ پرونده به سطل آشغال وارد می‌شود.

اگر پرونده در سطل آشغال وجود داشته باشد؛ بدون شک قابل بازیابی است. از آنجا که داده‌ها به طور کامل از بین نرفته‌اند؛ پس قابل بازیابی هستند. تا زمانی که کامپیوتر شما داده‌های دیگری را روی پرونده‌های قبلی بازنویسی نکرده است؛ پرونده‌ها قابل بازیابی هستند. باز هم اگر به صورت تصادفی اطلاعات خود را پاک کرده باشید؛ هنوز روی هارددیسک هستند و فقط اشاره‌گر آن‌ها را گم کردید و با یک نرم‌افزار معتبر می‌توانید آن‌ها را بازیابی کنید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

شما نقشه دسترسی به این اطلاعات را از دست دادید و نرم‌افزار بازیابی اطلاعات می‌تواند این مسیر را پیدا و در دسترس شما قرار دهد. اگر اطلاعات دوباره بازنویسی شده باشند؛ امکان بازیابی آن‌ها وجود ندارد. ما هارددیسک‌ها را برای ساخت فضای خالی یا پارتیشن‌بندی جدید و همین‌طور از بین بردن ویروس‌ها فرمت‌بندی می‌کنیم.

خرابی سیستم‌عامل یا خرابی هارددیسک نیز یکی از مهم‌ترین دلایل از دست رفتن اطلاعات در هارددیسک‌ها هستند. خرابی هارددیسک زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم تهویه هوا و خنک‌سازی کامپیوتر به خوبی عمل نکرده باشد. برای جلوگیری از بروز این مشکل، باید همیشه یک فن قوی روی پردازنده خود نصب کرده باشید.

اگر فردی از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشد؛ فقط نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات می‌توانند به او کمک کنند. اگر اطلاعات به طور دائمی حذف شده باشند؛ هرگز نمی‌توان آن‌ها را بازیابی کرد اما باید بدانیم که فرمت‌بندی دیسک این کار را نمی‌کند و شما همچنان می‌توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید. فقط باید شانس داشته باشید که زیاد اطلاعات را دوباره‌نویسی نکرده باشید.

بهترین کار این است که اطلاعات خود را به طور مرتب پشتیبان‌گیری کنید. تاخیر در پشتیبان‌گیری می‌تواند نتایج بدی برای شما داشته باشد. گاهی اوقات داده‌ها به علت خطای انسانی یا خراب شدن فایل‌ها از بین می‌روند که باز قابل بازیابی هستند ولی اگر به خاطر خرابی هارددیسک، آسیب دیده باشند؛ تقریبا بازیابی غیرممکن و پشتیبان‌گیری نیز سخت است.

همیشه بازیابی اطلاعات از روی یک هارددیسک آسیب دیده یا هارددیسکی که چندین بار بازنویسی شده؛ امکان‌پذیر نیست.

بخش دوم: بازیابی اطلاعات چگونه کار می‌کند؟

وقتی با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد؛ وضعیت خود را تجزیه و تحلیل کردید؛ می‌توانید بفهمید اطلاعات از دست رفته، قابل بازیابی هستند یا خیر!

حالا بیایید ببینیم چگونه نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، داده‌های شما را برمی‌گردانند. وقتی هر فایلی حذف می‌شود؛ مکان بعدی آن سطل آشغال است که باز در آنجا گزینه‌های بازیابی دارد. اگر شما داده‌های shift delete کرده باشید؛ داده‌ها دیگر در دسترس نیستند.

نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات می‌توانند توالی دقیق اعداد باینری را ردیابی کنند و دوباره آن‌ها را مرتب‌سازی سازند تا داده‌ها روی صفحه‌نمایش شما قابل مشاهده باشند. سرعت چیدمان اطلاعات به کیفیت نرم‌افزار و حجم داده‌های بستگی دارد.

هنگامی که نرم‌افزار بازیابی اطلاعات، توالی دقیق اعداد باینری را دریابی و مرتب می‌کند؛ به شما این امکان را می‌دهد تا فایل‌های خود را بازیابی کنید. نرم‌افزار بازیابی اطلاعات موظف است دستگاه ذخیره‌سازی شما را اسکن کند. این دستگاه خیره‌سازی می‌تواند یک هارددیسک خارجی، کارت حافظه SD، درایو فلش USB یا هر دستگاه ذخیره‌سازی دیگری باشد.

برخی از نرم‌افزارها رایگان هستند و برخی دیگر باید با پرداخت هزینه‌ای، استفاده شوند. به همین دلیل، قدرت و سرعت نرم‌افزارها با یکدیگر متفاوت است. همیشه یک نرم‌افزار بازیابی اطلاعات پولی و اشتراکی ترجیح داده می‌شود؛ چون مطمئن‌تر، پایدارتر، سریع‌تر و بدون محدودیت امکاناتی است. اگر از یک نرم‌افزار خوب استفاده کنید؛ می‌تواند تمام فایل‌ها، پوشه‌ها، فایل‌های فشرده‌سازی شده و تصاویر را برگرداند.

فقط فراموش نکنید که اگر داده‌های شما بازنویسی شده باشند؛ ممکن است بخشی از آن‌ها بازیابی شوند و هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند در این شرایط به شما کمک کند. نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات زمانی مفید واقع می‌شوند که اطلاعات را بازنویسی نکرده باشید. به همین خاطر، وقتی اطلاعات شما از دست می‌روند؛ پیش از هر کاری و بازنویسی دوباره آن‌ها باید برای بازیابی اقدام کنید.

بخش سوم: چگونه اطلاعات را پس از فرمت هارددیسک بازیابی کنیم؟

Recover یکی از بهترین نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات در جهان است. این نرم‌افزار برای بازیابی اطلاعات از روی یک هارددیسک فرمت شده بسیار مناسب است و رابط کاربری آن بسیار ساده و راحت طراحی شده است.

تقریبا هر فرمت فایلی و در هر اندازه‌ای را می‌تواند بازیابی کند. تمام قدرت این نرم‌افزار در بازیابی اطلاعات به صورت درست و فرمت اصلی و مطمئن است. نه تنها هارددیسک، بلکه می‌تواند اطلاعات را از روی هر نوع دستگاه ذخیره‌سازی دیگر بازیابی کند.

برای بازیابی اطلاعات توسط نرم‌افزار Recover باید سه مرحله زیر را طی کنید:

گام ۱: نرم‌افزار را دانلود و روی کامپیوتر خود به درستی نصب کنید. پس از باز شدن رابط کاربری نرم‌افزار، هارددیسک فرمت شده را انتخاب و پروسه اسکن را شروع کنید.

گام ۲: نرم‌افزار بازیابی اطلاعات Recover شروع به اسکن عمیق هارددیسک فرمت شده می‌کند. این پروسه برخی اوقات طولانی شده و مدت زمانی وقت می‌گیرد. نرم‌افزار به دنبال یافتن همه اطلاعات از دست رفته است.

گام ۳: در آخرین مرحله، می‌توانید پیش‌نمایش تمام فایل‌های بازیابی شده را ببینید و هر کدام را که نیاز داشتید؛ با زدن روی کلید Recover در محلی که آدرس می‌دهید؛ بازیابی کنید.

امن نگه داشتن اطلاعات در قرن بیست و یک سخت است. دستگاه‌های ذخیره‌سازی همیشه در معرض حوادث ناگوار و آسیب دیدن هستند. در وهله نخست باید یک هارددیسک با کیفیت خوب استفاده کنید و مراقب امنیت آن باشید. حتما نرم‌افزارهای ضدویروس را روی هارددیسک‌ها نصب کنید تا داده‌ها از هر نظر در امان باشند.

ولی اگر به هر دلیلی، اطلاعات شما از دست رفت؛ پیش از هر کاری سراغ نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات بروید و خیلی ساده آن‌ها را دوباره برگردانید.

منبع thesouthafrican
   

پستهای اخیر

زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد. دیروز اپل…

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.