مایکروسافت از اپلیکیشن خط فرمان Windows Terminal رونمایی کرد: پشتیبانی از برگه‌ها، ایموجی و رندرهای گرافیکی

0

شرکت مایکروسافت در کنفرانس Build 2019 از اپلیکیشن خط فرمان Windows Terminal رونمایی کرد.

این اپلیکیشن برای دسترسی به محیط‌های متنی و دستوری طراحی شده است و جایگزینی برای اپلیکیشن‌های خط فرمانی مانند PowerShell و Cmd در ویندوز یا Windows Subsystem برای لینوکس است.

مایکروسافت با عرضه Windows Terminal می‌خواهد یک روش ساده و مرکزی برای کار در محیط‌های متنی و خط فرمانی ایجاد کند.

اپلیکیشن Windows Terminal از برگه‌ها پشتیبانی می‌کند تا کاربران بتوانند چندین ترمینال خط فرمان در برگه‌های جداگانه باز کنند. همین‌طور، مایکروسافت دست توسعه‌دهنده‌ها را برای سفارشی‌سازی و بهبود این اپلیکیشن باز گذاشته است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

یکی از ویژگی‌های مهم اپلیکیشن Windows Terminal، پشتیبانی از ایموجی‌ها و رندرهای متنی مبتنی بر GPU است. افزون بر این‌ها، شما می‌توانید همانند محیط‌های برنامه‌نویسی از رنگ‌ها و شکلک‌های مختلف در متن‌ها و خطوط دستورات استفاده کنید. انتخاب فونت و چندین قابلیت دیگر نیز هدیه مایکروسافت به دوست‌داران محیط‌های متنی و خط فرمان است.

مایکروسافت این نرم‌افزار را در کنفرانس سالیانه توسعه‌دهنده‌های خود معرفی کرد و احتمالا تا اواسط ماه ژوئن عرضه عمومی می‌شود. این نرم‌افزار یکی از آخرین تلاش‌های مایکروسافت برای توسعه ویندوز ۱۰ و بهبود محیط‌های توسعه در این سیستم‌عامل است.

هدیه مایکروسافت به طرفداران خط فرمان

مایکروسافت پیش از این، ترمینال خط فرمان لینوکس را در کنار استفاده بومی از OpenSSH را به ویندوز ۱۰ افزوده بود.

غول ردموند در کنفرانس بیلد خود از نسخه دوم زیرسیستم ویندوز برای لینوکس (۲ WSL) نیز رونمایی کرد که اولین به‌روزرسانی مهم این سرویس به شمار می‌رود. این به‌روزرسانی می‌تواند سرعت لود سیستم‌فایل را تا دو برابر افزایش دهد و از Linux Docker پشتیبانی کند.

اگرچه سال‌ها است که کاربران با محیط‌های گرافیکی در سیستم‌عامل‌ها کار می‌کنند ولی هنوز مدیران سیستم، مدیران شبکه‌ها و سرورها با استفاده از دستورات خط فرمان و ترمینال‌ها همه‌چیز را زیر نظر داشته و تحت کنترل خود نگه می‌دارند.

گاها وارد کردن یک دستور در ترمینال خط فرمان مساوی با چندین کلیک و باز کردن چندین پنجره و منوی گرافیکی است که مدیران سیستم را آزار می‌دهد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.