وقتی خلاصه مفهوم یک فیلم را کاملا درست، اما افتضاح تعریف می‌کنیم! هشتگ ExplainAFilmPlotBadly که توصیه می‌کنم در توییتر، اینستاگرام دنبال کنید!

0

در عمرمان ما یک عالم فیلم و سریال و کتاب خوب را به خاطر اینکه خلاصه‌شان در سایت‌ها بیانگر روح واقعی‌شان نیست، از دست داده‌ایم.

البته اصلا انتظار نمی‌رود که شما و اصولا هر شخصی بتواند در سه چهار جمله، خلاصه عالی فیلم و سریال را طوری که خطوط داستانی‌اش لو نرود یا اسپویل نشود، معرفی کند. اما دست کم می‌شود در این مسیر تلاش کرد.

یکی از مشکلات ما این است که خلاصه‌های فیلم را معمولا از روی خلاصه سایت IMDB معمولا در سایت‌های دانلود فیلم می‌گذارند. معمولا ویکی‌پدیا از این نظر خیلی بهتر است. منتها داستان فیلمی که در ویکی‌پدیا نقل می‌شود معمولا مفصل است و داستان را اسپویل هم می‌کند.

کلا من فکر می‌کنم بهترین زمان برای نوشتن خلاصه یک فیلم بلافاصله بعد از دیدن فیلم است، که آن هم توسط یک نویسنده آشنا به ادبیات و سینما باید صورت بگیرد.

اما ما واقعا چند نوع خلاصه بد داریم. یک دسته از خلاصه‌ها که کلا اشتباه هستند و ربطی به داستان اصلی فیلم ندارند و گمراه‌کننده هستند.

ولی نوعی از خلاصه‌ها هم هستند که نویسنده‌اش واقعا هیچ اشتباهی نکرده، چیزی که در مورد فیلم می‌گوید واقعا خلاصه روند فیلم است، اما همین خلاصه بد جوری روایت می‌شود!

مثال عرض می‌کنم:

فیلم عالی فارست گامپ را در نظر بگیرید، کسی خلاصه این فیلم را این طور نوشته:

به مدت سه دهه دختر معتاد از پسر دچار عقب‌افتادگی ذهنی سوء استفاده می‌کند!

خب در واقع یک جورهایی داستان فیلم همین است، اما در عین حال همین نیست …

جالب است که برای نقد این طور خلاصه‌کردن‌ها و آدم‌هایی که یک جورهایی با عقده و کمپلکس‌های روانی که دارند، عادت دارند این طور ما را از فیلم‌های خوب محروم کنند، هشتگی به طنز به صورت #ExplainAFilmPlotBadly ایجاد شده که می‌توانید آن را هم در توییتر و هم در اینستاگرام دنبال کنید. در ضمن در سایت ردیت هم صفحه‌ای برای همین کار اختصاص داده شده است.

البته جنبه ایجاد شوخی‌های خلاقانه این هشتگ، واقعا عالی است. و مطالب این هشتگ را فقط کسانی می‌توانند درک کنند و از آن لذت ببرند که قبلا فیلم را دیده باشند.

یک جورهایی هم این شبیه آن جمله مورد علاقه خودم است که نمی‌دانم خودم در ذهنم ساخته‌ام یا افراد متعددی قبل از من هم یک جورهایی به آن اشاره کرده‌اند:

«بیان بخشی از حقیقت، هیچ تفاوتی با دروغگویی ندارد!»

آیا شما هم میتوانید در مورد فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی و فرنگی، از این دست مطالب بنویسید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید؟!


خلاصه فیلم ارباب حلقه‌ها:

گروهی کثیری از مردم و قهرمان‌ها ۹ ساعت تمام وقت صرف کردند تا جواهری را برگردانند!

خلاصه فیلم تایتانیک:

همه در حال پیکار با کوه یخ

انیمیشن دیو و دلبر:

فیل به موضوع سندرم استکهلم اشاره دارد.

قسمت پنجم فیلم جنگ‌های ستاره‌ای

گفتگوی اقناع‌کننده با یک قورباغه برای ترغیب یک پسر به قتل پدرش!

شرک:

مردی یاد گرفت که دختری را بدون توجه به فیلترهای اینستاگرامش دوست داشته باشد!

فیلم درخش یا Shining

نخستین تجربه اجاره خانه Airbnb یک خانواده منجر به فاجعه شد

فیلم ماتریکس:

یک سیاهپوست خوش‌پوش به یک پسرک خل‌وضع یاد می‌دهد که چطور زمان کمتری آنلاین باشد و دوست‌دختری برای خود پیدا کند!

فیلم The Hunger Games

خواهر بزرگ‌تر شانس خواهر کوچک را برای حضور در تلویزیون از بین می‌برد!

فیلم جوکر:

سرنوشت جیمی فالن اگر مشهور نمی‌شد!

فیلم her

وقتی الکسا را کمی بیش از حد دوست داری!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.