زره‌پوش جدید و فوق پیشرفته ولوو می‌تواند مانند یک خرچنگ ضربدری حرکت کند

0

نفربر سبک و سریع Scarabée به‌زودی در ارتش کشور فرانسه به کار گرفته خواهد شد. Scarabée به فرانسوی معنای سوسک را دارد. سازنده این زره‌پوش شرکت Arquus است.

شرکت فرانسوی و سازنده خودروهای نظامی Arquus در حقیقت به گروه شرکت‌های ولوو تعلق دارد. به همین دلیل نفربر جدید بیشتر از اینکه با نام Arquus شناخته شود؛ متعلق به ولوو است و یک خودروی نظامی از این برند سوئدی محسوب می‌شود.

اما نفربر Arquus چه ویژگی‌هایی دارد و چرا از نفربرهای دیگر دنیا متمایز می‌شود؟

ماموریت تیم Arquus، طراحی و ساخت نفربری سریع، چابک، قدرت مانور و حمل بالا بوده است. نفربر Scarabée تمام این مشخصه‌ها را دارد و علاوه بر اینکه می‌تواند سرعت خیره‌کننده‌ای در میدان‌های جنگی به نمایش بگذارد؛ قابلیت حمل بالایی هم دارد تا سریعا از نقطه‌ای به نقطه دیگری منتقل شود.

این نفربر از دو موتور الکتریکی و دیزلی سود برده و از راه دور قابل کنترل است. قادر به حمل نزدیک به ۲ تن سلاح و تجهیزات نظامی است.

این خودروی نظامی کوچک‌تر و سبک‌تر از نفربر Humvee امریکایی است. هواپیماها می‌توانند آن را از ارتفاعی نزدیک به زمین بدون چتر نجان به بیرون پرتاب کنند. طوری ساخته شده است که در برابر ضربات اصابت به زمین کاملا مقاوم است و پایداری خود را سریعا به دست می‌آورد.

در طراحی و ساخت بدنه این خودرو از مواد کامپوزیتی و قطعات مونتاژ شده جدید استفاده گردیده تا در برابر گلوله‌ها، انفجارها و مین‌ها مقاوم باشد. ۶.۶ تن وزن این خودرو است و از ارتفاعی حدود ۱.۸ متر و با عرض ۴.۵۳ متر سود می‌برد.

چهار نفر می‌توانند در این نفربر سوار شوند. سرعت آن حداکثر ۷۵ مایل در ساعت (۱۲۱ کیلومتر بر ساعت) است و قدرتی معادل ۶۰ اسب بخار در هر تن دارد (در مقایسه با قدرت ۲۰ اسب بخار در هر تن نفربر Humvee امریکایی).

حمله ۳۶۰ درجه به دشمن

این زره‌پوش برای شتاب‌گیری نیاز به روشن بودن هر دو موتور ۳۰۰ اسب بخاری دیزلی و ۱۰۳ اسب بخاری الکتریکی دارد. شتاب حاصل از این دو موتور می‌تواند قدرت مانوری به نفربر Scarabée بدهد که سریعا از تیررس یک موشک ضدتانک فرار کند.

هر دو موتور این نفربر در پشت آن جاسازی شده‌اند. موتور دیزلی می‌تواند تا ۶۲۰ مایل سوخت‌رسانی کند و موتور الکتریکی که در زیر بدنه قرار گرفته و دارای دو باتری است؛ ۶ مایل نفربر را به پیش می‌راند.

هر ۴ چرخ این خودرو می‌توانند در جای ثابت خودشان گردش داشته باشند. چون برای هریک نیروی متحرکه مستقلی در نظر گرفته شده است. بنابراین؛ امکان انجام حرکت‌های ضربدری را دارد و قدرت تغییر مسیر آنی یا زیگزاگی آن بالا است. افزون بر این، می‌تواند موانع مختلفی را از پیش‌رو بردارد.

دارای دو درب کشویی است که بدون دسته هستند و باید از طریق کنترلر راه دور باز شوند. این نوع طراحی برای افزایش ضریب ایمنی خدمه نفربر است. انواع سلاح‌های سنگین و سبک روی این نفربر سوار می‌شوند.

شرکت ولوو برخی از قطعات نفربر Scarabée مانند سیستم کنترل فرمان، ترمزها، گیربکس و نظایر این‌ها را تامین کرده است. ولوو از اختراعات و فناوری‌های خود در بخش خودروهای الکتریکی، بهینه‌سازی مصرف سوخت، رباتیک و سیستم ایمنی در این نفربر استفاده می‌کند.

نکته گفتنی آخر اینکه می‌توانید یک تریلر موتورسیکلتی را یدک بکشد. این تریلر می‌تواند ۴ تن تجهیزات و بار داشته باشد و به صورت خودکار به نفربر متصل یا جدا می‌شود.

ارتش فرانسه سفارش ساخت ۷۳۰ نفربر Scarabée را به ولوو داده است و در سال ۲۰۲۵ به طور کامل جایگزین نفربرهای سبک دیگر این کشور می‌شود.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.