فصل پنجم سریال آینه سیاه یا Black Mirror پخش شد – با دیدن آن باز هم با انبوه چالش‌های فکری روبرو خواهید شد

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
  • ۲ دیدگاه

سریال آینه سیاه یا Black Mirror یکی از بهترین سریال‌هایی است که می‌توانید ببینید. گرچه این سریال، سریالی خوب برای وقت‌گذرانی هم محسوب می‌شود، اما دسته‌ای از بیننده‌ها که بیشتر در پی فکر و کلنجار فکری هستند، از دیدن آن بیشتر لذت می‌برند.

هر اپیزود این سریال را که شروع می‌کنید تا تقریبا یک سوم یا نیمه داستان، از خودتان می‌پرسید که سریال می‌خواهد چه سؤال و چالشی را مطرح کند؟

داستان‌های قوی و پرداخت‌شده سریال بیشتر تاثیر فناوری‌های نوین و تغییرات شگرف اجتماعی و فرهنگی را بر زندگی ما انسان‌ها بررسی می‌کنند و رویکردی آینده‌نگرانه دارند.

سیزن پنجم این سریال هم با ۳ اپیزود، به تازگی پخش شده و شما می‌توانید این قسمت‌ها را دانلود کنید و از دانلود آنها لذت ببرید.

من فعلا ۲ قسمت آن را دیده‌ام و هر دو قسمت به گمانم بسیار جالب بودند.

در قسمت اول سؤال جالبی که مطرح می‌شود این است که با پیشرفت فناوری، آیا جلوه‌های فناوری، بهتر از هر انسانی، تبدیل به دوست و همراه و همدم ما نخواهند شد؟!

بگذارید توضیح بدهم: همین حالا هم شماری از ما آدم‌ها به خاطر خیانت‌ها و یا تجریه تلخ ناسازگاری‌هایی که از دوستی با آدم‌ها تجربه کرده‌ایم، ترجیح می‌دهیم که تنهایی خود را با حیوانات خانگی برطرف کنیم! اما این موجودات مسلما خیلی محدود تنهایی ما را برطرف می‌کنند.

حالا تصور کنید که به صورت حتی گسترده‌تری نسبت به فیلم her، فناوری‌ها دیر یا زود به حوزه همدم‌سازی برای انسان‌ها برسند.

از همان اول انتظار می‌رود که خیلی‌ها به این فناوری اعتراض کنند، اما کاربرد بالای این فناوری برای آدم‌های کهنسال و ناتوان یا دارای اختلالات روحی، باعث می‌شود که این شرکت‌ها کار خود را بتوانند شروع کنند و پیش ببرند.

حالا یک فناوری سطح بالا را در نظر بگیرید که بتواند به تدریج همه عادات و اندیشه‌ها و حتی نشانه‌های تمایلات سرکوب‌شده پنهانی شما را تحلیل بکند.

تصور کنید که این فناوری عادات وب‌گردی و تماشای فیلم و ویدئو و ترجیحات موسیقیایی شما را بداند. این فناوری در حینی که کانال‌های تلویزیونی را به سرعت عوض می‌کنید متوجه درنگ‌ها شما روی برخی از برنامه‌ها بشود. بداند چه صفحاتی از کدام کتاب‌ها را خوانده‌اید.

تخیل کنید و ببینید که این فناوری حتی عادات لباس پوشیدن و غذاهای مورد علاقه شما را بداند. اصلا این فناوری آگاه بشود که ترجیحات شما در معاشرت با آدم‌ها چیست و چه علاق جنسی دارید! این فناوری جالب و در عین حال خوف‌برانگیز مدام جهت دقیق نگاه شما را دنبال کند و بداند به کجا زل می‌زنید و با نگاه به هر منظره، چه تغییرات فیزیولوژیک در بدن شما رخ می‌دهد!

این فناوری بتواند حالت روحی شما و سرخوردگی‌ها را متوجه بشود و حتی بتواند متوجه گیرهای شما در زندگی بشود.

حالا تصور کنید که برون‌داده این فناوری اگر در قالب یک روبات‌واره یا فناوری واقعیت مجازی نمود پیدا کند، تبدیل به چه پارتنر و شریک زندگی برتری می‌تواند بشود.

آدم‌واره‌ای با ظاهر آرمانی، حرکات ریز و صدای دلخواه که به موقع و به اندازه با شما صحبت می‌کند، سر شوخی را باز می‌کند و حتی سعی می‌کند که شما آدم بهتری بسازد. حالا بماند که مثل قسمت اول سیزن پنجم، تبدیل به ابزار امن تخلیه نیازهای جنسی هم می‌تواند بشود. (این یکی رو هم می‌شود تحلیل کرد ولی بگذارید از آن رد بشوم!)

از معاشرت با یک همدم آرمانی ممکن است بترسید، اما خوب می‌شود این همراه تکنولوژیک را برنامه‌نویسی کرد و حرکات رندم و حتی خنگ‌بازی‌هایی را در هم گنجاند!

حالا سؤالی که مطرح می‌شود این است که یک آدم نرمال، واقعا چگونه می‌تواند از داشتن این همراه برتر، کم‌هزینه و مفرح صرف‌نظر کند و به نمونه‌های انسانی اکتفا کند؟!

ممکن است تکذیب کنیم، اما همه ما انسان‌ها خودخواه هستیم و در معاشرت و زندگی با انسان‌های دیگر، همیشه برآیند سود- زیان را در نظر می‌گیریم. اگر یک آواتار یا روبات، همه‌اش برایمان سود در پی داشته باشد و همه خواهش‌های ما را برطرف کند، آیا کسی به سمت نمونه‌های انسانی هم می‌رود؟

در گام بعدی البته می‌شود تصور کرد که اگر قرار باشد به یک فناوری مجوز دسترسی با این حجم فراگیر از اطلاعات شخصی و به شدت محرمانه خود بدهیم، چه تنگناهای امنیتی یا سوء استفاده‌هایی ممکن است پیش بیایند. یا می‌شود به لرزه افتاد که ما این برده‌ها چگونه کام خواهیم جست و چطور به سمت لذت‌گرایی صرف بی‌هدف پیش خواهیم رفت!


قسمت دوم سیزن پنجم سریال هم در مورد موضوعی است که همه ما با آن دست به گریبان هستیم:

واقعا چرا شبکه‌های اجتماعی که زمانی برای یک سرگرمی محدود و مفرح، اشتراک اخبار و مطالب و آگاه شدن ما از احوال نزدیکان و دوستان بنا شده بودند، الان تبدیل به مواد مخدر دیجیتال شده‌اند و اینقدر اعتیادآور شده‌اند؟

چرا سازندگان شبکه‌های اجتماعی گام به گام آنها را طوری طرح‌ریزی کردند که ما ساعات زیادی از شبانه‌روز را پای آنها تلف کنیم و مرتب اسکرول کنیم و لایک کنیم.

چرا نمی‌توانیم حتی یک ساعت، بدون چک کردن اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود سر کنیم و اگر این کار را نکنیم دچار تنش روانی می‌شویم؟

مطلبی می‌نویسم یا عکس جالبی درج می‌کنیم و بعد هر چند دقیقه لایک‌ها و کامنت‌های را چک می‌کنیم. نگران هستیم که نکند عکس یا مطلب جالبی را ندیده باشیم. در گروه‌های اجتماعی مثل برده بیکار، مرتب مطلب فوروارد می‌کنیم و سعی می‌کنیم همواره کول به نظر برسیم.


اینها مطالب مختصری هستند که می‌توان در مورد سیزن پنجم بلک میرر بیان کرد. البته زوایای هر یک از اینها آنقدر گسترده هستند که می‌توان پست‌ها متعدد در مورد هر یک نوشت و مباحثه‌ها کرد.

به هر ترتیب در انبوه سریال‌هایی که کورتکس مغز را درگیر نمی‌کنند، بلک میرر یکی از استثناهای دوست‌داشتنی است.

نظرات

  1. شما مطمئنی که اپیزود اول دیدی؟؟این تفسیر شما اصلا به داستان این اپیزود نمیخوره..

    • بله. بعضی‌ها نقد و تحلیل را با تعریف کردن پوسته داستان اشتباه می‌گیرند. ما سعی می‌کنیم این کار را نکنیم. تفسیر هم حتما منطبق با ایده کلی این اپزود است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.