فصل پنجم سریال آینه سیاه یا Black Mirror پخش شد – با دیدن آن باز هم با انبوه چالش‌های فکری روبرو خواهید شد

2

سریال آینه سیاه یا Black Mirror یکی از بهترین سریال‌هایی است که می‌توانید ببینید. گرچه این سریال، سریالی خوب برای وقت‌گذرانی هم محسوب می‌شود، اما دسته‌ای از بیننده‌ها که بیشتر در پی فکر و کلنجار فکری هستند، از دیدن آن بیشتر لذت می‌برند.

هر اپیزود این سریال را که شروع می‌کنید تا تقریبا یک سوم یا نیمه داستان، از خودتان می‌پرسید که سریال می‌خواهد چه سؤال و چالشی را مطرح کند؟

داستان‌های قوی و پرداخت‌شده سریال بیشتر تاثیر فناوری‌های نوین و تغییرات شگرف اجتماعی و فرهنگی را بر زندگی ما انسان‌ها بررسی می‌کنند و رویکردی آینده‌نگرانه دارند.

سیزن پنجم این سریال هم با ۳ اپیزود، به تازگی پخش شده و شما می‌توانید این قسمت‌ها را دانلود کنید و از دانلود آنها لذت ببرید.

من فعلا ۲ قسمت آن را دیده‌ام و هر دو قسمت به گمانم بسیار جالب بودند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در قسمت اول سؤال جالبی که مطرح می‌شود این است که با پیشرفت فناوری، آیا جلوه‌های فناوری، بهتر از هر انسانی، تبدیل به دوست و همراه و همدم ما نخواهند شد؟!

بگذارید توضیح بدهم: همین حالا هم شماری از ما آدم‌ها به خاطر خیانت‌ها و یا تجریه تلخ ناسازگاری‌هایی که از دوستی با آدم‌ها تجربه کرده‌ایم، ترجیح می‌دهیم که تنهایی خود را با حیوانات خانگی برطرف کنیم! اما این موجودات مسلما خیلی محدود تنهایی ما را برطرف می‌کنند.

حالا تصور کنید که به صورت حتی گسترده‌تری نسبت به فیلم her، فناوری‌ها دیر یا زود به حوزه همدم‌سازی برای انسان‌ها برسند.

از همان اول انتظار می‌رود که خیلی‌ها به این فناوری اعتراض کنند، اما کاربرد بالای این فناوری برای آدم‌های کهنسال و ناتوان یا دارای اختلالات روحی، باعث می‌شود که این شرکت‌ها کار خود را بتوانند شروع کنند و پیش ببرند.

حالا یک فناوری سطح بالا را در نظر بگیرید که بتواند به تدریج همه عادات و اندیشه‌ها و حتی نشانه‌های تمایلات سرکوب‌شده پنهانی شما را تحلیل بکند.

تصور کنید که این فناوری عادات وب‌گردی و تماشای فیلم و ویدئو و ترجیحات موسیقیایی شما را بداند. این فناوری در حینی که کانال‌های تلویزیونی را به سرعت عوض می‌کنید متوجه درنگ‌ها شما روی برخی از برنامه‌ها بشود. بداند چه صفحاتی از کدام کتاب‌ها را خوانده‌اید.

تخیل کنید و ببینید که این فناوری حتی عادات لباس پوشیدن و غذاهای مورد علاقه شما را بداند. اصلا این فناوری آگاه بشود که ترجیحات شما در معاشرت با آدم‌ها چیست و چه علاق جنسی دارید! این فناوری جالب و در عین حال خوف‌برانگیز مدام جهت دقیق نگاه شما را دنبال کند و بداند به کجا زل می‌زنید و با نگاه به هر منظره، چه تغییرات فیزیولوژیک در بدن شما رخ می‌دهد!

این فناوری بتواند حالت روحی شما و سرخوردگی‌ها را متوجه بشود و حتی بتواند متوجه گیرهای شما در زندگی بشود.

حالا تصور کنید که برون‌داده این فناوری اگر در قالب یک روبات‌واره یا فناوری واقعیت مجازی نمود پیدا کند، تبدیل به چه پارتنر و شریک زندگی برتری می‌تواند بشود.

آدم‌واره‌ای با ظاهر آرمانی، حرکات ریز و صدای دلخواه که به موقع و به اندازه با شما صحبت می‌کند، سر شوخی را باز می‌کند و حتی سعی می‌کند که شما آدم بهتری بسازد. حالا بماند که مثل قسمت اول سیزن پنجم، تبدیل به ابزار امن تخلیه نیازهای جنسی هم می‌تواند بشود. (این یکی رو هم می‌شود تحلیل کرد ولی بگذارید از آن رد بشوم!)

از معاشرت با یک همدم آرمانی ممکن است بترسید، اما خوب می‌شود این همراه تکنولوژیک را برنامه‌نویسی کرد و حرکات رندم و حتی خنگ‌بازی‌هایی را در هم گنجاند!

حالا سؤالی که مطرح می‌شود این است که یک آدم نرمال، واقعا چگونه می‌تواند از داشتن این همراه برتر، کم‌هزینه و مفرح صرف‌نظر کند و به نمونه‌های انسانی اکتفا کند؟!

ممکن است تکذیب کنیم، اما همه ما انسان‌ها خودخواه هستیم و در معاشرت و زندگی با انسان‌های دیگر، همیشه برآیند سود- زیان را در نظر می‌گیریم. اگر یک آواتار یا روبات، همه‌اش برایمان سود در پی داشته باشد و همه خواهش‌های ما را برطرف کند، آیا کسی به سمت نمونه‌های انسانی هم می‌رود؟

در گام بعدی البته می‌شود تصور کرد که اگر قرار باشد به یک فناوری مجوز دسترسی با این حجم فراگیر از اطلاعات شخصی و به شدت محرمانه خود بدهیم، چه تنگناهای امنیتی یا سوء استفاده‌هایی ممکن است پیش بیایند. یا می‌شود به لرزه افتاد که ما این برده‌ها چگونه کام خواهیم جست و چطور به سمت لذت‌گرایی صرف بی‌هدف پیش خواهیم رفت!


قسمت دوم سیزن پنجم سریال هم در مورد موضوعی است که همه ما با آن دست به گریبان هستیم:

واقعا چرا شبکه‌های اجتماعی که زمانی برای یک سرگرمی محدود و مفرح، اشتراک اخبار و مطالب و آگاه شدن ما از احوال نزدیکان و دوستان بنا شده بودند، الان تبدیل به مواد مخدر دیجیتال شده‌اند و اینقدر اعتیادآور شده‌اند؟

چرا سازندگان شبکه‌های اجتماعی گام به گام آنها را طوری طرح‌ریزی کردند که ما ساعات زیادی از شبانه‌روز را پای آنها تلف کنیم و مرتب اسکرول کنیم و لایک کنیم.

چرا نمی‌توانیم حتی یک ساعت، بدون چک کردن اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود سر کنیم و اگر این کار را نکنیم دچار تنش روانی می‌شویم؟

مطلبی می‌نویسم یا عکس جالبی درج می‌کنیم و بعد هر چند دقیقه لایک‌ها و کامنت‌های را چک می‌کنیم. نگران هستیم که نکند عکس یا مطلب جالبی را ندیده باشیم. در گروه‌های اجتماعی مثل برده بیکار، مرتب مطلب فوروارد می‌کنیم و سعی می‌کنیم همواره کول به نظر برسیم.


اینها مطالب مختصری هستند که می‌توان در مورد سیزن پنجم بلک میرر بیان کرد. البته زوایای هر یک از اینها آنقدر گسترده هستند که می‌توان پست‌ها متعدد در مورد هر یک نوشت و مباحثه‌ها کرد.

به هر ترتیب در انبوه سریال‌هایی که کورتکس مغز را درگیر نمی‌کنند، بلک میرر یکی از استثناهای دوست‌داشتنی است.

   

پستهای اخیر

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…

تکنیک «پومودورو»: ترفند بی‌نظیری برای درست انجام دادن کارها در روزهای همه‌گیری کرونا

کاملا قابل درک است که احساس کنید در یک سال گذشته، بهره‌وری شما به شدت کاهش پیدا کرده است. شما با مسايل مختلفی در دوران همه‌گیری ویروس کرونا روبرو بودید؛ پس چگونه می‌توان تمرکز داشت؟ در حالی‌که شاید فکر کنید تنها راه‌کار از دست ندادن یک…

کتاب رنج و سرمستی – زندگینامه تاریخی و هنری میکل ‌آنژ – نوشته ایروینگ استون

کتاب رنج و سرمستی، نوشته ایروینگ استون، زندگینامه تاریخی و هنری میکل ‌آنژ، هنرمند و متفکری است که در عصر خود (تولد ۱۴۷۵ - درگذشت ۱۵۶۴ م) بزرگترین هنرمند زنده شمرده می‌شد و در عین حال به چهار هنر آراسته بود: مجسمه‌سازی، نقاشی، معماری و شعر و…

2 نظرات
  1. مهرداد می گوید

    شما مطمئنی که اپیزود اول دیدی؟؟این تفسیر شما اصلا به داستان این اپیزود نمیخوره..

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      بله. بعضی‌ها نقد و تحلیل را با تعریف کردن پوسته داستان اشتباه می‌گیرند. ما سعی می‌کنیم این کار را نکنیم. تفسیر هم حتما منطبق با ایده کلی این اپزود است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.