پخش فیلم تعاملی و بیننده‌محور Black Mirror: Bandersnatch آغاز شد: عجیب‌ترین داستان با چندین پایان‌بندی و هزاران حالت نمایش

0

پخش فصل پنجم سریال آینه سیاه (Black Mirror) از نتفلیکس آغاز شده است. این فصل یک فیلم بلند و طولانی به نام Black Mirror: Bandersnatch (آینه سیاه: بندراسنچ) است.

Bandersnatch عجیب‌ترین و مرموزترین داستان این سریال است؛ هم از نظر محتوایی و هم از نظر تکنیکی!

گفته می‌شود بیننده‌ها می‌توانند با فیلم تعامل داشته باشند و خودشان برخی از جزییات فیلم را انتخاب کنند. همین‌طور، تا کنون ۵ پایان‌بندی مختلف و هزاران احتمالات برای آن مطرح شده است. پیش‌بینی می‌شود پایان‌بندی‌های بیشتری برای این فیلم شمارش شود.

خود بیننده‌ها می‌توانند مدت زمان فیلم را تعیین کنند و از ۴۰ دقیقه تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید. البته، پایان‌بندی کلی فیلم به چند حالت محدود شده است ولی جزییات زیادی قابل تغییر هستند.

سایت بلومبرگ طی گزارشی از این سریال، می‌گوید هر کاربر می‌تواند نسخه مخصوص به خودش را داشته باشد. کاربران می‌توانند بخش‌های اصلی و مهم فیلم را انتخاب و تماشا کنند و براساس این انتخاب‌ها یک پایان‌بندی داشته باشند.

یا اینکه سراغ جزییات فیلم هم بروند و در روند کلی فیلم تاثیرگذار نباشند. جزییاتی مانند نوع صبحانه شخصیت اصلی داستان توسط کاربر و به طور کاملا تعاملی و اینتراکتیو تعیین می‌شود.

فصل جدید Black Mirror

فصل جدید سریال آینه سیاه همانند فصل‌های پیشین توسط چارلی بروکر ساخته می‌شود و دیوید اسلید آن را کارگردانی می‌کند. اسلید کارگردانی مطرح در دنیای فیلم و سریال است. از او آثاری مانند سریال Breaking Bad (بریکینگ بد)، سریال Hannibal (هانیبال) و سریال American Gods (خدایان آمریکایی) را دیدیم و کارگردانی قسمت پنجم فصل چهارم آینه سیاه به نام Metalhead را نیز برعهده داشته است.

سریال Black Mirror توسط کمپانی اندمول شاین یو کی (Endemol Shine UK) تهیه و تولید شده و به طور اختصاصی از سرویس استریم نتفلیکس پخش می‌شود.

چون این سریال تعاملی و اینتراکتیو است؛ کاربران باید از تجهیزات مدرن و کاملا به‌روزی استفاده کنند وگرنه قادر به دیدن این سریال نخواهند بود. تلویزیون هوشمند مجهز به آخرین نسخه اپلیکیشن نتفلیکس برای مشاهده این سریال نیاز است.

البته، کاربرانی که تلویزیون‌های قدیمی دارند؛ می‌توانند با مرورگر کروم گوگل یا اپل تی‌وی Black Mirror: Bandersnatch را تماشا کنند. مدیر پخش تولید سرویس استریم نتفلیکس می‌گوید هر کاربر این شبکه یک وسیله برای مشاهده فصل جدید بلک میرور دارد.

پخش فصل جدید این سریال از جمعه گذشته آغاز شده است.

داستان فیلم Bandersnatch

همه می‌دانیم که Black Mirror یک سریال آنتولوژی است و در اپیزودهای مختلف درباره رابطه انسان با فناوری و آینده آن‌ها صحبت می‌کند. برخی از پایان‌بندی‌های این سریال بسیار تلخ و سیاه و اغراقانه هستند و برخی دیگر از قسمت‌ها داستانی متعادل‌تر و باورپذیرتر را پیش می‌برند.

این فیلم در فضای مجازی که اتفاقا غالب داستان‌های آن درباره همین فضا است؛ بسیار سروصدا کرده و موافقان و مخالفان زیادی دارد. سریال آینه سیاه برنده جوایز بسیار زیادی در طی سال‌های پخش خود از سال ۲۰۱۱ تا کنون بوده است و نشریات، کارشناسان، افراد سرشناس دنیای فیلم و سریال جهان و حتی نویسنده‌های مطرحی مانند استفن کینگ درباره‌اش نظر داده و تمجید کردند.

داستان فیلم بلند «آینه سیاه: بندراسنچ» درباره برنامه‌نویس جوانی در سال ۱۹۸۰ است که می‌خواهد از روی یک رمان فانتزی، بازی کامپیوتری ویدیویی بسیار مدرن و پیچیده‌ای بسازد. این برنامه‌نویس در این مسیر درگیر دنیای واقعی و مجازی می‌شود و این دو دنیا با یکدیگر ترکیب شده و زندگی او را به هم می‌زنند.

همین‌جا است که بیننده هم وارد ماجرا می‌شود و می‌تواند با فرآیند ساخت این بازی ویدیویی همراه شود و آن را کنترل کند تا یک پایان‌بندی متفاوت به دست بیاید.

شاید تنها دو نفر در کل دنیا بدانند آخر این فیلم چه می‌شود. راسل مک لین، تهیه‌کننده Bandersnatch می‌گوید: «دقیقا نمی‌دانم این فیلم چگونه تمام می‌شود. حتی چندان مطمئن نیستم که چند پایان‌بندی برای آن وجود دارد یا شمارش خواهد شد.»

چگونه فیلم Bandersnatch ساخته شد؟

شروع کار روی Bandersnatch از طرح کلی ۷ صفحه‌ای آغاز شد و سریعا به ۱۷۰ صفحه اسکریپت رسید. کدهایی که نیاز بود نتفلیکس در اختیار داشته باشد تا نرم‌افزار تعاملی تماشای این سریال را بسازد.

این فیلم ۲.۵ ساعته شامل ۲۵ بخش می‌شود که براساس انتخاب کاربران تعدادی از آن‌ها نمایش داده می‌شوند و یک پایان‌بندی متفاوت را رقم می‌زنند.

نتفلیکس برای نمایش این فیلم ناچار شده است چندین نسخه از آن را بارگذاری و آماده پخش کند تا براساس انتخاب بیننده؛ مسیرهای مختلفی در فیلم در پیش گرفته شود. در این شرایط، نباید هیچ‌گونه بافر یا تاخیری در فیلم مشاهده شود و اصلا بیننده نفهمد که نسخه و بخش دیگری از فیلم هم وجود دارد.

شروع برنامه‌ریزی ساخت این فیلم از ماه می ۲۰۱۷ در دفاتر لس‌آنجلس شرکت نتفلیکس آغاز شد. از ابتدا، کارگردان، سازنده و تهیه‌کننده به دنبال فیلمی تعامل برای بزرگ‌سالان بودند.

فیلمی که بسیار پیچیده و عجیب به نظر برسد و هر کاربر نتواند پایان‌بندی آن را حدس بزند. مشکل بزرگ سمت نتفلیکس بود که باید ابزارهای نمایش و استریم یک فیلم اینتراکتیو را فراهم می‌کرد.

چندین هفته روی ایده ساخت و داستان این فیلم بحث شد و مسیرهای مختلفی برای پیش‌برد بخش‌ها پیشنهاد می‌شود. تیم سازنده فیلم هرچه جلوتر می‌روند؛ احتمالات بیشتری مطرح می‌شود تا هنگامی که دیگر خودشان هم کنترلی روی روند پیشرفت فیلم ندارند.

آن‌ها درخت گراف کشیدند و برخی بخش‌های اصلی را محدود کردند. برخی جزییات برعهده کاربر قرار داده شد و سعی داشتند پایان‌بندی فیلم ۲ حالت استاندارد و افراطی داشته باشد که البته خیلی زود به ۴ پایان‌بندی رسید.

ماه‌ها طول کشید تا نقطه‌های انتخاب کاربر در فیلم مشخص شده و مسیرهای مختلف ادامه پخش فیلم به تصویب رسید.

وقتی درباره آینده فناوری حرف می‌زنیم؛ دقیقا درباره چه چیزی حرف می‌زنیم؟

سرانجام، پس از ۱۹ ماه تلاش، شاید عجیب‌ترین قسمت سریال Black Mirror پیش‌روی علاقه‌مندان قرار دارد. فیلمی که شاید شما و دوست‌تان دو داستان متفاوت از آن را مشاهده کنید.

این یک فصل جدید و نقطه جهشی بزرگی در فیلم‌سازی است که به نظر می‌رسد در جای درستی انجام شده است. آینه سیاه درباره آینده و فناوری است و باید ازش انتظار داشت دست به چنین خلاقیت‌ها و ابتکاراتی بزند و فناوری‌های آینده را به رخ بکشد.

مطمئنا موضوع داستان فیلم Bandersnatch تا ماه‌ها در فضای مجازی محل بحث و نظر کاربران است. البته؛ اگر مشخص شود نهایتا چند پایان‌بندی برای آن وجود دارد و این هزاران حالت و احتمال نمایش فیلم به کجا ختم می‌شود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.